սպտ 30, 2025 Միջոցառումներ Նորութիւններ
Սեպտեմբեր 30-ին Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս հանդիսաւորութեամբ բացուեցաւ «Ելեկտրոնային տեղեկատուութիւն գրադարաններու համար» (EIFL) միջազգային կազմակերպութեան տարեկան համաժողովը։ Անիկա Հայաստան բերած է 48 երկրներու գրադարանային ոլորտի եւ հեղինակաւոր գիտական հրատարակչութիւններու ներկայացուցիչներ։ Բացման խօսքով հանդէս եկաւ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի, Հայաստանի թուային գրադարաններու ընկերակցութեան նախագահ Աննա Չուլեանը, ով ընդգծեց բաց հասանելիութեան եւ բաց գիտութեան սկզբունքներուն Հայաստանի յանձնառութեան նշանակութիւնը։ Այնուհետեւ մասնակիցները ողջունեց Հայաստանի կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ մարմնամարզութեան նախարարի տեղակալ Ալֆրետ Քոչարեան. ան նշեց «EIFL»-ի հետ համագործակցութեան կարեւորութիւնը Հայաստանի գիտական եւ կրթական համակարգերու զարգացման գործին մէջ։
Մասնակիցները ողջունեց «EIFL»-ի կառավարման խորհուրդի նախագահ Էմիլիա Պանիոնիթէն, իսկ «EIFL»-ի տնօրէնուհի Ռիմա Քուփրիթէն ներկայացուց կազմակերպութեան ընթացիկ ծրագիրներու թարմացումները։ Աւելին՝ «EIFL»-ի տարբեր նախաձեռնութիւններու վերաբերեալ ելոյթներով հանդէս եկան ծրագիրներու համակարգողները․ Իրինա Քուչմա - Հանրահասանելի տեղեկատուութիւն (EIFL-OA) Թերեզա Հաքեթ - Հեղինակային իրաւունք եւ գրադարաններ (EIFL-IP) Պրիթ-Մարի Վիտեպերկ - Բանակցութիւններ եւ արտօնագրում (EIFL-Licensing) Ռամունէ Փեթուչովայթէ - Հանրային գրադարաններու նորարարութեան ծրագիր (EIFL-PLIP)
Համաժողովի առաջին օրը ընդգրկեց շարք մը ուղղութիւններով նիստեր․ «Հանրահասանելի գիտութիւնը եւ տեղեկատուութիւնը Հայաստանի մէջ». ելոյթ ունեցան Ռաֆայէլ Բարխուդարեան (ԵՊՀ գիտական հարցերով համալսարանապետի տեղակալ) եւ Աննա Չուլեան (ՀԱԳ տնօրէնուհի), որոնք ներկայացուցին հանրահասանելի գիտական հանդէսներու, պահոցներու եւ ազգային քաղաքականութիւններու ներկայ վիճակը։ «Հանրահասանելի գիտութեան եւ գիտահետազօտական գնահատման բարեփոխումներ». Ֆրանսայի եւ Նիտերլանտներու փորձին մասին խօսեցան Ան-Քաթերին Ֆրիցինկէրը (Սորպոնի համալսարան) եւ Երոէն Պոսմանը (Ութրեխտի համալսարան)։ Ներկայացուեցաւ, թէ ինչպէս Սորպոնի մէջ դադրեցուած են «Web of Science»-ի եւ «Clarivate»-ի գործիքակազմի բաժանորդագրութիւնները՝ անցում կատարելով բաց եւ անվճար հարթակներու, մասնաւորապէս «OpenAlex»-ի։ Ութրեխտի համալսարանի փորձը ցոյց կու տայ, թէ ինչպէս գիտնականներու ճանաչումն ու յառաջխաղացումը կը հիմնուի թափանցիկութեան եւ հասարակական ազդեցութեան վրայ՝ հրաժարելով աւանդական վարկանիշներէ ու ազդեցութեան գործօններէ։
«Բանակցութիւններ հրատարակիչներու հետ» (միայն «EIFL» երկրներու մասնակիցներու համար). նիստի ընթացքին քննարկուեցան հեղինակաւոր միջազգային հրատարակչութիւններու հետ համագործակցութեան պայմանները։ Առաջին օրուան ծրագրին մէջ ընդգրկուած էին նաեւ խմբային լուսանկար, մասնակիցներու միջեւ փորձի փոխանակում եւ մասնագիտական քննարկումներ։
Համաժողովը պիտի շարունակուի հոկտեմբեր 1-2-ին։ Օրակարգին վրայ նախատեսուած են քննարկումներ հեղինակային իրաւունքի եւ կրկնակի հրապարակման իրաւունքներու, «Diamond» բաց հասանելի հրատարակութիւններու, «Persistent Identifiers (PIDs)» գործիքներու կիրառման, ինչպէս նաեւ արհեստական բանականութեան եւ թուային պահոցներու արդի խնդիրներու շուրջ։
«EIFL»-ի տարեկան համաժողովը կարեւոր հարթակ մըն է, ուր կը միաւորուին միջազգային գրադարանային եւ ակադեմական համայնքներու ներկայացուցիչները՝ գիտելիքի փոխանակման, համագործակցութեան ամրապնդման եւ բաց գիտութեան սկզբունքներու զարգացման համար։

сен 30, 2025 Мероприятия Новости
30 сентября в Национальной библиотеке Армении торжественно открылась ежегодная конференция международной организации «Электронная информация для библиотек» (EIFL). В конференции приняли участие представители библиотечной сферы и авторитетных научных издательств из 48 стран мира. С приветственной речью выступила директор Национальной библиотеки Армении, президент Ассоциации электронных библиотек Армении Анна Чулян, которая подчеркнула важность приверженности Армении принципам открытого доступа и открытой науки. Затем участников приветствовал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Альфред Кочарян. Он отметил важность сотрудничества с EIFL в развитии научной и образовательной систем Армении.
Участников приветствовали Эмилия Банионите, председатель совета директоров EIFL, и Рима Куприте, директор EIFL, которая представила обновленную информацию о текущих программах организации. Кроме того, координаторы программы выступили с докладами о различных инициативах EIFL: •Ирина Кучма – Открытый доступ к информации (EIFL-OA) •Тереза Хакетт – Авторское право и библиотеки (EIFL-IP) •Бритт-Мари Видеберг – Переговоры и лицензирование (EIFL-Licensing) •Рамунэ Петуховайте – Программа инноваций в публичных библиотеках (EIFL-PLIP) Первый день конференции включал ряд тематических сессий: «Наука и информация открытого доступа в Армении» – с докладами выступили Рафаэль Бархударян (проректор по учебной работе Ереванского государственного университета) и Анна Чулян (директор RAI), которые представили текущее состояние научных журналов открытого доступа, репозиториев и национальной политики. «Реформы в области науки открытого доступа и оценки исследований» – с докладами об опыте Франции и Нидерландов выступили Анн-Катрин Фритцингер (Сорбонна) и Йерун Босман (Утрехтский университет). Было представлено, как Сорбонна отказалась от подписки на инструменты Web of Science и Clarivate, перейдя на открытые и бесплатные платформы, в частности, OpenAlex. Опыт Утрехтского университета показал, как признание и продвижение учёных основаны на прозрачности и общественном влиянии, отказе от традиционных рейтингов и импакт-факторов.
«Переговоры с издательствами» (только для участников из стран EIFL). В ходе сессии обсуждались условия сотрудничества с авторитетными международными издательствами. Программа первого дня также включала групповое фото, обмен опытом между участниками и профессиональные дискуссии. Конференция продолжила работу 1–2 октября. На повестке дня — обсуждение авторских прав и прав на переиздание, публикаций открытого доступа Diamond, использования инструментов Persistent Identifiers (PID), а также актуальных вопросов искусственного интеллекта и цифровых репозиториев. Ежегодная конференция EIFL — важная площадка, где представители международного библиотечного и академического сообществ встречаются для обмена знаниями, укрепления сотрудничества и продвижения принципов открытой науки.