սպտ 30, 2025 Նորութիւններ
Սեպտեմբեր 30-էն Հոկտեմբեր 2, Հայաստանի ազգային գրադարանը պիտի հիւրընկալէ «Ելեկտրոնային տեղեկատուութիւն գրադարաններու համար» (EIFL) տարեկան յանձնաժողովը, որուն պիտի մասնակցին 48 երկրներու գրադարանային ոլորտի եւ շարք մը գիտական հրատարակչութիւններու ներկայացուցիչներ (Oxford University Press, Cambridge University Press, Brill, JSTOR, EBSCO, Sage, The Company of Biologists եւ այլն)։
«EIFL»-ը միջազգային ոչ առեւտրային կազմակերպութիւն մըն է, որ կը գործէ Ափրիկէի, Ասիոյ եւ Խաղաղովկիանոսեան, Եւրոպայի զարգացող եւ անցումային տնտեսութեամբ երկրներու մէջ։ Կազմակերպութեան նպատակն է ապահովել գիտելիքի եւ տեղեկատուութեան հասանելիութիւնը, ինչպէս նաեւ աջակցիլ կրթութեան, գիտութեան, հետազօտութիւններու եւ կայուն համայնքային զարգացման։ Համաժողովին պիտի մասնակցին «EIFL»-ի հետ համագործակցող երկրներու գրադարանային ընկերակցութիւններու ներկայացուցիչները, ներառեալ՝ Հայաստանի թուային գրադարաններու ընկերակցութեան անդամակցող, ինչպէս նաեւ ակադեմական տարբեր գրադարաններու ներկայացուցիչները։
Համաժողովի շրջանակէն ներս «EBSCO Information Services» ընկերութեան ներկայացուցիչները սեմինար մը պիտի իրականացնեն Հայաստանի տարբեր գրադարաններու մասնագէտներուն համար՝ ներկայացնելով ելեկտրոնային պաշարներու հետ աշխատանքի լաւագոյն փորձը։ Համաժողովի նպատակն է խթանել մասնակից երկրներու գիտական ու հետազօտական յառաջընթացը՝ ստեղծելով մասնագիտական գիտելիքներու եւ փորձի փոխանակման կարեւոր միջազգային հարթակ գրադարանային եւ ակադեմական ոլորտներու ներկայացուցիչներուն համար։

From September 30 to October 2, the National Library of Armenia will host the annual assembly of "Electronic Information for Libraries" (EIFL), with participants from the library sector of 48 countries and several academic publishers (Oxford University Press, Cambridge University Press, Brill, JSTOR, EBSCO, Sage, The Company of Biologists, etc.).
EIFL is an international non-profit organization operating in developing and transition economies in Africa, Asia and the Pacific, and Europe. The organization's mission is to ensure access to knowledge and information, as well as to support education, science, research, and sustainable community development. Representatives from library associations of EIFL partner countries, including Armenia's Digital Library Association, as well as representatives from various academic libraries, will participate in the conference.
As part of the conference, representatives from EBSCO Information Services will conduct a seminar for specialists from various Armenian libraries, presenting best practices for working with electronic resources. Arkatelecom The goal of the conference is to stimulate scientific and research progress in participating countries by creating an important international platform for the exchange of professional knowledge and experience between representatives of the library and academic fields.