Ֆիլմի դիտում | Քլոտ Շապրոլի «Կնոջ գործը»
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս այս պահուն կը ցուցադրուի Սինէ-ակումբին հերթական ֆիլմը՝ ֆրանսական նոր ալիքի յառաջատար ներկայացուցիչ Քլոտ Շապրոլի գլուխգործոց «Կնոջ գործը»` Իզապէլ Եուփէրի փայլուն գլխաւոր դերակատարութեամբ։ Ֆիլմը ներկայացնելու ատեն Սինէ-ակումբի համակարգող Արթուր Վարդիկեանը ընդգծեց, որ ասիկա Քլոտ Շապրոլի՝ ֆիլմի ակումբին մէջ ցուցադրուող երրորդ ֆիլմն է՝ «Գեղեցիկ Սերժ»-էն եւ «Արարողութիւն»-էն ետք։
Եուփէրի մարմնաւորած ողբերգական կերպարը գոյատեւման, անկախութեան ձգտման եւ յայտնաբերուելու մշտական վախի մթնոլորտին մէջ կը նաւարկէ մութ ովկիանոսին մէջ, ուր զոհի եւ յանցագործի դերերը կը միահիւսուին: Ֆիլմին հիմքը Մարի-Լուիզ Ժիրոյի իրական պատմութիւնն է, որ 1943-ի յուլիս 30-ին կառափնատով գլխատուեցաւ Շերպուրի շրջանին մէջ՝ 27 անօրինական յղիութեան ընդհատում (վիժում) իրագործելուն համար։
կանցի գործ կինոակումբ
Եուփէրը այս ֆիլմին համար արժանացաւ Վենետիկի ֆիլմի փառատօնի Վոլփի բաժակին։ Շապրոլը, Եուփէրը եւ Մարի Թրանթինեանը ֆիլմին համար Սեզար ստացան։ Ֆիլմը դարձաւ Շապրոլի 1980-ականներու ամէնէն նշանակալից ստեղծագործական յաջողութիւնը։ Սինէ-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանին մէջ կը գործէ արդէն երրորդ տարին ըլլալով «Ֆիլմադարան» ֆիլմի մշակոյթի զարգացման հասարակական կազմակերպութեան, Ազգային գրադարանի, Հայաստանի մէջ Ֆրանսայի դեսպանութեան Ֆրանսական հիմնարկի համագործակցութեամբ ֆիլմասէրներուն ներկայացնելով ֆրանսական ֆիլմերու ընտրանի մը։ Ֆիլմերը կը ցուցադրուին ֆրանսերէնով՝ հայերէն եւ անգլերէն ենթագրերով։

Oct 21, 2024 Cineclub
Currently, the National Library of Armenia is screening another cinematic masterpiece - “Feminine Affair” by the leading representative of the French New Wave Claude Chabrol with a brilliant leading role by Isabelle Huppert. Introducing the film, Film Club coordinator Arthur Vardikyan emphasized that this is the third film by Claude Chabrol shown at the film club.
The tragic character played by Hupert sails through a dark ocean where the roles of victim and criminal are intertwined, in an atmosphere of survival, the desire for independence and the constant fear of being discovered. The film is based on the true story of Marie-Louise Giraud, who was beheaded by guillotine on July 30, 1943 for committing 27 illegal abortions in the Cherbourg region.
Hupert won the Volpe Cup at the Venice Film Festival for this film. Chabrol, Hupert and Marie Trintignant received Cesar awards for the film. This film became Chabrol's most significant creative success of the 1980s.
The Film Club of the National Library of Armenia has been operating for the third year in cooperation with the Film Culture Development NGO “Filmadaran”, the National Library, the Embassy of France in Armenia/French Institute and presents a selection of French films for film lovers. The films are shown in French with Armenian and English subtitles.