մրտ 28, 2024 Նորութիւններ
Թուային արհեստագիտութեանց եւ արհեստական բանականութեան դարաշրջանին գրադարաններուն համար առաջնային է ժամանակին համընթաց քայլելը, որուն կը նպաստէ գրադարանավարներու շարունակական վերապատրաստումը:
Հայաստանի ազգային գրադարանը սերտօրէն կը համագործակցի ոչ միայն Հայաստանի 10 մարզային գրադարաններու, այլեւ՝ քաղաքային եւ համայնքային գրադարաններու հետ, կ’օգնէ գրադարաններու համալրման, անհրաժեշտութեան պարագային՝ մեթոտական աջակցութիւն կը տրամադրէ:
Ազգային գրադարանի աշխատակիցները, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Քաղաքներու փորձարարական հիմնադրամ» ծրագրի համակարգող Նելլի Մինասեանի ուղեկցութեամբ, մարտ 14-ին այցելեցին Ստեփանաւանի քաղաքային գրադարան: Գրադարանի աշխատակազմի, Ստեփանաւանի համայնքապետարանի ներկայացուցիչներու եւ «In Stepanavan / Ստեփանաւանի մէջ» զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչներուն հետ հանդիպման քննարկուեցաւ քաղաքային գրադարանի զարգացման ծրագիրը:
Յառաջիկային «In Stepanavan» զարգացման հիմնադրամի, Ճինիշեան յիշատակի հիմնադրամի եւ համայնքապետարանի համագործակցութեամբ քաղաքային գրադարանը պիտի ունենայ նորոգուած եւ տեղեկատուական արհեստագիտութեամբ յագեցած ժամանակակից ընթերցասրահ եւ ելեկտրոնային գրադարան, որ կը դիւրացնէ գրադարանէն օգտուիլը եւ գիրքերու սպասարկումը: Ազգային գրադարանի մասնագէտներուն աջակցութեամբ գրադարանավարները պիտի վերապատրաստուին՝ համայնքի բնակիչներուն արդի, թուային գրադարանին համապատասխան ծառայութիւններ մատուցելու նպատակաւ։ ։

мар 28, 2024 Новости
В век цифровых технологий и искусственного интеллекта идти в ногу со временем имеет для библиотек первостепенное значение, чему способствует постоянное обучение библиотекарей.Национальная библиотека Армении тесно сотрудничает не только с 10 областными библиотеками Республики Армения, но также с городскими и районными библиотеками, помогает пополнять фонды, при необходимости оказывает методическую поддержку.
14 марта 2024 года сотрудники Национальной библиотеки в сопровождении координатора Программы развития ООН «Экспериментальный фонд городов» Нелли Минасян посетили Степанаванскую городскую библиотеку. План развития городской библиотеки обсуждался на встрече с коллективом библиотеки, представителями муниципалитета Степанавана и представителями Фонда развития Степанавана.
В ближайшем будущем, при сотрудничестве Фонда развития Степанавана, Мемориального фонда Джинишяна и муниципалитета, в городской библиотеке появится отремонтированный современный читальный зал, оснащенный информационными технологиями, а также электронная библиотека. При поддержке специалистов Национальной библиотеки библиотекари будут обучены современным цифровым библиотечным услугам.