սպտ 05, 2024 Նորութիւններ
Այս ամռան Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս իրականացուած է շուրջ 40 միջոցառում, որոնք ունեցած են աւելի քան 850 մասնակից: Այս ամիսներուն գրանցուած է 547 նոր ընթերցող, իսկ գրադարանի այցելութիւններուն թիւը կազմած է 24.324: Գրադարանէն ներս իրականացուած են նաեւ շարք մը նախաձեռնութիւններ, մասնաւորապէս Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամեակին առթիւ թամանեանական մասնաշէնքի երկրորդ յարկը բացուած է Հայաստանի ազգային գրադարանի թանգարանային ցուցասրահը:
Ամռան գրադարանէն ներս գործած են քանի մը գրքային ցուցահանդէսներ։ Առանձնակի ուշադրութեան արժանի է արեւմտահայ բանաստեղծ Զահրատի 100-ամեակին նուիրուած ցուցահանդէսը: Շարունակուած են կապերը մարզային եւ համայնքային գրադարաններուն հետ։ Գրադարանը շարունակած է «Ֆիլմադարան» հասարակական կազմակերպութեան հետ ֆրանսական ֆիլմերու ամէնամսեայ ցուցադրութիւն-քննարկումներու շարքը։ Հայաստանի Կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ մարմնամարզութեան նախարարութեան անդրադարձը Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատանքին առաւել մանրամասն այստեղ:

Этим летом Национальная библиотека Армении провела около 40 мероприятий, в которых приняли участие более 850 человек. За эти месяцы было зарегистрировано 547 новых читателей, а количество посещений библиотеки составило 24 324. В библиотеке также было реализовано несколько инициатив. В частности, по случаю 105-летия со дня основания Национальной библиотеки Армении на втором этаже здания Таманяна открылся музейно-выставочный зал. Летом в библиотеке прошло несколько книжных выставок, среди которых особого внимания заслуживает выставка, посвященная 100-летию западноармянского поэта Захрата.
Продолжались контакты с областными и общественными библиотеками. Библиотека также продолжила серию ежемесячных выставок-обсуждений французских фильмов с общественной организацией «Фильмадаран». Министерство образования, науки, культуры и спорта РА высоко оценило работу Национальной библиотеки Армении. Подробнее можно узнать здесь.