սպտ 05, 2024 Նորութիւններ
Այս ամռան Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս իրականացուած է շուրջ 40 միջոցառում, որոնք ունեցած են աւելի քան 850 մասնակից: Այս ամիսներուն գրանցուած է 547 նոր ընթերցող, իսկ գրադարանի այցելութիւններուն թիւը կազմած է 24.324: Գրադարանէն ներս իրականացուած են նաեւ շարք մը նախաձեռնութիւններ, մասնաւորապէս Հայաստանի ազգային գրադարանի հիմնադրման 105-ամեակին առթիւ թամանեանական մասնաշէնքի երկրորդ յարկը բացուած է Հայաստանի ազգային գրադարանի թանգարանային ցուցասրահը:
Ամռան գրադարանէն ներս գործած են քանի մը գրքային ցուցահանդէսներ։ Առանձնակի ուշադրութեան արժանի է արեւմտահայ բանաստեղծ Զահրատի 100-ամեակին նուիրուած ցուցահանդէսը: Շարունակուած են կապերը մարզային եւ համայնքային գրադարաններուն հետ։ Գրադարանը շարունակած է «Ֆիլմադարան» հասարակական կազմակերպութեան հետ ֆրանսական ֆիլմերու ամէնամսեայ ցուցադրութիւն-քննարկումներու շարքը։ Հայաստանի Կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ մարմնամարզութեան նախարարութեան անդրադարձը Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատանքին առաւել մանրամասն այստեղ:

This summer, the National Library of Armenia held about 40 events, which more than 850 people attended. During these months, 547 new readers were registered, and the number of visits to the library was 24,324. Several initiatives were also implemented in the library. In particular, on 105th anniversary of the foundation of the National Library of Armenia, a museum and exhibition hall were opened on the second floor of the Tamanyan building.
Several book exhibitions were held in the library in the summer, among which the exhibition dedicated to the 100th anniversary of the Western Armenian poet Zahrat deserves special attention. Contacts with regional and public libraries continued. The library also continued a series of monthly exhibitions and discussions of French films with the Filmadaran public organization. The Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia highly appreciated the work of the National Library of Armenia. You can find out more here