հլս 26, 2024 Միջոցառումներ
Յուլիս 18-ին աշխատանքային-ճանաչողական այցելութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարան հիւրընկալուած էին «Վետի համայնքի գրադարան» ՀՈԱԿ-ի գրադարանավարները։ Մեր հիւրերը նախ այցելեցին Գրատպութեան թանգարան, ուր մեծ հետաքրքրութեամբ ծանօթացան հայ գրատպութեան աւելի քան 510-ամեայ պատմութեան:
Ազգային գրադարանի թամանեանական շէնքէն ներս գրադարանավարներուն շրջայցը վարեց ՀԱԳ Գիտական աշխատանքներու գծով փոխտնօրէն Հայկանոյշ Ղազարեանը։ Ան ներկայացուց գրադարանի հիմնադրման եւ հաւաքածոներու ձեւաւորման պատմութիւնը, գրադարանին անցած ճանապարհը։ Գրադարանավարներուն հետ աշխոյժ քննարկում տեղի ունեցաւ՝ նուիրուած գրադարաններուն եւ, մասնաւորապէս, համայնքային գրադարաններուն խնդիրներուն։
Այնուհետեւ գրադարանավարներու խումբին հետ հանդիպեցան Հանրային կապերու եւ թուայնացման ու Հրատարակման բաժիններու վարիչները, որոնք ներկայացուցին իրենց կատարած աշխատանքը։ Համագործակցութեան եւ գրքափոխանակութեան բաժնի աշխատակից Անիցա Կենճեանը համայնքային գրադարանավարներուն համար գործնական զրոյց ունեցաւ «Microsoft Excel» ծրագրի միջոցաւ փոքր գրադարանային հաւաքածոներու պարզ շտեմարան ստեղծելու հարցով։ Հաճելի է նշել, որ վերջին շրջանին աշխուժացած են Ազգային գրադարանի կապերը տարբեր մարզերու համայնքային գրադարաններուն հետ։ Հայաստանի ազգային գրադարանը կը կարեւորէ նման գործընկերային այցելութիւնները, գրադարանավարներուն շփումները եւ համագործակցութիւնը։

On July 18, ANC "Vedi Community Library" librarians paid a working and study visit to the National Library of Armenia. Our guests visited the Printing Museum for the first time, where they learned with great interest about the more than 510-year history of Armenian book printing. A tour for librarians around the National Library was conducted by Haykanush Ghazaryan, Deputy Director of the National Library of Armenia for Scientific Work. She presented the history of the founding of the library and the formation of funds, the path that the library has taken. A lively discussion took place on issues of libraries, specifically public libraries.
Heads from the public relations, digitization, and publishing departments then met with the group and presented their work. Anitsa Genjyan, an employee of the book exchange department, gave a practical report for public librarians on the topic of creating a database of small library collections using Microsoft Excel.
Recently, the National Library's relationships with community libraries in distinct areas have strengthened. The National Library of Armenia values such partner visits, library contacts and cooperation.