հլս 02, 2025 Նորութիւններ
Կը ներկայացնենք «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» գիտամեթոդական հանդէսի 2025 թուականի առաջին թիւը։ https://tert.nla.am/.../NLA%20AMSAGIR/banbergrad/2025(1).pdf Ներկայացուած յօդուածները կ՚արտացոլեն ժամանակակից գրադարանագիտութեան առաւել արդիական միտումները՝ թուային արհեստագիտութենէն մինչեւ մշակութային ժառանգութեան պահպանման նորարարական մեթտներ։ Հանդէսի այս թիւի յօդուածները ներկայացուած են հետեւեալ բաժիններուն մէջ. 🔹 Ազգային ժառանգութեան պահպանում, 🔹 Թուային բովանդակութեան կառավարում, 🔹 Կառավարում եւ մասնագիտական զարգացում, 🔹 Սփիւռքի ժառանգութեան հանրահռչակում:
«Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» հանդէսը կը շարունակէ մնալ գրադարանային եւ յարակից ոլորտներու մասնագիտական հանրոյթի համախմբման կարեւոր հարթակներէն մէկը՝ խթանելով գիտամեթոտական փորձի փոխանակումը, գրադարանային քաղաքականութեան եւ ոլորտային համագործակցութեան զարգացումը։ Յօդուածները եւ հաղորդումները ուղեկցուած են եռալեզու ամփոփումներով։ Յօդուածները ունին թուային առարկայի նոյնականացուցիչներ (Digital Object Identifier - DOI), ինչ որ մասնագէտներուն հնարաւորութիւն կու տայ հանրայնացնելու իրենց հետազօտութեան արդիւնքները, ուշադրութիւն հրաւիրելու հրապարակուած նիւթերուն վրայ։
Կը տեղեկացնենք, որ «Բանբերը» գրանցուած է «EBSCO» միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող գիտական հրատարակութիւններու հարթակին վրայ, եւ այստեղ տպագրուած նիւթերը հասանելի են «EBSCO»-ի բաժանորդներուն։ «EBSCO»-ի շտեմարանները հասանելի են աշխարհի աւելի քան 30 երկրներու 3.500 համալսարաններուն եւ գրադարաններուն, ինչ որ էականօրէն կը բարձրացնէ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» հանդէսի վարկանիշը եւ միջազգային հասանելիութիւնը։

Журнал «Вестник библиотек Армении»
Представляем первый номер научно-методического журнала «Вестник библиотек Армении» за 2025 год. https://tert.nla.am/.../NLA%20AMSAGIR/banbergrad/2025(1).pdf Представленные статьи отражают самые актуальные тенденции в современном библиотечном деле — от цифровых технологий до инновационных методов сохранения культурного наследия. Статьи этого выпуска журнала представлены в следующих тематических разделах: 🔹Сохранение национального наследия, 🔹Управление цифровым контентом 🔹Управление и профессиональное развитие 🔹Популяризация наследия диаспоры
Журнал «Вестникбиблиотек Армении» продолжает оставаться одной из важных площадок для объединения профессионального сообщества библиотечного дела и смежных сфер, содействия обмену научно-методическим опытом, развитию библиотечной политики и отраслевого сотрудничества. Статьи и программы сопровождаются трехъязычными резюме. Статьи имеют цифровые идентификаторы объектов (DOI), что позволяет специалистам публиковать результаты своих исследований и привлекать внимание к опубликованным материалам.
Сообщаем, что «Вестник» зарегистрирован на международной высокорейтинговой научной издательской платформе EBSCO и опубликованные здесь материалы доступны подписчикам EBSCO. Базы данных EBSCO доступны 3500 университетам и библиотекам в более чем 30 странах мира, что значительно повышает рейтинг и международный охват журнала «Вестник армя нских библиотек».