Հայաստանի գրքային քարտէս | սեպտեմբեր
Հայաստանի գրադարաններուն մէջ առաջին կարգի ընթերցում ստացած գեղարուեստական գրքերուն սեպտեմբեր ամսուան տասնեակը կը ցուցակէ հետեւեալներ՝ հանրային եւ համայնքային գրադարաններուն մէջ։ Այս տասնեակի ներսէն առաջին երեք հեղինակներն են՝ հայ դասական գրող ու դրամատուրգ Լեւոն Շանթ, իր 1912 թուականին հրատարակուած «Հին աստուածներ» դրամայով; ժամանակակից միստիկ-թրիլլեր ժանրի գրող Ռուբեն Եսայան «Թունէլից 13 կմ հեռաւորութեան մէջ» գիրքով; եւ փաստագրական հենքով վէպեր հեղինակող Աշոտ Աղաբաբյան «Նմանակը» գիրքով։ Հատկանշական է, թէ Ռուբեն Եսայանը եւ Աշոտ Աղաբաբյանը այս տասնեակում տեղ են զբաղեցրել երկուական գրքով։ Մասնակցող գրադարաններէն ստացուած հարցումի համաձայն, ամենաընթերցուած հեղինակներուն կողքին նաեւ ենթարկուած են՝ գերմանալեզու գրող Ֆրանց Կաֆկա, կոլումբիացի վիպագիր Գաբրիել Գարսիա Մարկես, հայ գրող Դերենիկ Դեմիրճյան, ժամանակակից ռուսաստանաբնակ գրող Մարկ Արեն եւ անգլիացի գրող Ուիլյամ Գոլդինգ։
Ժամանակակից ընթերցողը նախընտրութիւն կը տայ ոչ ծաւալուն վէպերուն։ Ընթերցողների նախասիրութիւններու ձեւաւորման վրայ նկատելի է հեռատեսիլութեան եւ հասարակական ցանցերու միջոցով տարածուող տեղեկութեան ազդեցութիւնը։ Սարսափելի հետաքրքիր պիտի ըլլար իմանալ, թէ որքանով են մեր ամենամսեայ հրապարակումները՝ «ամենաշատ կարդացուած գեղարուեստական գրքերի» մասին — ուղղորդիչ դեր մը կը խաղան մեր հետևորդները գրքերի ընտրութեան հարցին։
Հայաստանի մարզերու գրքային քարտեզը կը ներկայացնէ տվյալ ամսուան մարզային գրադարանին մէջ ամենաշատ սպասարկուած գրքերի շապիկները, որոնք կը համապատասխանեն նաեւ ամսուան համադրման տվյալներուն։ Աշոտ Աղաբաբեան «նվաճած է» Արագածոտնի եւ Գեղարքունիքի ընթերցասերներուն սրտերը, իսկ Արարատի եւ Տաւուշի մարզերը ծածանում են Ռուբէն Եսայանի գրքերու շապիկները։ Фейсбук Երեւանի մէջ ամենաշատ սպասարկուած է գերմանալեզու նշանաւոր գրող Ֆրանց Կաֆկա‑ի «Կերպափոխութիւն» վէպը։

окт 06, 2025 Новости Книжная карта Армении
В государственных и муниципальных библиотеках Армении в сентябре среди наиболее читаемых художественных книг в десятку лидирующих входят следующие три автора: армянский классик и драматург Левон Шант с его пьесой «Старые боги» (1912), современный автор мистико-триллеров Рубен Есян с книгой «В 13 км от туннеля» и автор документально-основанных романов Ашот Агабабян с произведением «Образ». Примечательно, что Рубен Есян и Ашот Агабабян заняли две позиции в десятке. Среди других самых читаемых авторов, по статистике опроса библиотек, — немецкоязычный писатель Франц Кафка, колумбийский романист Маркес, Дерениk Демирчян, современный проживающий в России автор Марк Арен и английский писатель Уильям Голдинг.
В сентябре книги, обслуженные в библиотеках, распределяются довольно равномерно. Учебный год только начался, и влияние обязательной школьной и вузовской программы чтения ещё слабое. Заметно, что снизился интерес к детективным романам Агаты Кристи. Также появились новые имена. Следом за авторами, входящими в первую десятку, находят своё место Рафаэль Маргарян, русская умершая писательница Анна Джейн (настоящее имя Анна Потапкина), британский современный писатель Крис Юэн и другие.
В сентябре в библиотеках Армении книги распределялись довольно равномерно. Учебный год только начался, и влияние обязательных школьных и вузовских программ чтения ещё не сильно сказалось. Заметно, что снизился интерес к детективным романам Агаты Кристи. Также появились новые имена. Следом за авторами, вошедшими в первую десятку, находятся Рафаэль Маргарян, российская писательница Анна Джейн (настоящее имя Анна Потапкина), британский современный писатель Крис Юэн и другие. Эти данные показывают, что предпочтения читателей в библиотеках различаются в зависимости от региона, и некоторые книги пользуются большим спросом в определённых областях.