հնս 20, 2024 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակիցներ Լուսինէ Լուլուկեանը, Արմինէ Մկրտչեանը եւ Սարա Զօհրապեանը մայիս 15-էն 27-ը Մոսկուայի եւ Քազանի մէջ մասնակցեցան միջազգային երկու կարեւոր ծրագիրներու։ Յունիս 3-ին անոնք գործընկերներուն ներկայացուցին Ռուսիոյ պետական գրադարանի «ԱՊՀ գրադարաններու կրթական համագործակցութիւն» եւ «Գրադարանը բազմաբեւեռ աշխարհին մէջ» համառուսաստանեան 28-րդ գրադարանային քոնկրէսի աշխատանքներուն մասնակցութեան մասին իրենց հաշուետուութիւնը։
Իր ելոյթին մէջ Սարա Զօհրապեանը ներկայացուցած է «Տեղեկատուական արհեստագիտութիւնը գրադարանային ոլորտէն ներս. ինչպէս գրաւել երիտասարդ մասնագէտները»խորագրով զեկուցումը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի օրինակով։ Երիտասարդ գրադարանային մասնագէտները տպաւորուած էին Քազանի մէջ Թաթարստանի ազգային գրադարանի շէնքային պայմաններով, արհեստագիտական յագեցուածութեամբ։ Յատկանշական է, որ այդ գրադարանին շէնքը կառուցուած է հայկական տուֆով։
Մասնակցութիւնը նման նախագիծերուն լաւ դպրոց մըն է երիտասարդ գրադարանավարներուն համար՝ խորացնելու իրենց գիտելիքները եւ կապեր հաստատելու միջազգային գործընկերներու հետ։

Employees of the National Library of Armenia Lusine Lulukyan, Armine Mkrtchyan and Sara Zohrabyan took part in two important international thematic programs in Moscow and Kazan from May 15 to 27. On June 3, they presented to their colleagues a report on the participation of the Russian State Library in the 28th All-Russian Library Congress “Educational cooperation between libraries of the CIS countries” and “Library in a multipolar world.”
Sara Zohrabyan presented an “Information technologies in the library sector. How to attract young specialists” (using the example of the National Library of Armenia). Young library specialists were impressed by the condition of the building and technical equipment of the National Library of Tatarstan in Kazan. It is noteworthy that the structure of this library was built from Armenian tuff.
Participation in such projects is a good school for young librarians, allowing them to deepen their knowledge and establish contacts with international colleagues.