հնս 20, 2024 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակիցներ Լուսինէ Լուլուկեանը, Արմինէ Մկրտչեանը եւ Սարա Զօհրապեանը մայիս 15-էն 27-ը Մոսկուայի եւ Քազանի մէջ մասնակցեցան միջազգային երկու կարեւոր ծրագիրներու։ Յունիս 3-ին անոնք գործընկերներուն ներկայացուցին Ռուսիոյ պետական գրադարանի «ԱՊՀ գրադարաններու կրթական համագործակցութիւն» եւ «Գրադարանը բազմաբեւեռ աշխարհին մէջ» համառուսաստանեան 28-րդ գրադարանային քոնկրէսի աշխատանքներուն մասնակցութեան մասին իրենց հաշուետուութիւնը։
Իր ելոյթին մէջ Սարա Զօհրապեանը ներկայացուցած է «Տեղեկատուական արհեստագիտութիւնը գրադարանային ոլորտէն ներս. ինչպէս գրաւել երիտասարդ մասնագէտները»խորագրով զեկուցումը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի օրինակով։ Երիտասարդ գրադարանային մասնագէտները տպաւորուած էին Քազանի մէջ Թաթարստանի ազգային գրադարանի շէնքային պայմաններով, արհեստագիտական յագեցուածութեամբ։ Յատկանշական է, որ այդ գրադարանին շէնքը կառուցուած է հայկական տուֆով։
Մասնակցութիւնը նման նախագիծերուն լաւ դպրոց մըն է երիտասարդ գրադարանավարներուն համար՝ խորացնելու իրենց գիտելիքները եւ կապեր հաստատելու միջազգային գործընկերներու հետ։

июн 20, 2024 Мероприятия
Сотрудники Национальной библиотеки Армении Лусине Лулукян, Армине Мкртчян и Сара Зограбян с 15 по 27 мая приняли участие в двух важных международных тематических программах в Москве и Казани. 3 июня они представили коллегам отчет об участии Российской государственной библиотеки в 28-м Всероссийском библиотечном конгрессе «Образовательное сотрудничество библиотек стран СНГ» и «Библиотека в многополярном мире».
Сара Зограбян выступила с докладом «Информационные технологии в библиотечной сфере. Как привлечь молодых специалистов» (на примере Национальной библиотеки Армении). Молодых библиотечных специалистов впечатлило состояние здания и техническое оснащение Национальной библиотеки Татарстана в Казани. Примечательно, что здание этой библиотеки построено из армянского туфа.
Участие в таких проектах — хорошая школа для молодых библиотекарей, позволяющая углубить свои знания и наладить контакты с международными коллегами.