հլս 22, 2024 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանի հաւաքածոներուն համալրումը ոչ մէկ օր կը դադրի: Օրերս ազգային գրադարանը ստացած է ճանչցուած գրականագէտ, հայոց ցեղասպանութեան նուիրուած բազմաթիւ ուսումնասիրութիւններու հեղինակ, դոկտոր Ռուբինա Փիրումեանի 459 միաւոր գիրքերու նուիրատուութիւնը։
Գիրքերը շատ բազմազան են՝ գրականութիւն, գրականագիտութիւն, լեզուաբանութիւն, պատմութիւն եւ հասարակագիտական այլ նիւթերու վերաբերեալ։ Ատոնք լոյս տեսած են Հայաստանի, Իրանի, Լիբանանի, ԱՄՆ-ի եւ այլ երկրներու մէջ: Ռուբինա Փիրումեանը ուսանած է Թեհրանի պետական համալսարանի ճարտարագիտութեան բաժանմունքէն ներս։ 1978 թուականին տեղափոխուած է ԱՄՆ։ Դասաւանդած է Քալիֆորնիոյ համալսարանի միջինարեւելեան լեզուներու բաժանմունքէն ներս։ Փիրումեանը սփիւռքահայ գրականութեան պատմութեան նուիրուած բազմաթիւ աշխատութիւններու հեղինակ է: Ան ուսումնասիրած է հայոց ցեղասպանութեան արտացոլումը գրականութեան մէջ։ Դոկտոր Փիրումեանը հեղինակած է «Հայոց ցեղասպանութիւնը, 1915-1923. ուղեցոյց աշակերտներու եւ ուսուցիչներու համար» (1988) դասագիրքը Քալիֆորնիոյ պետական դպրոցներու աշակերտներուն համար: Հայաստանի ազգային գրադարանը կը հաւաքէ, կը մշակէ եւ կը պահպանէ հայերէն եւ օտար լեզուներով աշխարհի վրայ լոյս տեսած գիրքերը՝ անկախ ատոնց հրատարակման վայրէն։ Նշանաւոր հայագէտի անձնական գրադարանի գիրքերը շուտով հասանելի պիտի ըլլան գրադարանի ընթերցողներուն։

Пополнение фондов Национальной библиотеки Армении никогда не прекращается. На днях библиотека получила в дар 459 книг доктора Рубины Пирумян, признанного литературоведа, автора многих исследований, посвященных Геноциду армян. Книги весьма разнообразны: художественная литература, литературоведение, лингвистика, история и другие обществоведческие науки. Книги были изданы в Армении, Иране, Ливане, США и других странах.
Рубина Пирумян училась на инженерном факультете Тегеранского государственного университета. В 1978 году она переехал в США. Преподавала на кафедре ближневосточных языков Калифорнийского университета. Пирумян является автором многих работ, посвященных истории армянской литературы Диаспоры. Она изучала отражение Геноцида армян в литературе. Доктор Пирумян является автором книги «Геноцид армян, 1915-1923 гг. Руководство для учащихся и учителей» (1988), учебника для учащихся государственных школ Калифорнии. Национальная библиотека Армении собирает, обрабатывает и сохраняет книги, изданные на армянском и иностранных языках, независимо от места их издания. Издания из личной библиотеки известного армяноведа скоро станут доступны читателям библиотеки.