մրտ 30, 2026 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Հայաստանի Ազգային Գրադարանը արտերկրի հայ համայնքներուն կողմէ կատարուած նուիրատուութիւններուն շնորհիւ կը շարունակէ համալրուիլ հայագիտական նոր արժէքաւոր հրատարակութիւններով։ Օրերս «Տոնի Նախիջեւանի հայ համայնք»-ի գործադիր տնօրէն Սերկէյ Սայեադովի նուիրատուութեամբ գրադարան մուտք գործած են գիրքեր եւ մամուլի նմուշներ, որոնք կը ներկայացնեն Տոնի Նախիջեւանի հայ համայնքի պատմութիւնն ու մշակոյթը։Նուիրատուութեան մէջ ներառուած է «Տոնի Նախիջեւան» համայնքային թերթը, որ երկար տարիներ եղած է համայնքի հիմնական տեղեկատուական հարթակներէն մին՝ լուսաբանելով մշակութային, կրթական եւ հասարակական կեանքը։ Կարեւոր տեղ կը զբաղեցնէ նաեւ Վլատիսլաւ Սմիրնովի «Տոնի Նախիջեւանի տարեգրութիւն» աշխատութիւնը, որ կը համարուի Տոնի հայերու պատմութեան ամէնէն հիմնարար աղբիւրներէն մին՝ ընդգրկելով հարուստ փաստագրական նիւթ, կենսագրութիւններ եւ արխիւային տուեալներ։
«Տոնի Նախիջեւանը քարտէսի վրայ» պատկերագիրքը կը ներկայացնէ քաղաքի պատմամշակութային պատկերը՝ ներառելով թաղամասեր, եկեղեցիներ, յուշարձաններ եւ պատմական տեղեկութիւններ։ «Մենք այս հողը մեր հայրենիքը կ’անուանենք» (1989) հրատարակութիւնը մանկական երգերու ձայնանիշներու ժողովածոյ է, որ նախատեսուած է դպրոցականներու համար եւ ունի հայրենասիրական ուղղուածութիւն։ Ժամանակակից մօտեցում կը ներկայացնէ «Ինչպէս ստեղծել հայկական երիտասարդական կազմակերպութիւն եւ խուսափիլ գերյոգնածութենէն» ուղեցոյցը, որ գործնական խորհուրդներ կու տայ երիտասարդական կազմակերպութիւններու ստեղծման, խմբային աշխատանքի եւ հոգեբանական կայունութեան պահպանման վերաբերեալ։
Այս նուիրատուութիւնը կարեւոր ներդրում մըն է գրադարանի պահոցներու հարստացման գործին մէջ եւ հնարաւորութիւն կու տայ առաւել ամբողջական պատկերացում կազմելու Տոնի հայ համայնքի պատմութեան, մշակոյթի եւ հասարակական կեանքի մասին։ Շնորհակալութիւն Տոնի Նախիջեւանի հայկական համայնքին եւ Սերկէյ Սայեադովին՝ արժէքաւոր նուիրատուութեան եւ շարունակական համագործակցութեան համար։

мар 30, 2026 Новости Пожертвование
Национальная библиотека Армении продолжает пополняться новыми ценными арменоведческими изданиями благодаря пожертвованиям армянских общин зарубежья. Недавно, благодаря дару исполнительного директора армянской общины «Нахичевань-на-Дону» Сергея Саядова, в библиотеку поступили книги и образцы периодики, отражающие историю и культуру армянской общины Дона. В число подаренных изданий вошла общинная газета «Донская Нахичевань», которая на протяжении многих лет являлась одной из главных информационных площадок общины, освещая культурную, образовательную и общественную жизнь. Важное место занимает также труд Владислава Смирнова «Летопись Нахичевани-на-Дону», считающийся одним из наиболее фундаментальных источников по истории донских армян и включающий богатый документальный материал, биографии и архивные данные.
Карта-альбом «Карта Нахичевани на Дону» представляет историко-культурный облик города, включая кварталы, церкви, памятники и исторические сведения. Издание «Мы землю эту Родиной зовём» (1989) является сборником нот детских песен, предназначенным для школьников и имеющим патриотическую направленность. Современный подход отражает пособие «Как создать армянскую молодежную организацию и не выгореть», содержащее практические советы по созданию молодежных организаций, командной работе и сохранению психологической устойчивости.
Это пожертвование стало важным вкладом в обогащение фондов библиотеки и даёт возможность составить более полное представление об истории, культуре и общественной жизни донской армянской общины. Благодарим армянскую общину «Нахичевань-на-Дону» и Сергея Саядова за ценный дар и продолжительное сотрудничество.