մրտ 30, 2026 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Հայաստանի Ազգային Գրադարանը արտերկրի հայ համայնքներուն կողմէ կատարուած նուիրատուութիւններուն շնորհիւ կը շարունակէ համալրուիլ հայագիտական նոր արժէքաւոր հրատարակութիւններով։ Օրերս «Տոնի Նախիջեւանի հայ համայնք»-ի գործադիր տնօրէն Սերկէյ Սայեադովի նուիրատուութեամբ գրադարան մուտք գործած են գիրքեր եւ մամուլի նմուշներ, որոնք կը ներկայացնեն Տոնի Նախիջեւանի հայ համայնքի պատմութիւնն ու մշակոյթը։Նուիրատուութեան մէջ ներառուած է «Տոնի Նախիջեւան» համայնքային թերթը, որ երկար տարիներ եղած է համայնքի հիմնական տեղեկատուական հարթակներէն մին՝ լուսաբանելով մշակութային, կրթական եւ հասարակական կեանքը։ Կարեւոր տեղ կը զբաղեցնէ նաեւ Վլատիսլաւ Սմիրնովի «Տոնի Նախիջեւանի տարեգրութիւն» աշխատութիւնը, որ կը համարուի Տոնի հայերու պատմութեան ամէնէն հիմնարար աղբիւրներէն մին՝ ընդգրկելով հարուստ փաստագրական նիւթ, կենսագրութիւններ եւ արխիւային տուեալներ։
«Տոնի Նախիջեւանը քարտէսի վրայ» պատկերագիրքը կը ներկայացնէ քաղաքի պատմամշակութային պատկերը՝ ներառելով թաղամասեր, եկեղեցիներ, յուշարձաններ եւ պատմական տեղեկութիւններ։ «Մենք այս հողը մեր հայրենիքը կ’անուանենք» (1989) հրատարակութիւնը մանկական երգերու ձայնանիշներու ժողովածոյ է, որ նախատեսուած է դպրոցականներու համար եւ ունի հայրենասիրական ուղղուածութիւն։ Ժամանակակից մօտեցում կը ներկայացնէ «Ինչպէս ստեղծել հայկական երիտասարդական կազմակերպութիւն եւ խուսափիլ գերյոգնածութենէն» ուղեցոյցը, որ գործնական խորհուրդներ կու տայ երիտասարդական կազմակերպութիւններու ստեղծման, խմբային աշխատանքի եւ հոգեբանական կայունութեան պահպանման վերաբերեալ։
Այս նուիրատուութիւնը կարեւոր ներդրում մըն է գրադարանի պահոցներու հարստացման գործին մէջ եւ հնարաւորութիւն կու տայ առաւել ամբողջական պատկերացում կազմելու Տոնի հայ համայնքի պատմութեան, մշակոյթի եւ հասարակական կեանքի մասին։ Շնորհակալութիւն Տոնի Նախիջեւանի հայկական համայնքին եւ Սերկէյ Սայեադովին՝ արժէքաւոր նուիրատուութեան եւ շարունակական համագործակցութեան համար։

Donations from Armenian communities overseas keep the National Library of Armenia stocked with fresh Armenian Studies literature. The library has received books and press samples that depict the history and culture of the Armenian population of Nakhichevan on the Don thanks to a donation from Sergey Sayadov, the executive director of the organization. The community newspaper "Nakhichevan on the Don," which covers public life, education, and culture and has long been one of the community's primary sources of information, is included in the donation. The "Chronicle of Nakhichevan-on-Don" by Vladislav Smirnov, which is regarded as one of the most essential sources for the history of the Armenians of the Don and contains extensive documentary material, biographies, and archival data, also holds significant importance.
The map-album "Map of Nakhichevan on the Don" depicts the city's historical and cultural landscape, including its neighborhoods, churches, monuments, and historical details. The 1989 book "We call this land the Motherland" is a compilation of children's song lyrics with a patriotic focus that is meant for schoolchildren. A contemporary method is presented in the guide "How to create an Armenian youth organization and not burn out," which offers helpful guidance on forming youth organizations, fostering teamwork, and preserving psychological stability.
A more comprehensive image of the history, culture, and public life of the Armenian community in the Don can be formed thanks to the donation, which is a significant contribution to the library's funding. We are grateful to Sergey Sayadov and the "Armenian Community of Nakhichevan on the Don" for their invaluable donation and ongoing collaboration.