ապր 08, 2026 Սինէ-ակումբ
Ապրիլ 7-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի Մեծ դահլիճին մէջ կայացաւ Սինէ-ակումբի հերթական ցուցադրութիւնը՝ նուիրուած ֆրանսական համր ֆիլմի նշանաւոր բեմադրիչ Ժերմէն Տիւլաքին։ Երեկոյի ընթացքին ներկայացուեցան անոր երկու կարեւորագոյն ֆիլմերը՝ «Ժպտացող տիկին Պիոտէն» (1923) եւ «Ուղեւորութեան հրաւէրը» (1927), որոնք հանդիսատեսը տարին ֆիլմի վաղ շրջանի նուրբ, խորհրդանշական ու փորձարարական աշխարհը։ Տիւլաքի ստեղծագործութիւնները, առանձնանալով իրենց հոգեբանական խորութեամբ եւ պատկերային բանաստեղծութեամբ, կը բացայայտեն կնոջ ներաշխարհը, ազատութեան ձգտումն ու հասարակական սահմանափակումներու հետ բախումը։
«Ժպտացող տիկին Պիոտէն»-ը սուր ընկերային դիտարկում մըն է՝ ընտանեկան յարաբերութիւններու եւ կնոջ ճնշուած ինքնութեան մասին, մինչդեռ «Ուղեւորութեան հրաւէրը»՝ ներշնչուած Պոտլէրի համանուն ստեղծագործութենէն, հանդիսատեսը կը տեղափոխէ երազային ու զգայական տարածք, ուր իրականութիւնն ու երեւակայութիւնը կը միաձուլուին։ Ցուցադրութիւնը տեղի ունեցաւ ֆրանսերէնով՝ հայերէն եւ անգլերէն ենթագիրներով՝ ապահովելով ֆիլմերուն հասանելիութիւնը լայն լսարանի համար։
Միջոցառումը կազմակերպուած էր «Ֆիլմը կը փոխէ աշխարհը. Ֆրանսա 1895-2026» ծրագրի շրջանակէն ներս, որ կը համադրէ ֆրանսական համր ֆիլմի գլուխգործոցներն ու արդի ֆիլմարուեստի կարեւոր ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, թէ ինչպէս ֆիլմը կը ձեւաւորէ մեր ընկալումները, մտածողութիւնն ու իրականութեան զգացողութիւնը։ Սինէ-ակումբը, որ այս տարի կը նշէ իր 5-ամեակը, կը շարունակէ միաւորել ֆիլմի սիրահարները՝ շնորհիւ Հայաստանի մէջ Ֆրանսական հիմնարկի, Ֆրանսայի դեսպանութեան, «Ֆիլմադարան» կազմակերպութեան եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի համագործակցութեան։

Germain Dulac's Poetry of Silent Cinema on the Cine Club Screen
On April 7, the Cine-Club’s regular screening dedicated to the famous French silent film director Germaine Dulac took place in the Great Hall of the National Library of Armenia. Germaine Dulac was a French filmmaker, film theorist, journalist and critic. During the evening, two of his most important films were presented: “The Smiling Madam Beudet” (1923) and “Invitation to a Journey” (1927), which took the audience into the delicate, symbolic and experimental world of the early period of cinema. A woman's inner world, her need for independence, and her struggle with social constraints are all revealed in Dulac's works, which stand out for their psychological depth and visual poetry.
The event was part of the "Cinema Changes the World: France 1895-2026" program, which highlights how cinema affects our perceptions, thoughts, and sense of reality by fusing significant achievements of contemporary cinema with masterpieces of French silent cinema.
The Cine Club, which celebrates its 5th anniversary this year, continues to unite film lovers thanks to the cooperation of the French Institute/Embassy of France in Armenia, “Filmadaran” NGO and the National Library of Armenia.