փտր 25, 2025 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ
Գրադարանին այս շաբաթը սկսաւ նշանակալից իրադարձութեամբ։ Փետրուար 10-ին՝ երկուշաբթի օրը, թամանեանական մեծ ցուցասրահէն ներս բացուեցաւ բանաստեղծ, արձակագիր, յօդուածագիր, մշակութաբան Կոստան Զարեանի ծննդեան 140-ամեակին նուիրուած ուշագրաւ ցուցահանդէսով։ Ցուցահանդէսը բացաւ Ներսէս Հայրապետեանը եւ ներկաներուն ուշադրութիւնը հրաւիրեց ցուցադրութեան կարեւոր նիւթերուն վրայ։
Ցուցադրութեան մէջ ներկայացուած են գրողին՝ հայերէն եւ օտար լեզուներով աւելի քան 50 գիրք, լուսանկար, արխիւային փաստաթուղթ եւ այլ նիւթեր։ Առաջին անգամ ըլլալով հանրութեան կը ներկայացուի Կոստան Զարեանի ծննդեան վկայաթուղթը, որ կը հաստատէ, թէ գրողը ծնած է 1885 թուականի փետրուար 8-ին։ Ցուցադրուած նիւթերուն մէջ էր 1926 թուականի հոկտեմբեր 20-ին Հոլանտայի մէջ իր կարդացած հրապարակային դասախօսութիւններէն մէկուն տպաւորիչ ազդագիրը, ինչպէս նաեւ բանաստեղծին քանի մը ինքնագիրները։
Ցուցահանդէսի բացումէն ետք գրադարանի սրահներէն մէկուն մէջ շուրջ երկու ժամ ունկնդիրները լսեցին գրականագէտ Երուանդ Տէր Խաչատրեանի դասախօսութիւնը Կոստան Զարեանի կեանքին եւ գրականութեան շուրջ։
Դասախօսութենէն ետք գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը ամփոփեց օրուան միջոցառումը եւ շնորհակալութիւն յայտնեց դասախօսին եւ ունկնդիրներուն։

фев 25, 2025 Мероприятия Публичные лекции
Эта библиотечная неделя началась со знаменательного события. В понедельник, 10 -го февраля, в большом зале имени Александра Таманяна открылась замечательная выставка, посвященная 140-летию со дня рождения поэта, прозаика, публициста и культуролога Костана Заряна. Выставку открыл Нерсес Айрапетян и обратил внимание присутствующих на уникальность и важность материалов экспозиции.
На выставке представлено более пятидесяти книг писателя на армянском и иностранных языках, фотографии, архивные документы и другие материалы. Впервые публике представлено свидетельство о рождении Костана Заряна, подтверждающее, что писатель родился 8-го февраля 1885 года. Среди экспонируемых материалов — впечатляющая стенограмма одной из его публичных лекций в Голландии 20-го октября 1926 года, а также несколько автографов поэта.
После открытия выставки в одном из залов библиотеки зрители около двух часов слушали лекцию литературоведа Ерванда Тер-Хачатряна о жизни и творчестве Костана Заряна.
После лекции директор библиотеки - Анна Чулян подвела итоги мероприятия и поблагодарила докладчика и аудиторию.