օգս 05, 2024 Միջոցառումներ Հանրային դասախօսութիւններ Ցուցահանդէսներ
Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական փոքր դահլիճէն ներս տեղի ունեցաւ ուշագրաւ հանրային դասախօսութիւն մը՝ նուիրուած հայ բանաստեղծ Զահրատի 100-ամեակին։ Բանախօսը՝ գրականագէտ Երուանդ Տէր Խաչատրեանը, ներկայացուց Զահրատի կեանքի եւ ստեղծագործութեան ուղին, խօսեցաւ անոր գրական ժառանգութեան եւ հայ գրականութեան մէջ անոր կարեւոր դերին մասին։ Բանախօսին խօսքերով՝ բարեբախտութիւն է, որ մենք այսօր կրնանք յիշել այս բացառիկ մարդուն անունը։ Իր խօսքերով՝ դժուար է մատնանշել մէկ ուրիշը, որուն մարդկային հմայիչ կերպարը եւ իր գրականութիւնը այդքան ներդաշնակ ըլլան։
«Զահրատի բանաստեղծութիւնը կ’ենթադրէ ընթերցողին մասնակցութիւնը։ Ան վերացական, կեանքէն կտրուած բանաստեղծ մը չէ։ Հեղինակը ամէնէն պարզ իրերուն մէջ կրնայ տեսնել խորհուրդ, սովորական իրականութեան մէջ՝ բանաստեղծութիւն։ Զահրատը իսկապէս յայտնաբերած է մեր գրականութեան մէջ նոր կարելիութիւններ»,- նշած է Երուանդ Տէր Խաչատրեանը։
Թամանեանական փոքր ցուցասրահէն ներս բացուած է Զահրատի ստեղծագործութիւններու, անոր մասին գրականութեան եւ ոչ գրքային հրատարակութիւններու ցուցադրութիւն։ Հետեւեցէք Ազգային գրադարանի ֆէյսպուքեան էջին՝ գալիք դասախօսութիւնները եւ միջոցառումները բաց չթողելու համար։

Aug 05, 2024 Events Public lecures Exhibitions
A wonderful public lecture dedicated to the 100th anniversary of the birth of the Armenian poet Zahrat was held in the small hall of the National Library of Armenia. The speaker, literary critic Yervand Ter-Khachatryan presented the life and work of Zahrat, and spoke about his literary heritage and important role in Armenian literature. According to the speaker, it is a real happiness that today we can remember the name of this exceptional person. According to him, it is difficult to find another author whose charming human character and literary works would be so harmoniously connected.
“Zahrat’s poem presupposes the reader’s participation. He is not an abstract poet, detached from life. The author sees wisdom in the simplest things, and poetry in ordinary reality. Zahrat opened up new possibilities in our literature,” says Yervand Ter-Khachatryan.
An exhibition of Zakhrat's works, books about him, and non-book publications has opened in the small exhibition hall. Follow the National Library's Facebook page to stay up to date with upcoming lectures and events.