մրտ 01, 2024 Միջոցառումներ
Էպոսը խորությամբ ընկալելն ու մանրամասն հիշելը քչերին է հասու։ Եվ առավել քան հաճելի է, որ մեր ժողովրդական էպոսը պատանիների ոգեշնչման աղբյուրն է դառնում։ Այսպիսին էր Հայաստանի ազգային գրադարանում անցկացված «էպոսի լավագույն ընթերցող» խորագրով խաղ-մրցույթի ժյուրիի կարծիքը։
«Սասունցի Դավիթ» էպոսի առաջին հրատարակության 150-ամյակի և առաջին համահավաք բնագրի 85-ամյակի (1939) առթիվ անցկացված խաղ-մրցույթը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական հիմնադրամի (Պոլիտեխնիկի) ավագ դպրոցի աշակերտների «Սասուն», «Առյուծ Մհեր», «Մարաթուկ» թիմերի միջև էր: Երեք թիմերն էլ փայլեցին էպոսի՝ իրենց համակողմանի իմացությամբ: Հաղթեց «Մարաթուկ» թիմը: 1874-ին Գարեգին Սրվանձտյանցը տպագրեց «Գրոց ու բրոց» ավանդությունների ու զրույցների ժողովածուն, որի հավելվածում լույս տեսավ «Սասնա ծռեր» էպոսի՝ իր հայտնաբերած ու գրառած առաջին պատումը՝ «Սասունցի Դավիթ կամ Մհերի դուռ» վերնագրով։
Մրցույթի կազմակերպիչ, ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Շուշանիկ Կուրղինյանն ընդգծեց. «Սա մեր ազգային հարստությանն անդրադառնալու հրաշալի առիթ է: Միջոցառումը նպատակ ունի մատաղ սերնդի շրջանում խրախուսելու էպոսի ընթերցումը, խթանելու դրա ճանաչումն ու բացառիկ դերի գիտակցումը»: Մրցույթի ժյուրիի նախագահ, գրականագետ, էպոսագետ, բ.գ.թ., ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի դասախոս Հայկ Համբարձումյանը բարձր գնահատեց խաղ-վիկտորինան և էպոսի վերաբերյալ մասնակիցների խոր գիտելիքները, նշելով, որ հոբելյանական միջոցառումներն առիթ են՝ առնչվելու համար մեր մեծ ու գաղափարական արժեքների հետ:
Ժյուրիի անդամ, արվեստաբան, գրականագետ Երվանդ Տեր-Խաչատրյանը նշեց, որ խիստ տպավորված, ավելին՝ հիացած է պատանիների՝ էպոսի իմացությամբ, և որ նրանք, իրենց գիտելիքներով ու արժանավայել պահվածքով, ապագայի մեծ հույս են ներշնչում: Մրցույթի մասնակից 16-ամյա պատանիները նշեցին, որ սիրով շատ շուտով Ազգային գրադարանի ընթերցող կդառնան։
Միջոցառմանը զուգահեռ Ազգային գրադարանի փոքր ցուցասրահում բացվեց հայկական ժողովրդական էպոսին նվիրված գրականության ցուցադրություն։ Ցուցադրված են «Գրոց ու բրոց. Սասունցի Դավիթ կամ Մհերի դուռ»-ը, 1936 թվականին Մանուկ Աբեղյանի ձեռամբ կազմված «Սասնա Ծռերի» առաջին և հաջորդ 3 հատորները, «Սասունցի Դավիթ» առաջին՝ «85-ամյա» համահավաք բնագիրը՝ Մհեր Աբեղյանի նկարազարդմամբ, որը կազմել են Մանուկ Աբեղյանը, Արամ Ղանալանյանը, խմբագրել է Հովսեփ Օրբելին։
Ցուցադրության շատ ու շատ այլ բացառիկ նյութերին կարող եք ծանոթանալ Ազգային գրադարանի թամանյանական փոքր ցուցասրահում։

мар 01, 2024 Мероприятия
Мало кто сможет глубоко понять эпос и запомнить его в деталях. И особенно приятно, что наш народный эпос становится источником вдохновения для молодежи. Таково мнение жюри игры-конкурса, прошедшего в Национальной библиотеке Армении на звание «Лучший чтец эпоса».
Игра-соревнование, приуроченная к 150-летию первого издания эпоса «Давид Сасунский» и 85-летию первого издания оригинала (1874 г.), прошла между командами старшеклассников Национального политехнического фонда Армении (Политех) под названиями «Сасун», «Арьюц Мгер» и «Маратук». Все три команды блеснули своими всесторонними знаниями. Команда «Маратук» победила. В 1874 году Гарегин Срвандзтянц опубликовал сборник преданий и бесед «Гроц у бротц», в приложении к которому был опубликован открытый и записанный им первый рассказ эпоса «Сасна црер» под названием «Сасунци Давид или Мгери Дур».
«Это прекрасная возможность задуматься о нашем национальном богатстве. Цель мероприятия — стимулировать чтение эпоса среди молодого поколения, способствовать его признанию и осознанию его уникальной роли» — подчеркнула Шушаник Кургинян, организатор конкурса, учитель армянского языка и литературы средней школы АСФ, кандидат филологических наук. Председатель жюри конкурса, литературовед и специалист по эпосам, кандидат филологических наук, преподаватель кафедры армянской литературы ЕГУ Айк Амбарцумян высоко оценил игру-викторину и глубокие знания участников, отметив, что юбилейные мероприятия — это возможность прикоснуться к нашим великим ценностям.
Член жюри, искусствовед, литературовед Ерванд Тер-Хачатрян сказал, что его очень впечатлило, более того, очаровало знание эпоса среди молодых людей, и что они своими знаниями и достойным поведением вселяют в нас большие надежды на будущее. 16-летние участники конкурса отметили, что очень хотели бы в ближайшее время стать читателями Национальной библиотеки.
Параллельно с мероприятием в Малом выставочном зале Национальной библиотеки открылась выставка литературы, посвященная армянскому народному эпосу. Среди экспонатов — издания «Гроц у бротц» и «Сасунци Давид или Мгери Дур», первый и последующие три тома «Сасунских удальцов», составленных Мануком Абегяном в 1936 году, «Давид Сасунский», первая коллективная рукопись «85-летней давности», проиллюстрированная Мгером Абегяном, составленная Мануком Абегяном, Арамом Ганаланяном, под редакцией Овсепа Орбели.
Со многими другими эксклюзивными материалами выставки вы можете ознакомиться в Малом выставочном зале Национальной библиотеки.