Ռաֆիկ Ղազարեանի ծննդեան 80-ամեակը՝ Ազգային գրադարանէն ներս
#Ազգային_գրադարանային_շաբթուան ծրագրի շրջանակէն ներս նշուեցաւ անուանի գրադարանագէտ, մատենագէտ, ՀԳԸ փոխնախագահ, Հայաստանի ազգային գրադարանի երկարամեայ փոխտնօրէն Ռաֆիկ Ղազարեանի ծննդեան 80-ամեակը։ Միջոցառման ընթացքին կարեւորուեցաւ Ռաֆիկ Ղազարեանի բազմամեայ վաստակը, գիտական ժառանգութիւնն ու նշանակալի ներդրումը հայկական գրադարանագիտութեան եւ մատենագիտութեան զարգացման գործին մէջ։
Տօնական միջոցառման շրջանակէն ներս գրադարանի մեծ ցուցասրահին մէջ բացուած էր նաեւ գրականութեան ցուցադրութիւն, ուր 12 տարբեր ցուցափեղկերու մէջ ներկայացուած էին Ռաֆիկ Ղազարեանի տարբեր տարիներու շուրջ 80 հրատարակութիւններ, ներառեալ՝ գիրքերն ու մամուլի յօդուածները։ Ցուցադրութիւնը պիտի գործէ մինչեւ ապրիլ 23: Ռաֆիկ Ղազարեանը 1971 թուականէն ի վեր իր գործունէութիւնը կապած է Հայաստանի ազգային գրադարանին հետ, իսկ 1995 թուականէն զբաղեցուցած է փոխտնօրէնի պաշտօնը։ 2004 թուականին ընտրուած է Հայկական գրադարանային ընկերակցութեան փոխնախագահ։ Անոր հեղինակած եւ խմբագրած աշխատութիւնները կարեւոր տեղ կը գրաւեն հայկական գրադարանագիտութեան մէջ։
Լոյս տեսած են Ռաֆիկ Ղազարեանի գրադարանագիտական եւ մատենագիտական արժէքաւոր աշխատութիւնները՝ նուիրուած Գաբրիել Սունդուկեանին («Գաբրիել Սունդուկեան», 1976), Եղիշէ Չարենցին («Եղիշէ Չարենց», համահեղինակ, 1977), Սայեաթ-Նովային («Սայեաթ-Նովա», 1987), «Իրականի եւ ցանկալիի հոլովոյթին մէջ» (2003), Կոմիտասին («Կոմիտաս», 2009), ինչպէս նաեւ Վահան Տէրեանին նուիրուած «Վահան Տէրեան. ինչպէ՞ս երգեմ յիշատակդ քու...» (1985, 2005) աշխատութիւնը։
Ան կազմած եւ խմբագրած է նաեւ «Մտքի թռչող թեւերը» (2006)՝ գիրքի մասին ասոյթներու ժողովածոն, ինչպէս նաեւ կազմած է տարեգրութիւններ՝ «Եղիշէ Չարենց-80» (1977) եւ «Վահան Թէքէեան-100» (1978)։ Տասնեակ յօդուածներու հեղինակ է, շարք մը բանաստեղծական ժողովածոներու հեղինակ։ Օրերս լոյս տեսած է նաեւ «Հաւատա եւ սպասէ» քառեակներու ժողովածոն։ Ռաֆիկ Ղազարեանը արժանացած է շարք մը պատուագիրներու եւ շնորհակալագիրներու, ինչպէս նաեւ պարգեւատրուած է «Յակոբ Մեղապարտ» մետալով (2004), ՀՀ Մշակոյթի նախարարութեան ոսկեայ մետալով (2004) եւ «Մովսէս Խորենացի» մետալով (2012)։ Միջոցառման կը մասնակցէին նաեւ Երեւանի տարբեր գրադարաններէ ներկայացուցիչներ:

апр 21, 2026 Мероприятия
В рамках программы #Национальной_библиотечной_недели было отмечено 80-летие известного библиотековеда, библиографа, вице-президента Армянской библиотечной ассоциации, многолетнего заместителя директора Национальной библиотеки Армении Рафика Казаряна. В ходе мероприятия была подчеркнута его многолетняя профессиональная деятельность, научное наследие и значительный вклад в развитие армянского библиотековедения и библиографии. В Большом выставочном зале библиотеки также была открыта тематическая выставка, где в 12 витринах представлено около 80 изданий разных лет — книги и публикации в прессе. Выставка будет действовать до 23 апреля.
С 1971 года Рафик Казарян связал свою деятельность с Национальной библиотекой Армении, а с 1995 года занимал должность заместителя директора. В 2004 году он был избран вице-президентом Армянской библиотечной ассоциации. Его авторские и редакторские работы занимают важное место в армянском библиотековедении. Им опубликованы ценные исследования, посвященные Габриэлу Сундукяну («Габриел Сундукян», 1976), Егише Чаренцу («Егише Чаренц», в соавторстве, 1977), Саят-Нове («Саят-Нова», 1987), а также труды «В склонении реального и желаемого» (2003), «Комитас» (2009) и работа о Вагане Теряне «Ваган Терян. Как воспеть твою память?..» (1985, 2005).
Он также составил и отредактировал сборник афоризмов о книге «Крылья летящей мысли» (2006), а также летописи «Егише Чаренц–80» (1977) и «Ваган Текеян–100» (1978). Является автором десятков статей и поэтических сборников. Недавно вышел в свет его новый сборник четверостиший «Верь и жди». Рафик Казарян удостоен многочисленных почётных грамот и благодарностей, награждён медалями Акопа Мегапарта (2004), Министерства культуры РА (2004) и Мовсеса Хоренаци (2012). В мероприятии также приняли участие представители библиотек Еревана.