հկտ 09, 2024 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս երէկ՝ սեպտեմբեր 5-ին տեղի ունեցաւ գրական հանդիպում-կլոր սեղան ռուս ժամանակակից գրողներու հետ՝ Մոսկուայի Թարգմանչական հիմնարկի նախաձեռնութեամբ՝ Գիրքի միջազգային փառատօներուն եւ գիրքի տօնավաճառներուն ռուսական մասնակցութեան ծրագրի շրջանակէն ներս։
Գրադարանը հիւրընկալած էր գրող, թատերագիր, բեմագիր, արուեստի քննադատ եւ հեռատեսիլային հաղորդավար Օլեկ Շիշքինը, արձակագիր, յօդուածագիր, գրականութեան պատմութեան հետազօտող Վլատիսլաւ Օթրոշենքոն, երիտասարդ գրող, լրագրող Սերկէյ Պելեաքովը, գրող, լրագրող Տենիս Լուքիանովը, ինչպէս նաեւ ռուսալեզու հայ գրող, բանաստեղծ, Հայաստանի գրողներու միութեան անդամ Լիանա Շահուերտեանը։
Հանդիպումը վարեց պատմաբան, մշակութաբան, միջազգային ցուցահանդէսներու համադրող Աննա Էսփարզան։ Միջոցառման կը մասնակցէր նաեւ ռուսալեզու հայ գրող, Հայաստանի գրողներու միութեան անդամ Յովհաննէս Ազնաուրեանը։
Գրական հանդիպումներու առաջին օրը նուիրուած էր «Վաւերագրական վէպ. 21-րդ դարու լաւագոյն վաճառուող գիրք» նիւթին: Այսօր՝ սեպտեմբեր 6-ին ստեղծագործական հանդիպում մը տեղի կ’ունենայ ժամանակակից ռուս գրող, պատմաբան, գրաքննադատ Սերկէյ Պելեաքովի հետ, ով կը վարէ գրաքննադատ Իւան Ռոտիոնովը։ Հանդիպման նիւթը՝ «Օսթափ Պենտէր. կերպարի ստեղծողները եւ նախատիպերը՝ իրական եւ յօրինովի»։

окт 09, 2024 Мероприятия Литературные встречи
Пятого сентября в Национальной библиотеке Армении прошел круглый стол с российскими писателями, организованный Институтом перевода (Москва) в рамках участия России в международных книжных фестивалях и ярмарках.
Среди участников были такие известные авторы, как Олег Шишкин — писатель, драматург, сценарист, искусствовед и телеведущий, Владислав Отрошенко — прозаик, публицист и исследователь истории литературы, Сергей Беляков и Денис Лукьянов — писатели и журналисты, а также армянский поэт и член Союза писателей Армении Лиана Шахвердян.
Модератором встречи выступила Анна Эспарса- историк, культуролог и куратор международных выставок. В круглом столе также участвовал армянский писатель Ованес Азнаурян.
Первый день был посвящен жанру документального романа и теме «Бестселлер 21 века». На следующий день (6 сентября) состоится творческая встреча с Сергеем Беляковым, посвященная теме «Остап Бендер: Создатели персонажей и прототипы — реальные и вымышленные». Встречу проведет литературовед Иван Родионов.