Այս պահին Հայաստանի ազգային գրադարանի Փոքր դահլիճում տեղի է ունենում ՀԱԳ հիմնադրման 105-ամյակին նվիրված «Ժառանգության պահպանություն՝ հանուն կայուն ապագայի» միջազգային գիտաժողովի «Հայկական ժառանգության պահպանություն և հանրահռչակում» խորագիրը կրող նիստի երկրորդ մասը:
Նիստի գլխավոր խոսնակները և նրանց թեմաները. Պերգեր Պետեր, Հունգարիայի ազգային գրադարան (Հունգարիա), «Միկլոշ Մ. Տոտֆալուսի Կիսի հայերեն տպագիր տառատեսակները» Ավանեսով Հովիկ, Երևանի պետական համալսարան, ՀՀ ԳՍՍ Պատմության ինստիտուտ (Հայաստան), «Մշակութային դիվանագիտության հնարավորություններն Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության քաղաքականության դեմ պայքարում» Սարումյան Նունե, Հայաստանի ազգային գրադարան (Հայաստան), «Արցախ-Ղարաբաղում իրականացրած պեղումների մասին առկա վկայություններից ցարական կառավարության հնագիտական հանձնաժողովի հաշվետվություններում» Օգնև Դանիիլ, Ռուսաստանի պետական գրադարան (ՌՌ) «Հայկական արվեստը Մոսկվայում և դրա ներդրումը ազգային ժառանգության զարգացման գործում» (համագործակցության փորձ' Ռուսաստանի պետական գրադարանի սոցիալ-մշակութային նախագծերի օրինակով) Հարությունյան Բալասան, Հայաստանի ազգային գրադարան (Հայաստան), «Հայ գրատպության պատմության հանրահռչակումը միջազգային հարթակներում (AEPM, IZI TRAVEL)» Օհանյան Սոֆյա, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան (Հայաստան) | Zoom,«Մշակութային ժառանգության դիվանագիտության նշանակությունը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության մեջ»։

"At this moment, the second part of the session titled 'Preservation and Promotion of Armenian Heritage' is taking place in the Small Hall of the National Library of Armenia, within the framework of the international conference 'Preserving Heritage for a Sustainable Future', dedicated to the 105th anniversary of the NLA’s founding."
Main speakers of the session and their topics: Perger Péter, National Library of Hungary (Hungary) – "The Armenian Printed Typefaces of Miklós M. Tótfalusi Kis" Hovik Avanesov, Yerevan State University, Institute of History of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (Armenia) – "Opportunities of Cultural Diplomacy in Combating Azerbaijan’s Policy of Cultural Genocide" Nune Saryumyan, National Library of Armenia (Armenia) – "Reports of the Archaeological Commission of the Tsarist Government as Sources on Excavations Conducted in Artsakh–Karabakh" Daniil Ogniev, Russian State Library (Russian Federation) – "Armenian Art in Moscow and Its Contribution to the Development of National Heritage" (Collaboration Experience: Examples from the Russian State Library’s Socio-Cultural Projects) Balasan Harutyunyan, National Library of Armenia (Armenia) – "Promoting the History of Armenian Printing on International Platforms (AEPM, IZI TRAVEL)" Sofia Ohanyan, Armenian State University of Economics (Armenia) | Zoom – "The Importance of Cultural Heritage Diplomacy in the Foreign Policy of the Republic of Armenia"