Հայաստանի մէջ բարձրագոյն գրադարանային կրթութիւնը սկիզբ առած է 1950-ական թուականներուն՝ նախ Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական բաժանմունքին կից, ապա 1969-1970 ուսումնական տարուընէ՝ Խաչատուր Աբովեանի անուան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանէն ներս։ Գրադարանային կրթութեան երախտաւորներէն է Հայկ Դաւթեանը, որուն ծննդեան 105-ամեակն է այսօր։
Այդ առթիւ Ազգային գրադարանային շաբթուան շրջանակէն ներս Հայաստանի ազգային գրադարանը կազմակերպած է յիշատակի ցերեկոյթ մը, որ նուիրուած էր անուանի մատենագէտին, գրքագէտին, թարգմանիչին վաստակի գնահատման։
Հայկ Դաւթեանի մատենագիտական ժառանգութիւնը ներկայացուց գրադարանի Անձեռնմխելի գրականութեան բաժինի վարիչ Ալիսա Ադամեանը։ Ելոյթ ունեցան Դաւթեանի նախկին ուսանողներ Ներսէս Հայրապետեանը եւ Այտա Ադամեանը։ Անձեռնմխելի գրականութեան բաժինի ընթերցասրահէն ներս բացուեցաւ Հայկ Դաւթեանի գիրքերուն, թարգմանութիւններուն եւ յօդուածներուն ցուցադրութիւնը։

Высшее библиотечное образование в Армении началось в 1950-х годах — сначала на филологическом факультете ЕГУ. Затем в 1969-70 гг. — при Армянском государственном педагогическом университете. Айк Давтян, которому сегодня исполняется 105 лет, является одним из бенефициаров библиотечного образования.
По этому случаю в рамках Национальной библиотечной недели Национальная библиотека Армении организовала встречу, посвященную заслугам известного библиографа, книжника и переводчика. Библиографическое наследие Айка Давтяна представила заведующая отделом редкой литературы Алиса Адамян.
С речью выступили бывшие ученики Давтяна Нерсес Айрапетян и Аида Адамян. В читальном зале отдела редкой литературы открылась выставка книг, переводов и статей Айка Давтяна.