Հայաստանի մէջ բարձրագոյն գրադարանային կրթութիւնը սկիզբ առած է 1950-ական թուականներուն՝ նախ Երեւանի պետական համալսարանի բանասիրական բաժանմունքին կից, ապա 1969-1970 ուսումնական տարուընէ՝ Խաչատուր Աբովեանի անուան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանէն ներս։ Գրադարանային կրթութեան երախտաւորներէն է Հայկ Դաւթեանը, որուն ծննդեան 105-ամեակն է այսօր։
Այդ առթիւ Ազգային գրադարանային շաբթուան շրջանակէն ներս Հայաստանի ազգային գրադարանը կազմակերպած է յիշատակի ցերեկոյթ մը, որ նուիրուած էր անուանի մատենագէտին, գրքագէտին, թարգմանիչին վաստակի գնահատման։
Հայկ Դաւթեանի մատենագիտական ժառանգութիւնը ներկայացուց գրադարանի Անձեռնմխելի գրականութեան բաժինի վարիչ Ալիսա Ադամեանը։ Ելոյթ ունեցան Դաւթեանի նախկին ուսանողներ Ներսէս Հայրապետեանը եւ Այտա Ադամեանը։ Անձեռնմխելի գրականութեան բաժինի ընթերցասրահէն ներս բացուեցաւ Հայկ Դաւթեանի գիրքերուն, թարգմանութիւններուն եւ յօդուածներուն ցուցադրութիւնը։

Higher library education in Armenia began in the 1950s, first at the Faculty of Philology of Yerevan State University. Then in 1969-70s at the Armenian State Pedagogical University. Hayk Davtyan, who turns 105 today, is one of the beneficiaries of library education.
On this occasion, within the framework of National Library Week, the National Library of Armenia organized a meeting dedicated to the merits of the famous bibliographer, scribe, and translator. The bibliographic heritage of Hayk Davtyan was presented by the head of the rare literature department Alisa Adamyan.
Davtyan’s former students Nerses Hayrapetyan and Aida Adamyan gave a speech. An exhibition of books, translations, and articles by Hayk Davtyan opened in the reading room of the rare literature department.