հնս 04, 2025 Միջոցառումներ
Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ դահլիճին մէջ կայացաւ միջոցառում մը՝ նուիրուած Հայաստանի եւ Հունգարիոյ միջեւ բարեկամական ու մշակութային կապերու ամրապնդման։ Միջոցառման ընթացքին Հայաստանի Արտաքին գործոց նախարարութեան աշխատակից, Հայաստան-Հունգարիա բարեկամութեան եւ մշակութային համագործակցութեան ընկերակցութեան նախագահ Անահիտ Սիմոնեանը Հունգարիոյ կառավարութեան կողմէ պարգեւատրուեցաւ «Հունգարական պրոնզէ պատուոյ խաչ» մետալով՝ երկկողմանի համագործակցութեան զարգացման ուղղուած աւանդին համար։ Պարգեւը յանձնեց Հունգարիոյ արտակարգ եւ լիազօր դեսպան Ն.Գ. տիկին Աննա Մարիա Շիքոն։
Ելոյթներով հանդէս եկան՝ հայագէտ, պատմաբան Արծուի Բախչինեանը, Հունգարիայէն տեսակապով միացաւ Փիթէր Փազմանի անուան կաթողիկէ համալսարանի հայագիտական կեդրոնի ղեկավար հունգարացի հայագէտ Պալինթ Քովաչը։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը, կարեւորելով հայ-հունգարական գրական ու մշակութային կապերը, խօսեցաւ համագործակցութեան ընթացքին եւ արդէն իրականացուած ծրագիրներուն մասին։ Հայաստանի ազգային գրադարանի համահաւաք գրացուցակին մէջ ստեղծուած է հունգարական գրականութեան հաւաքածոյ, որ ընթերցողներուն եւ հետազօտողներուն հնարաւորութիւն կու տայ մէկ յղումով ամբողջական պատկերացում կազմել գրադարանին մէջ առկայ հունգարական գրականութեան մասին։
Ներկայ էին Հայաստանի ԱԺ Հայ-հունգարական բարեկամութեան խումբի անդամներ, պետական գերատեսչութիւններու ներկայացուցիչներ։ Համերգային մասը յագեցած էր բարձր արուեստով․ հանդէս եկան դաշնակահարուհի, Հայաստանի վաստակաւոր արուեստագէտ Անահիտ Ներսիսեանը, միջազգային մրցոյթներու դափնեկիր Իզապելա Մարութեանը, Չայքովսկիի անուաներաժշտական դպրոցի աշակերտ Էտկար Մխիթարեանը, Արտաշատի գեղագիտական կեդրոնի սաները՝ հայկական եւ հունգարական ժողովրդական պարերով։ Գրադարանի փոքր ցուցասրահին մէջ բացուած էր գրականութեան, պատկերագիրքերու եւ մամլոյ ցուցադրութիւն։ Անիկա կը ներառէ հունգարական գրականութեան հայերէն թարգմանութիւններ, հայ գրականութեան հունգարերէն թարգմանութիւններ, Հունգարիոյ մէջ հրատարակուած հայագիտական գիրքեր եւ պարբերականներ։ Լուսանկարներ.

июн 04, 2025 Мероприятия
В Национальной библиотеке Армении состоялось торжественное мероприятие, посвящённое укреплению дружеских и культурных связей между Арменией и Венгрией. В ходе церемонии сотрудница Министерства иностранных дел Армении, председатель Общества дружбы и культурного сотрудничества «Армения–Венгрия» Анаит Симонян была удостоена высокой государственной награды Венгрии — медали «Венгерский бронзовый крест Почёта» за значительный вклад в развитие двустороннего сотрудничества. Награду вручила Чрезвычайный и Полномочный Посол Венгрии в Армении, Её Превосходительство Анна Мария Шико.
С приветственными речами выступили арменовед и историк Арцви Бахчиниан, а также венгерский арменовед Балинт Ковач, руководитель Центра арменоведения Католического университета имени Петера Пазмани (г. Будапешт), который присоединился к мероприятию в формате видеосвязи. Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, подчёркивая значимость армяно-венгерских литературных и культурных контактов, представила достижения сотрудничества и реализованные проекты. В сводном электронном каталоге Национальной библиотеки создан специальный раздел венгерской литературы, позволяющий исследователям и читателям получить целостное представление о книгах, хранящихся в фондах библиотеки: https://is.gd/Ot9WSB
В мероприятии приняли участие члены парламентской группы дружбы, представители государственных структур и общественных организаций. Концертная программа придала вечеру особую торжественность: выступили заслуженная артистка Армении, пианистка Анаит Нерсисян, лауреат международных конкурсов Изабелла Марутян, ученик музыкальной школы имени Чайковского Эдгар Мхитарян, а также воспитанники Арташатского эстетического центра. В малом выставочном зале библиотеки была открыта тематическая выставка книг, альбомов и периодики. Экспозиция включает венгерскую литературу в переводе на армянский язык, армянскую литературу в переводе на венгерский, а также арменоведческие издания и журналы, опубликованные в Венгрии. Фотоальбом: https://flic.kr/s/aHBqjCgBoY