մյս 13, 2026 Միջոցառումներ
Հայաստանի մէջ համայնքային գրադարաններու գրադարանավարներու մասնագիտական վերապատրաստումը կարեւոր նշանակութիւն ունի ժամանակակից եւ արդիւնաւէտ գրադարանային համակարգի ձեւաւորման գործին մէջ։ Տեղական համայնքներուն մէջ գործող գրադարանները ոչ միայն տեղեկատուութեան եւ գիտելիքի տարածման կեդրոններ են, այլեւ կրթական, մշակութային եւ հանրային կեանքի աշխուժ հարթակներ, ուստի ոլորտի մասնագէտներու շարունակական վերապատրաստումը ժամանակի պահանջ է։ Հայաստանի ազգային գրադարանը պարբերաբար կը կազմակերպէ գրադարանավարներու մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ՝ նախապէս իրականացնելով կարիքներու գնահատում՝ հաշուի առնելով համայնքային գրադարանավարներու կողմէ ներկայացուած առաջնահերթ խնդիրներրն ու մասնագիտական հետաքրքրութիւնները։
Մայիս 11-12-ին Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս իրականացուեցաւ երկօրեայ մասնագիտական վերապատրաստման դասընթաց՝ Հայաստանի համայնքային գրադարաններու գրադարանավարներու մասնակցութեամբ։ Դասընթացին մասնակցեցան «Աշտարակի մշակոյթի պալատ» ՀՈԱԿ-ի ենթակայութեամբ գործող համայնքային գրադարաններու, ինչպէս նաեւ Հրազդանի համայնքային գրադարաններէն գրադարանավարներ։ Մասնակիցներուն ներկայացուեցան ժամանակակից գրադարանային գործունէութեան վերաբերող շարք մը կարեւոր նիւթեր։ Քննարկուեցան ապագային միտուած համայնքային գրադարաններու զարգացման միտումները, համայնքային գրադարաններու պահոցներու ելեկտրոնային հաշուառման եւ գոյքագրման գործընթացները, գրադարաններուն մէջ անձնական տուեալներու պաշտպանութեան հիմնահարցերը, ինչպէս նաեւ գրադարանային օրէնսդրութեան եւ ենթաօրէնսդրական օրինական վճիռներրու կիրառման առանձնայատկութիւնները։
Առանձին ուշադրութիւն դարձուեցաւ Հայաստանի գրադարաններու համահաւաք գրացուցակէն օգտուելու հնարաւորութիւններուն եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի շտեմարաններու կիրառման գրադարանային գործընթացներուն։ Դասընթացները վարեցին Հայաստանի ազգային գրադարանի փորձառու մասնագէտները՝ մասնակիցներուն հետ համատեղ կազմակերպելով նաեւ քննարկումներ եւ գործնական աշխատանքներ։ ➡Վերապատրաստման աւարտին կատարուեցաւ արդիւնքներու գնահատում։ ՀԱԳ տնօրէնի գիտական գծով տեղակալ Հայկանոյշ Ղազարեանը մասնակիցներուն յանձնեց դասընթացի մասնակցութեան հաւաստագիրներ։ Դասընթացի աւարտին մասնակիցները շրջեցան նաեւ Հայաստանի ազգային գրադարանի գրատպութեան թանգարանին մէջ, ծանօթացան հայկական գրատպութեան պատմութեան, ինչպէս նաեւ գրատպական մշակոյթի զարգացման կարեւոր պատմափուլերուն։

май 13, 2026 Мероприятия
Профессиональная подготовка библиотекарей общинных библиотек Армении играет важную роль в формировании современной и эффективной библиотечной системы. Сегодня библиотеки в общинах являются не только центрами распространения информации и знаний, но и важными площадками для образовательной, культурной и общественной жизни. Именно поэтому непрерывное повышение квалификации библиотечных специалистов становится требованием времени. Национальная библиотека Армении регулярно организует курсы повышения квалификации для библиотекарей, предварительно проводя оценку профессиональных потребностей и учитывая актуальные темы, предложенные сотрудниками общинных библиотек.
11–12 мая в Национальной библиотеке Армении состоялся двухдневный курс повышения квалификации для библиотекарей общинных библиотек Республики Армения. В обучении приняли участие специалисты библиотек, действующих в структуре Национального центра культуры «Аштарак», а также библиотек Раздана. В рамках программы участникам были представлены ключевые направления современной библиотечной деятельности. В ходе занятий обсуждались:
• современные тенденции развития общественных библиотек
• электронный учет и инвентаризация библиотечных фондов
• вопросы защиты персональных данных в библиотеках
• применение библиотечного законодательства и подзаконных актов.
Особое внимание было уделено использованию Сводного каталога библиотек Армении, а также возможностям применения баз данных Национальной библиотеки Армении в библиотечных процессах. По завершении обучения были подведены итоги и проведена оценка результатов. Заместитель директора Национальной библиотеки Армении по научным вопросам Айкануш Казарян вручила участникам сертификаты об участии СЕМИНАРЕ. В конце курса участники также посетили Музей книгопечатания Национальной библиотеки Армении, ознакомились с историей армянского книгопечатания, а также с важными этапами развития книгопечатания.