դկտ 06, 2023 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական մեծ ցուցասրահէն ներս դեկտեմբեր 1-ին բացուած գրքային ցուցահանդէսը նուիրուած է հայ մեծ պատմաբան, բանասէր, աղբիւրագէտ, հայ պատմագիտութեան ականաւոր ներկայացուցիչ, պատմական գիտութեանց դոկտոր, փրոֆեսոր, ակադեմիկոս Յակոբ Մանանդեանի 150-ամեակին։
Ցուցահանդէսին ներկայացուած է Մանանդեանի հսկայական գիտական ժառանգութեան ընտրանին՝ հայերէն, ռուսերէն եւ այլ լեզուներով, աւելի քան 50 աշխատութիւններ՝ նուիրուած հայոց հին եւ միջնադարեան պատմութեան ու բանասիրութեան, պատմական աշխարհագրութեան, չափագիտութեան ու մշակոյթին։
Կարեւոր է նշել, որ Յակոբ Մանանդեանի համար Ազգային գրադարանը եղած է մեծ գիտնականին բազմաթիւ գիրքերուն եւ ուսումնասիրութիւններուն կարեւոր հետազօտական շտեմարանը։ Ուստի պատահական չէ, որ գիտնականին մահէն ետք անոր անձնական գրադարանը ընտանիքը նուիրած է այն ժամանակ Ալեքսանդր Միասնիկեանի անուան պետական (ներկայիս՝ Հայաստանի ազգային) գրադարանին, որ այսօր կը պահուի անոր անունը կրող անհատական հաւաքածոյին մէջ:
Մանանդեանական գիրքերուն ցուցադրութիւնը գրադարանէն ներս պիտի տեւէ աւելի քան երկու շաբաթ։ Ցուցադրուած են նմուշներ Ազգային գրադարանի հարուստ գրապահոցէն, Մանանդեան հաւաքածոյէն, ինչպէս նաեւ՝ ականաւոր գիտնականին ընծայագրուած գիրքեր: Ատոնք ցուցահանդէսին առթիւ Ազգային գրադարանին նուիրած է Երեւանի թիւ 32 գրադարանի տնօրէնուհի Սուսաննա Խաչատրեանը, ով նոյնպէս ներկայ էր յոբելեանական միջոցառման։

Dec 06, 2023 Events Exhibitions
On December 1, 2023, a book exhibition dedicated to the 150th anniversary of a great Armenian historian, philologist, outstanding researcher of Armenian historiography, Doctor of Historical Sciences, Professor and Academician Hakob Manandyan was opened at the Tamanyan Grand Exhibition Hall of the National Library of Armenia.
The exhibition presents a collection of Manandyan's extensive scientific heritage: more than 50 works in Armenian, Russian and other languages, dedicated to Armenian ancient and medieval history and philology, historical geography, metrology and culture.
It is important to note that for Hakob Manandyan the National Library of Armenia was the most important research repository, so it is no coincidence that after the death of the scientist, his family transferred his personal library to the book stacks of the State (now National) Library named after A. Myasnikyan. Now Hakob Manandyan’s books are kept in a separate collection under his name.
The exhibition of Manandyan's books will last for more than two weeks. The exhibition shows editions from the rich collection of the National Library of Armenia, from Manandyan collection as well as some books donated to the outstanding scientist. These publications were provided for the exhibition by the director of Yerevan Library No. 32 Susanna Khachatryan, who also participated in the anniversary event.