դկտ 06, 2023 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական մեծ ցուցասրահէն ներս դեկտեմբեր 1-ին բացուած գրքային ցուցահանդէսը նուիրուած է հայ մեծ պատմաբան, բանասէր, աղբիւրագէտ, հայ պատմագիտութեան ականաւոր ներկայացուցիչ, պատմական գիտութեանց դոկտոր, փրոֆեսոր, ակադեմիկոս Յակոբ Մանանդեանի 150-ամեակին։
Ցուցահանդէսին ներկայացուած է Մանանդեանի հսկայական գիտական ժառանգութեան ընտրանին՝ հայերէն, ռուսերէն եւ այլ լեզուներով, աւելի քան 50 աշխատութիւններ՝ նուիրուած հայոց հին եւ միջնադարեան պատմութեան ու բանասիրութեան, պատմական աշխարհագրութեան, չափագիտութեան ու մշակոյթին։
Կարեւոր է նշել, որ Յակոբ Մանանդեանի համար Ազգային գրադարանը եղած է մեծ գիտնականին բազմաթիւ գիրքերուն եւ ուսումնասիրութիւններուն կարեւոր հետազօտական շտեմարանը։ Ուստի պատահական չէ, որ գիտնականին մահէն ետք անոր անձնական գրադարանը ընտանիքը նուիրած է այն ժամանակ Ալեքսանդր Միասնիկեանի անուան պետական (ներկայիս՝ Հայաստանի ազգային) գրադարանին, որ այսօր կը պահուի անոր անունը կրող անհատական հաւաքածոյին մէջ:
Մանանդեանական գիրքերուն ցուցադրութիւնը գրադարանէն ներս պիտի տեւէ աւելի քան երկու շաբաթ։ Ցուցադրուած են նմուշներ Ազգային գրադարանի հարուստ գրապահոցէն, Մանանդեան հաւաքածոյէն, ինչպէս նաեւ՝ ականաւոր գիտնականին ընծայագրուած գիրքեր: Ատոնք ցուցահանդէսին առթիւ Ազգային գրադարանին նուիրած է Երեւանի թիւ 32 գրադարանի տնօրէնուհի Սուսաննա Խաչատրեանը, ով նոյնպէս ներկայ էր յոբելեանական միջոցառման։

дек 06, 2023 Мероприятия Выставки
1 декабря 2023 года в Большом выставочном зале имени Александра Таманяна Национальной библиотеки Армении открылась книжная выставка, приуроченная к 150-летию со дня рождения великого армянского историка, филолога, выдающегося исследователя армянской историографии, доктора исторических наук, профессора и академика Акопа Манандяна.
В экспозиции представлена коллекция обширного научного наследия Манандяна: более 50 работ на армянском, русском и других языках, посвященных армянской древней и средневековой истории и филологии, исторической географии, метрологии и культуре.
Важно отметить, что для Акопа Манандяна Национальная библиотека Армении была важнейшим исследовательским хранилищем, поэтому неслучайно, что после смерти ученого его семья передала его личную библиотеку в фонды Государственной библиотеке им. А. Мясникяна (ныне Национальной библиотеке). Сейчас книги Акопа Манандяна хранится в отдельной коллекции, носящей его имя.
Выставка книг Манандяна продлится в библиотеке более двух недель. Здесь представлены образцы из богатого графического фонда Национальной библиотеки Аремнии, коллекции Манандяна, а также книги, подаренные выдающемуся ученому. Эти издания были предоставлены для выставки директором Ереванской библиотеки №32 Сусанной Хачатрян, которая также присутствовала на юбилейном мероприятии.