հնս 17, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
Յունիս 1-ը Երեխաներու պաշտպանութեան միջազգային օրն է: Այս օրը կը ծառայէ որպէս համաշխարհային յիշեցում երեխաներու իրաւունքներու պաշտպանութեան եւ անոնց բարեկեցութեան խթանման կարեւորութեան մասին: Երեխաներու պաշտպանութեան միջազգային օրը հաստատուած է 1949 թուականին Փարիզի մէջ Կանանց միջազգային ժողովրդավարական դաշնութեան կողմէ եւ առաջին անգամ նշուած է 1950 թուականին։ Յունիս մէկն այն օրն է, երբ պէտք է ընդունինք այն մարտահրաւէրները, որոնց կը բախին երեխաները ամբողջ աշխարհի մէջ եւ քայլեր ձեռնարկենք՝ ապահովելու, որ անոնք ունենան ապահով եւ երջանիկ մանկութիւն:
Երեխաներու պաշտպանութեան օրուան առթիւ՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական մեծ դահլիճէն ներս, «Մաէսթրո» մշակութային կազմակերպութեան հետ համատեղ կազմակերպուած էր «Բիւր աստղ» խորագիրը կրող համերգ եւ ցուցահանդէս։ Դահլիճը լեփլեցուն էր, ազատ նստարաններ չկային։ Երեխաներու պաշտպանութեան օրուան առթիւ՝ Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական մեծ դահլիճէն ներս, «Մաէսթրո» մշակութային կազմակերպութեան հետ համատեղ կազմակերպուած էր «Բիւր աստղ» խորագիրը կրող համերգ եւ ցուցահանդէս։ Դահլիճը լեփլեցուն էր, ազատ նստարաններ չկային։
Միջոցառման ընթացքին ելոյթ ունեցան տաղանդաշատ երիտասարդներ, երաժիշտներ։ «Բիւր աստղ» Ծրագրի նպատակն է ծանօթացնել հայկական ազգային եւ համաշխարհային երաժշտական արուեստի գոհարներուն: Համերգին կը մասնակցէին Երեւանի եւ մարզերու երաժշտական դպրոցներու շնորհալի երիտասարդ կատարողներ, որոնց ելոյթները կը հիացնէին հանդիսականները, բուռն եւ երկարատեւ ծափողջոյններու կ’արժանանային: Դաշնամուրը, թաւջութակը, քանոնը, քամանչան, սանթուրը, սաքսափողը, հարուածային եւ այլ երաժշտական գործիքներ միանգամայն այլ հնչեղութիւն կը ստանային տաղանդաւոր երեխաներու վարպետութեան շնորհիւ: Միջոցառման աւարտին մասնակիցները, հիւրերը ծանօթացան Կոտայքի մարզի Մեղրաձոր համայնքի մշակոյթի տան սաներու ձեռային աշխատանքներու ցուցահանդէսին։

июн 17, 2024 Мероприятия Выставки
1 июня — Всемирный день защиты детей. Этот день служит глобальным напоминанием о важности защиты прав детей и содействия их благополучию. Всемирный день защиты детей был учрежден в Париже в 1949 году Международной демократической федерацией женщин и впервые отмечался в 1950 году. 1 июня — это день признания проблем, с которыми сталкиваются дети во всем мире, и принятия мер, чтобы обеспечить им безопасное и счастливое детство. По случаю Дня защиты детей в Большом зале имени Таманяна Национальной библиотеки Армении при содействии культурной организации «Маэстро» был организован концерт и выставка «Бюр Астх».
Зал был полон, свободных мест не было. На мероприятии выступило много талантливых молодых музыкантов. Целью проекта «Бюр Астх» является ознакомление с жемчужинами армянского национального и мирового музыкального искусства. В концерте приняли участие талантливые молодые исполнители из музыкальных школ Еревана и регионов, чьи выступления вызвали восторг у публики, в сопровождении бурных и продолжительных аплодисментов. Фортепиано, виолончель, саксофон, ударные и другие музыкальные инструменты получили совершенно новое звучание благодаря мастерству талантливых детей. В завершение мероприятия участники и гости ознакомились с выставкой поделок учащихся Меградзорского общественного дома культуры Котайкского марза.