ապր 06, 2026 Միջոցառումներ
Արդէն երկրորդ տարին է, որ Վ․ Պրիւսովի անուան պետական համալսարանի, Հայաստանի մէջ ֆրանսական համալսարանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի տասը ֆրանսախօս ուսանողներ կ'ընդգրկուին Հայաստանի Կոնքուր մրցանակաբաշխութեան մրցատեանի կազմին մէջ՝ աշխուժ մասնակցութիւն ունենալով ժամանակակից ֆրանսագիր գրականութեան գնահատման եւ ընտրութեան գործընթացին։
Հայաստանի Կոնքուր մրցանակաբաշխութիւնը կ'իրականացուի Հայաստանի մէջ Ֆրանսայի դեսպանատան, Ֆրանսական հիմնարկի, Հայաստանի մէջ ֆրանսական համալսարանի եւ «Նիումեկ»-ի հովանաւորութեամբ։ Այս տարուան ընթերցանութեան մեկնարկը տրուեցաւ նոյեմբերին։ Ուսանողները մեծ ոգեւորութեամբ ձեռնամուխ եղան ընթերցանութեան՝ ուսումնասիրելով ֆրանսական հեղինակաւոր Կոնքուր մրցանակաբաշխութեան կողմէ առաջադրուած ութ ժամանակակից ֆրանսագիր հեղինակներու վէպերը։
Ինչպէս նախորդ տարի, այս տարի եւս Հայաստանի ազգային գրադարանը հիւրընկալեց մրցատեանի անդամները, վէպի քննարկումը կլոր սրահին մէջ անցընելու համար։ Հանդիպման ընթացքին ուսանողները, Հայաստանի մէջ ֆրանսական համալսարանի վերատեսուչ Սալուա Նաքուզիի, նոյն համալսարանի դասախօս Անահիտա Գասպարեանի եւ Պրիւսովի պետական համալսարանի ֆրանսական գրականութեան դասախօս Անի Ջանիկեանի ուղեկցութեամբ, քննարկեցին Լորան Մովինիէի «Դատարկ տունը» վէպը, որ ի դէպ ֆրանսական Կոնքուր մրցանակաբաշխութեան այս տարուան դափնեկիրն է։

На пути к Гонкуровской премии
Уже второй год десять франкоязычных студентов, Ереванский государственный университет языков и социальных наук имени В. Я. Брюсова, Французского университета в Армении(UFAR) и Ереванского государственного университета входят в состав жюри армянской версии Гонкуровской премии. Они активно участвуют в оценке и выборе произведений современной франкоязычной литературы.
Армянская Гонкуровская премия реализуется при поддержке Посольства Франции в Армении, Французского института, Французского университета в Армении и организации «Нью Мег». Читательский этап этого года стартовал в ноябре. Студенты с большим интересом приступили к чтению восьми романов современных франкоязычных авторов, вошедших в шорт-лист престижной Гонкуровской премии. Как и в прошлом году, Национальная библиотека Армении принимала команду членов жюри: обсуждение одного из романов прошло в Круглом зале библиотеки.
В ходе встречи студенты — в сопровождении ректора Французского университета в Армении Сальвы Накузи, преподавателя того же университета Анаиды Гаспарян и преподавателя французской литературы БГУ Ани Джаникян — обсудили роман Лорана Мовинье «Пустой дом», который, кстати, стал лауреатом Гонкуровской премии этого года.