ապր 06, 2026 Միջոցառումներ
Արդէն երկրորդ տարին է, որ Վ․ Պրիւսովի անուան պետական համալսարանի, Հայաստանի մէջ ֆրանսական համալսարանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի տասը ֆրանսախօս ուսանողներ կ'ընդգրկուին Հայաստանի Կոնքուր մրցանակաբաշխութեան մրցատեանի կազմին մէջ՝ աշխուժ մասնակցութիւն ունենալով ժամանակակից ֆրանսագիր գրականութեան գնահատման եւ ընտրութեան գործընթացին։
Հայաստանի Կոնքուր մրցանակաբաշխութիւնը կ'իրականացուի Հայաստանի մէջ Ֆրանսայի դեսպանատան, Ֆրանսական հիմնարկի, Հայաստանի մէջ ֆրանսական համալսարանի եւ «Նիումեկ»-ի հովանաւորութեամբ։ Այս տարուան ընթերցանութեան մեկնարկը տրուեցաւ նոյեմբերին։ Ուսանողները մեծ ոգեւորութեամբ ձեռնամուխ եղան ընթերցանութեան՝ ուսումնասիրելով ֆրանսական հեղինակաւոր Կոնքուր մրցանակաբաշխութեան կողմէ առաջադրուած ութ ժամանակակից ֆրանսագիր հեղինակներու վէպերը։
Ինչպէս նախորդ տարի, այս տարի եւս Հայաստանի ազգային գրադարանը հիւրընկալեց մրցատեանի անդամները, վէպի քննարկումը կլոր սրահին մէջ անցընելու համար։ Հանդիպման ընթացքին ուսանողները, Հայաստանի մէջ ֆրանսական համալսարանի վերատեսուչ Սալուա Նաքուզիի, նոյն համալսարանի դասախօս Անահիտա Գասպարեանի եւ Պրիւսովի պետական համալսարանի ֆրանսական գրականութեան դասախօս Անի Ջանիկեանի ուղեկցութեամբ, քննարկեցին Լորան Մովինիէի «Դատարկ տունը» վէպը, որ ի դէպ ֆրանսական Կոնքուր մրցանակաբաշխութեան այս տարուան դափնեկիրն է։

Ten French-speaking students from V. Bryusov State University, the French University in Armenia, and Yerevan State University have joined the Armenian Goncourt Prize jury for the second consecutive year, actively contributing to the assessment and selection of modern French-language literature.
The Armenian Goncourt Prize is sponsored by the Embassy of France in Armenia, the French Institute, the French University in Armenia, and Newmeg Publishing House. This year's reading program kicked off in November. With much enthusiasm, the students started reading books written by eight modern French authors who were nominated for the esteemed French Goncourt Prize.
Like last year, this year the National Library of Armenia hosted the jury members for a discussion of the novel in the round hall. During the meeting, the students, accompanied by Salwa Nacouzi, Rector of the French University in Armenia, Anaida Gasparyan, lecturer at the same university, and Ani Janikyan, lecturer of French literature at the Yerevan State University, discussed Laurent Mauvignier's novel The Empty House (La Maison Vide), which, by the way, is this year's laureate of the French Goncourt Prize.