մյս 24, 2024 Սինէ-ակումբ
Մայիս 21-ին Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ Սինէ-ակումբի հերթական ֆիլմի ցուցադրութիւնը։ Օրը նուիրուած էր ֆրանսահայ մեծանուն երգիչ Շարլ Ազնաւուրի 100 ամեակին։ Պաստառին վրայ ցուցադրուեցաւ Ֆրանսուա Թրիւֆոյի «Կրակեցէ՛ք դաշնակահարին վրայ » ֆիլմը։
Ֆրանսուա Թրիւֆոյի «Կրակեցէ՛ք դաշնակահարին վրայ » ֆիլմը։ Այստեղ գլխաւոր հերոսը կը մարմնաւորէ նոյնինքն Շարլ Ազնաւուրը։ Ֆիլմը հիմնուած է Տեւիտ Կուտիսի «Ներքեւը» վիպակին վրայ։ Անիկա հայ ընտանիքի մը մասին է, որուն զաւակը՝ Ազնաւուրի մարմնաւորած Էտուարտ Սարոյեանը, դժբախտ սիրոյ պատճառաւ վերջ տուած է դաշնակահարի իր յաջող ասպարէզին։ Ու ահա երբ կը թուի, թէ ան նոր սեր մը գտած է, եւ ամէն ինչ կը բարելաւուի, կը յաջորդէ ճակատագրին հերթական հարուածը:
Ֆիլմի բեմադրիչ, ֆիլամգէտ Գարեգին Զաքոյեանի խօսքերով շատ հետաքրքրական է նշանաւոր երգիչ, երգահան Ազնաւուրը տեսնել որպէս դերասան, քանի որ ճիշդ ան է, որ եղած Թրիւֆոյի ոգեշնչման աղբիւրը այս ֆիլմը ստեղծելու ատեն։ Նշենք նաեւ, որ 2013 թուականին «Կրակեցէ՛ք դաշնակահարին վրայ» ֆիլմը ներկայացուած է «Ոսկեծիրան» միջազգային ֆիլմի փառատօնի «Հետահայեաց ցուցադրութիւններ» ծրագրին մէջ։
Սինէ-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կը գործէ արդէն երրորդ տարին ըլլալով՝ «Ֆիլմադարան» ֆիլմի մշակոյթի զարգացման հասարակական կազմաերկութեան, Ազգային գրադարանի, Հայաստանի մէջ Ֆրանսայի դեսպանութեան Ֆրանսական հիմնարկի համագործակցութեամբ։ Ֆիլմերը կը ցուցադրուին ֆրանսերէն՝ հայերէն եւ անգլերէն ենթագիրներով:

май 24, 2024 Киноклуб
21 мая в Национальной библиотеке Армении состоялся очередной кинопоказ киноклуба, посвященный 100-летию со дня рождения известного франко-армянского шансонье Шарля Азнавура. На экране шел фильм Франсуа Трюффо «Стреляйте в пианиста». Главного героя играет Шарль Азнавур. Фильм основан на романе Дэвида Гудиса «Внизу». Речь идет об армянской семье, чей сын Эдуард Сароян в исполнении Азнавура завершил успешную карьеру пианиста из-за неудачной любовной связи. И когда кажется, что он нашел новую любовь и вроде бы все начинает налаживаться, следует еще один удар судьбы.
По мнению кинорежиссера и киноведа Гарегина Закояна, интересно увидеть в роли актера известного шансонье Азнавура, ведь он сам был источником вдохновения Трюффо при создании этого фильма. Также следует отметить, что в 2013 году фильм «Стреляйте в пианиста» был представлен в программе «Ретроспективные показы» Международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
Киноклуб действует в Национальной библиотеке Армении уже третий год подряд в сотрудничестве с общественной организацией развития кинокультуры «Филмадаран», посольством Франции в Армении/Французским институтом. Фильмы демонстрируются на французском языке с армянскими и английскими субтитрами.