սպտ 23, 2024 Սինէ-ակումբ
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս ցուցադրուեցաւ Սինէ-ակումբի հերթական ֆիլմը` Էրիք Ռոմէրի «Կանաչ ճառագայթը»։ Ֆրանսական «նոր ալիքի» ամէնէն ինքնատիպ բեմադրիչներէն մէկուն` Էրիք Ռոմէրի գլուխգործոցը կը քննէ ինքնութեան եւ ինքնաբացայայտման հարցերը։ «Ֆիլմադարան» ֆիլմի մշակոյթի զարգացման հասարակական կազմակերպութեան նախագահ Գարեգին Զաքոյեանի խօսքով՝ Ռոմէրը շատ ինքնատիպ բեմադրիչ մըն է, ով ունի իր իւրայատուկ ոճը։ Ֆիլմին անուանումը կապուած է հազուադէպ բնական երեւոյթի մը հետ, երբ մայրամուտի վերջին պահուն արեւի ճառագայթները կրնան քանի մը վայրկեանուան մէջ կանաչ երանգ ստանալ։ Ֆիլմի վերջաւորութեան գլխաւոր հերոսը` Տելֆինը, կը փորձէ տեսնել այդ կանաչ ճառագայթը, ինչ որ կը խորհրդանշէ իր կեանքին մէջ որեւէ աւելի խոր ու կարեւոր բան տեսնելու եւ հասկնալու՝ անոր ցանկութիւնը։
Սինէ-ակումբը Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կը գործէ արդէն երրորդ տարին ըլլալով՝ «Ֆիլմադարան» ֆիլմի մշակոյթի զարգացման հասարակական կազմակերպութեան, Ազգային գրադարանի, Հայաստանի Ֆրանսայի դեսպանութեան Ֆրանսական հիմնարկի համագործակցութեամբ՝ ֆիլմասէրներուն ներկայացնելով ֆրանսական ֆիլմերու ընտրանին։
Ֆիլմերը կը ցուցադրուին ֆրանսերէն` հայերէն եւ անգլերէն ենթագիրներով։ Սինէ-ակումբի հերթական ցուցադրութիւնը սեպտեմբեր 30-ին, ժամը՝ 19:00-ին է: Մուտքը ազատ է։

Sep 23, 2024 Cineclub
The National Library of Armenia hosted another screening of the Film Club — "The Green Ray" by Eric Rohmer. The masterpiece of one of the most unique directors of the French New Wave Eric Rohmer explores issues of identity and self-knowledge.
According to Garegin Zakoyan, president of the public organization for the development of film culture "Filmadaran", Rohmer is an extremely original director, he has his own unique style. The title of the film is associated with a rare natural phenomenon when the sun's rays can turn green in a few seconds at the last moment of sunset. At the end of the film, the main character Delphine tries to see the green beam, which symbolizes his desire to understand something deeper and more important in her life.
For the third year in a row, the National Library of Armenia, in cooperation with the Filmadaran Film Culture Development NGO, the National Library, and the Embassy of France in Armenia/French Institute, has been hosting a film club presenting a selection of French films. The films are shown in French with Armenian and English subtitles. The next screening of the film club is on September 30 at 19:00. Admission is free.