հկտ 31, 2024 Միջոցառումներ
Հայաստանի լրատուական գրագիտութեան շաբթուան ծիրէն ներս Ազգային գրադարանէն ներս նոյեմբեր 6-ին տեղի ունեցաւ «Դասընթաց գրադարանավարներու համար. զանգուածային լրատուամիջոցները եւ լրատուական գրագիտութիւնը» խորագրով հանդիպում-քննարկում մը, որ վարեց «Մետիա նախաձեռնութիւններու կեդրոն»-ի փորձագէտ Գեղամ Վարդանեանը: Ազգային գրադարանի եւ Երեւանի շարք մը գրադարաններու աշխատակիցներուն բանախօսը ներկայացուց զանգուածային լրատուամիջոցները հասկնալու, վերլուծելու, գրագէտ եւ արդիւնաւէտ օգտագործելու կարեւորութիւնը, որուն մէջ մեծ դեր ունին նաեւ գրադարանավարները:
Գեղամ Վարդանեանը շեշտեց, որ լրատուական գրագիտութիւնը կ'օգնէ տեղեկատուական հոսքերը հասկնալու, կեղծ լրատուութենէ ու քարոզչութենէ խուսափելու եւ շատ այլ հարցերու մէջ: Ան ներկայացուց «Մետիա նախաձեռնութիւններու կեդրոն»-ի կայքը (https://media.am/) եւ իրենց պատրաստած գործիքակազմը, որոնք ուղեցոյց պիտի ծառայեն լրատուական գրագէտ աշխատանքի համար: Մանաւանդ զանգուածային լրատուամիջոցներու տիրոյթէն ներս արհեստական բանականութեան ներգրաւուածութեան աճող թափը նկատի ունենալով՝ պէտք է աւելի զգոյշ ու գրագէտ ըլլալ մեր իսկ ընկերային հարթակներուն վրայ. չէ՞ որ այսօր իւրաքանչիւրս զանգուածային լրատուամիջոցն ենք: Պատահական չէ, որ այս տարի՝ նոյեմբեր 4-10 «Մետիա նախաձեռնութիւններու կեդրոն»-ի եւ ՀՀ ԿԳՄՄ նախարարութեան համատեղ կազմակերպած Հայաստանի մէջ լրատուական գրագիտութեան շաբաթը տեղի կ’ունենայ «Լրատուական գրագիտութիւնը արհեստական բանականութեան դարաշրջանին» խորագրին ներքոյ:
Դասընթացքին՝ նիւթով մտահոգ մասնակիցները շարք մը հարցումներ ուղղեցին փորձագէտին, եւ հետաքրքրական ու արդիւնաւէտ քննարկում ու զրոյց ծաւալեցաւ առկայ մարտահրաւէրներուն եւ ինչո՛ւ չէ, նաեւ անոնց լուծման ուղիներուն շուրջ: Գեղամ Վարդանեանը ուղեցոյցներ բաժնեց ձեռնարկին ներկայ գրադարաններու ներկայացուցիչներուն: Լրատուական գրագիտութեան շաբաթը միջազգային շարժում մըն է, որ Եունեսքոյի գլխաւորութեամբ կ’իրականացուի ամէն տարի աշնան: Հայաստանի մէջ շաբաթը տեղի կ’ունենայ արդէն եօթներորդ անգամ:

окт 31, 2024 Мероприятия
В рамках Недели медиаграмотности Армении Национальная библиотека организовала «Курс для библиотекарей» и встречу-дискуссию на тему «Медиа и медиаграмотность», которую провел эксперт Центра медиа-инициатив Гегам Варданян. Спикер представил сотрудникам Национальной библиотеки и ряда ереванских библиотек важность понимания, анализа, грамотного и эффективного использования средств массовой информации, в чем библиотекари также играют важную роль. Гегам Варданян подчеркнул, что медиаграмотность помогает понимать информационные потоки, избегать фейковых новостей и пропаганды. Он представил сайт Центра медиа-инициатив https://media.am/ и подготовленный ими инструментарий, который послужит руководством для медиаграмотной работы.
Учитывая растущую степень вовлечения искусственного интеллекта в медиасферу, нам следует быть более осторожными и грамотными на своих социальных платформах. Ведь сегодня каждый из нас — СМИ. Неслучайно в этом году 4-10 ноября в Армении проводится Неделя медиаграмотности, организованная совместно «Центром медиаинициатив» и Министерством образования и культуры Армении под названием «Медиаграмотность в эпоху искусственного интеллекта».
Неравнодушные участники курса задали медиаэксперту ряд вопросов, состоялась интересная дискуссия о ключевых проблемах и путях их решения. Гегам Варданян раздал инструкции представителям библиотек, присутствовавшим на мероприятии. Неделя медиаграмотности — международное движение, которое проводится каждую осень под руководством ЮНЕСКО. Неделя проводится в Армении в седьмой раз.