հկտ 31, 2024 Միջոցառումներ
Հայաստանի լրատուական գրագիտութեան շաբթուան ծիրէն ներս Ազգային գրադարանէն ներս նոյեմբեր 6-ին տեղի ունեցաւ «Դասընթաց գրադարանավարներու համար. զանգուածային լրատուամիջոցները եւ լրատուական գրագիտութիւնը» խորագրով հանդիպում-քննարկում մը, որ վարեց «Մետիա նախաձեռնութիւններու կեդրոն»-ի փորձագէտ Գեղամ Վարդանեանը: Ազգային գրադարանի եւ Երեւանի շարք մը գրադարաններու աշխատակիցներուն բանախօսը ներկայացուց զանգուածային լրատուամիջոցները հասկնալու, վերլուծելու, գրագէտ եւ արդիւնաւէտ օգտագործելու կարեւորութիւնը, որուն մէջ մեծ դեր ունին նաեւ գրադարանավարները:
Գեղամ Վարդանեանը շեշտեց, որ լրատուական գրագիտութիւնը կ'օգնէ տեղեկատուական հոսքերը հասկնալու, կեղծ լրատուութենէ ու քարոզչութենէ խուսափելու եւ շատ այլ հարցերու մէջ: Ան ներկայացուց «Մետիա նախաձեռնութիւններու կեդրոն»-ի կայքը (https://media.am/) եւ իրենց պատրաստած գործիքակազմը, որոնք ուղեցոյց պիտի ծառայեն լրատուական գրագէտ աշխատանքի համար: Մանաւանդ զանգուածային լրատուամիջոցներու տիրոյթէն ներս արհեստական բանականութեան ներգրաւուածութեան աճող թափը նկատի ունենալով՝ պէտք է աւելի զգոյշ ու գրագէտ ըլլալ մեր իսկ ընկերային հարթակներուն վրայ. չէ՞ որ այսօր իւրաքանչիւրս զանգուածային լրատուամիջոցն ենք: Պատահական չէ, որ այս տարի՝ նոյեմբեր 4-10 «Մետիա նախաձեռնութիւններու կեդրոն»-ի եւ ՀՀ ԿԳՄՄ նախարարութեան համատեղ կազմակերպած Հայաստանի մէջ լրատուական գրագիտութեան շաբաթը տեղի կ’ունենայ «Լրատուական գրագիտութիւնը արհեստական բանականութեան դարաշրջանին» խորագրին ներքոյ:
Դասընթացքին՝ նիւթով մտահոգ մասնակիցները շարք մը հարցումներ ուղղեցին փորձագէտին, եւ հետաքրքրական ու արդիւնաւէտ քննարկում ու զրոյց ծաւալեցաւ առկայ մարտահրաւէրներուն եւ ինչո՛ւ չէ, նաեւ անոնց լուծման ուղիներուն շուրջ: Գեղամ Վարդանեանը ուղեցոյցներ բաժնեց ձեռնարկին ներկայ գրադարաններու ներկայացուցիչներուն: Լրատուական գրագիտութեան շաբաթը միջազգային շարժում մըն է, որ Եունեսքոյի գլխաւորութեամբ կ’իրականացուի ամէն տարի աշնան: Հայաստանի մէջ շաբաթը տեղի կ’ունենայ արդէն եօթներորդ անգամ:

During the Media Literacy Week of Armenia, the National Library organized a “Course for Librarians” and a discussion meeting titled “Media and Media Literacy” conducted by Gegham Vardanyan, an expert of the Media Initiatives Center. The speaker presented to the employees of the National Library and several Yerevan libraries the importance of understanding, analyzing, competently and effectively using the media, in which librarians also play an important role.
Gegham Vardanyan emphasized that media literacy helps to understand information flows, avoid fake news and propaganda, and many other problems. He presented the website of the Media Initiatives Center https://media.am/ and the toolkit they have prepared, which will serve as a guide for media literacy work. Given the growing involvement of artificial intelligence in the media sphere, we should be more careful and literate on our social platforms. After all, today each of us is a media outlet. It is no coincidence that this year, from November 4 to 10, Media Literacy Week is being held in Armenia, organized jointly by the Media Initiatives Center and the Ministry of Education and Culture of Armenia under the title “Media Literacy in the Age of Artificial Intelligence”.
Given the growing involvement of artificial intelligence in the media sphere, we should be more careful and literate on our social platforms. After all, today each of us is a media outlet. It is no coincidence that this year, from November 4 to 10, Media Literacy Week is being held in Armenia, organized jointly by the Media Initiatives Center and the Ministry of Education and Culture of Armenia under the title “Media Literacy in the Age of Artificial Intelligence”.
The concerned participants of the course asked the media expert several questions, and an interesting discussion took place on key issues and ways to solve them. Gegham Vardanyan gave instructions to the representatives of the libraries present at the event. Media Literacy Week is an international movement held every autumn under the guidance of UNESCO. The week is being held in Armenia for the seventh time.