հնս 11, 2024 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Որպէս եզակի ազգային հաստատութիւն Հայաստանի ազգային գրադարանը օրէնքով սահմանուած կարգով Հայաստանի մէջ լոյս տեսնող գրականութեան պարտադիր օրինակներ կը ստանայ, որոնք մշտական պահպանութեան համար կը համալրեն Ազգային գրադարանային հաւաքածոն։ Մինչդեռ սփիւռքի բազմաթիւ օճախներու մէջ լոյս տեսնող հրատարակութիւնները մեզի կը հասնին հայկական մշակութային կազմակերպութիւններու կամ ալ անհատներու միջոցաւ։ Ազգային գրադարանի հաւաքածոն տարիներէ ի վեր համալրող բազմաթիւ նուիրեալներէն մէկը ճանչցուած լրագրող, հրատարակիչ, աւելի քան երեք տասնեակ սեփական կամ թարգմանական գիրքերու հեղինակ Վաչէ Ղազարեանն է։
Հալէպ ծնած Վաչէ Ղազարեանը աւարտած է ԵՊՀ Հայ բանասիրութեան բաժանմունքը, ապա Վահան Թեքէեանի կեանքին ու ստեղծագործութեան նուիրուած դոկտորական ատենախօսութիւն մը պաշտպանած է հայրենիքին մէջ։ Մինչեւ 1994 թուականը տարբեր պաշտօններ վարած է Ռամկավար ազատական կուսակցութենէն ներս, որմէ ետք ամբողջութեամբ նուիրուած է թարգմանական եւ հրատարակչական աշխատանքներուն։ Վերջերս դոկտոր Ղազարեանը գրադարանին իր կողմէն 1995 թուականին հիմնադրուած «Մայրենի» հրատարակչութեան հինգ անուն գիրք նուիրած է։ Ազգային գրադարանը պարոն Ղազարեանի հետ Համաձայնութեան պայմանագիր մը ունի եւ անոր բոլոր գիրքերը ազատ օգտագործման համար տեղադրուած են գրադարանի թուային պահոցին մէջ:

Vache Ghazaryan a famous journalist, publisher is one of the many devoted of the NLA who has been adding to its collection over the years
Jun 11, 2024 News Donations
gg
As a unique national institution, the National Library of Armenia receives legal deposits of literature published in Armenia by the legal deposit law. Meanwhile, publications published in many centers of the Diaspora reach us through Armenian cultural organizations or individuals. Vache Ghazaryan, a famous journalist, publisher, and author of more than three dozen of his own and translated books, is one of the many devoted friends of the library, who has been adding to its collection over the years.
Vache Ghazaryan was born in Aleppo, graduated from the Faculty of Philology of Yerevan State University, and defended his doctoral dissertation on the life and work of Vahan Tekeyan. He held various positions in the Ramkawar Liberal Party until 1994, after which he devoted himself entirely to translation and publishing. Dr. Kazarian recently presented his 1995 award to the library. The National Library signed a memorandum with Mr. Ghazaryan, and all his books are now available for free use in the library’s digital storage.