հնս 11, 2024 Նորութիւններ Նուիրատուութիւններ
Որպէս եզակի ազգային հաստատութիւն Հայաստանի ազգային գրադարանը օրէնքով սահմանուած կարգով Հայաստանի մէջ լոյս տեսնող գրականութեան պարտադիր օրինակներ կը ստանայ, որոնք մշտական պահպանութեան համար կը համալրեն Ազգային գրադարանային հաւաքածոն։ Մինչդեռ սփիւռքի բազմաթիւ օճախներու մէջ լոյս տեսնող հրատարակութիւնները մեզի կը հասնին հայկական մշակութային կազմակերպութիւններու կամ ալ անհատներու միջոցաւ։ Ազգային գրադարանի հաւաքածոն տարիներէ ի վեր համալրող բազմաթիւ նուիրեալներէն մէկը ճանչցուած լրագրող, հրատարակիչ, աւելի քան երեք տասնեակ սեփական կամ թարգմանական գիրքերու հեղինակ Վաչէ Ղազարեանն է։
Հալէպ ծնած Վաչէ Ղազարեանը աւարտած է ԵՊՀ Հայ բանասիրութեան բաժանմունքը, ապա Վահան Թեքէեանի կեանքին ու ստեղծագործութեան նուիրուած դոկտորական ատենախօսութիւն մը պաշտպանած է հայրենիքին մէջ։ Մինչեւ 1994 թուականը տարբեր պաշտօններ վարած է Ռամկավար ազատական կուսակցութենէն ներս, որմէ ետք ամբողջութեամբ նուիրուած է թարգմանական եւ հրատարակչական աշխատանքներուն։ Վերջերս դոկտոր Ղազարեանը գրադարանին իր կողմէն 1995 թուականին հիմնադրուած «Մայրենի» հրատարակչութեան հինգ անուն գիրք նուիրած է։ Ազգային գրադարանը պարոն Ղազարեանի հետ Համաձայնութեան պայմանագիր մը ունի եւ անոր բոլոր գիրքերը ազատ օգտագործման համար տեղադրուած են գրադարանի թուային պահոցին մէջ:

Являясь уникальным национальным учреждением, Национальная библиотека Армении получает обязательные экземпляры литературы, изданной в Армении — в соответствии с законом об обязательном экземпляре. Между тем, издания, издаваемые во многих центрах диаспоры, доходят до нас через армянские культурные организации или через частных лиц. Ваче Казарян, известный журналист, издатель, автор более трех десятков собственных и переведенных книг, является одним из многих преданных друзей библиотеки, который на протяжении многих лет пополняет ее коллекцию.
Ваче Казарян родился в Алеппо, окончил филологический факультет ЕГУ, защитил кандидатскую диссертацию, посвященную жизни и деятельности Ваана Текеяна. Он занимал различные должности в Либеральной партии Рамкавара до 1994 года, после чего полностью посвятил себя переводу и издательскому делу. Недавно доктор Казарян передал библиотеке книги исданные в своей собственной издательстве «Майрени» основанном в 1995 году. А Национальная библиотека заключила с господином Казаряном меморандум, и все его книги теперь доступны для бесплатного использования в цифровом хранилище библиотеки.