հլս 22, 2024 Նորութիւններ
Քու կարոտիդ երկար ճանապարհին զիս ալ վերցուր հետդ․․․ Ձեզի կը ներկայացնենք ժամանակակից հայ գրող, լուսանկարիչ եւ թարգմանիչ Աննա Դաւթեանի նոր գիրքը՝ «Զօրա՛»-ն։ «Զօրա՛»-ն պատերազմի մասին վէպ է՝ ծաւալուող 2020 թուականի պատերազմին յաջորդող տարիներուն։ Եւ կնոջ պատերազմ՝ սեփական նամակ-օրակարգով։ Անիկա նաեւ «արկածախնդրական» վէպ մըն է, ուր սպանողը սկիզբէն ալ յայտնի է։ «Զօրա՛»-ն տարօրինակ սիրային վէպ մըն է՝ սիրոյ ամէնէն ահեղ պատմութիւնը, որ հանդիպած եմ հայ գրականութեան մէջ։ Որ չ’ընթերցուիր որպէս սիրոյ պատմութիւն։ Վէպը ողբ է՝ Ադամի ողբը, բայց նաեւ պատերազմով հատնած անցեալի ու ապագայի՝ Արցախի ողբը, եւ աշխարհի ողբը՝ համաշխարհային տաքացման ու միջուկային ձմռան սպասման մէջ։ Մահը, կը սորվեցնէ մեզի Զօրա՛ն, Աստուծոյ խոստումն է։ Մահուան աստղը՝ մեր կեանքի գագաթին,- ասիկա անպատմելի վէպ մըն է» ,- վէպին մասին նշած է խմբագիրը՝ Արթուր Միրզոյեանը:
Գիրքը լոյս տեսած է Հայաստանի Կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ մարմնամարզութեան նախարարութեան աջակցութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրականութեան հանրահռչակման բաժինի կողմէ համակարգուող «Աջակցութիւն ստեղծագործողներուն, հետազօտողներուն եւ թարգմանիչներուն» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակէն ներս։ Ժամանակակից հայ գրող, լուսանկարիչ եւ թարգմանիչ Աննա Դաւթեանը «Խաննա» (2020) վէպի, «Պուքեթ» (2023) ժողովածոյի, «Մի նաւաբեռ մեխակներ Հրանդ Տինքի համար» դատերակի հեղինակն է, թարգմանութիւններ կատարած է Ալէն Կինսպերկի, Ալիս Մանրոյի, Քարոլին Ֆորշէի, Ռիչարտ Պրոթիկանի ստեղծագործութիւններէն, ստացած է տարբեր գրական մրցանակներ։

Take me with you on the long journey of your longing...We present the new book Zora by the contemporary Armenian writer, photographer and translator Anna Davtyan. Zora is a war novel set in post-war 2020. This is also a "detective" novel where the killer is known from the very beginning. Zora is a strange love story, the most terrible love story I have encountered in Armenian literature. Which doesn't read like a love story. The novel is a cry, the cry of Adam, but also a cry about the past and future, interrupted by war, the cry of Artsakh and the cry of the world in anticipation of global warming and nuclear winter. Death, Zora teaches us, is God's promise. The death star at the pinnacle of our lives. “This is an indescribable novel”, says editor Arthur Mirzoyan about the book.
The book was published with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia within the framework of the grant program “Support for Creators, Researchers and Translators”, coordinated by the Department of Literature Popularization of the National Library of Armenia. Contemporary Armenian writer, photographer and translator Anna Davtyan is the author of the novel Hannah (2020), the collection Bouquet (2023), the play Ship of Carnations for Hrant Dink, translated works by Allen Ginsberg, Alice Munro, Carolyn Forché, works by Richard Brautigan her translations received various literary awards.