հլս 22, 2024 Նորութիւններ
Քու կարոտիդ երկար ճանապարհին զիս ալ վերցուր հետդ․․․ Ձեզի կը ներկայացնենք ժամանակակից հայ գրող, լուսանկարիչ եւ թարգմանիչ Աննա Դաւթեանի նոր գիրքը՝ «Զօրա՛»-ն։ «Զօրա՛»-ն պատերազմի մասին վէպ է՝ ծաւալուող 2020 թուականի պատերազմին յաջորդող տարիներուն։ Եւ կնոջ պատերազմ՝ սեփական նամակ-օրակարգով։ Անիկա նաեւ «արկածախնդրական» վէպ մըն է, ուր սպանողը սկիզբէն ալ յայտնի է։ «Զօրա՛»-ն տարօրինակ սիրային վէպ մըն է՝ սիրոյ ամէնէն ահեղ պատմութիւնը, որ հանդիպած եմ հայ գրականութեան մէջ։ Որ չ’ընթերցուիր որպէս սիրոյ պատմութիւն։ Վէպը ողբ է՝ Ադամի ողբը, բայց նաեւ պատերազմով հատնած անցեալի ու ապագայի՝ Արցախի ողբը, եւ աշխարհի ողբը՝ համաշխարհային տաքացման ու միջուկային ձմռան սպասման մէջ։ Մահը, կը սորվեցնէ մեզի Զօրա՛ն, Աստուծոյ խոստումն է։ Մահուան աստղը՝ մեր կեանքի գագաթին,- ասիկա անպատմելի վէպ մըն է» ,- վէպին մասին նշած է խմբագիրը՝ Արթուր Միրզոյեանը:
Գիրքը լոյս տեսած է Հայաստանի Կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ մարմնամարզութեան նախարարութեան աջակցութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրականութեան հանրահռչակման բաժինի կողմէ համակարգուող «Աջակցութիւն ստեղծագործողներուն, հետազօտողներուն եւ թարգմանիչներուն» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակէն ներս։ Ժամանակակից հայ գրող, լուսանկարիչ եւ թարգմանիչ Աննա Դաւթեանը «Խաննա» (2020) վէպի, «Պուքեթ» (2023) ժողովածոյի, «Մի նաւաբեռ մեխակներ Հրանդ Տինքի համար» դատերակի հեղինակն է, թարգմանութիւններ կատարած է Ալէն Կինսպերկի, Ալիս Մանրոյի, Քարոլին Ֆորշէի, Ռիչարտ Պրոթիկանի ստեղծագործութիւններէն, ստացած է տարբեր գրական մրցանակներ։

июл 22, 2024 Новости
Возьми меня с собой в долгий путь своей тоски...Представляем новую книгу «Зора» современной армянской писательницы, фотографа и переводчицы Анны Давтян. «Зора» — военный роман, действие которого происходит в послевоенном 2020 году. Это также «детективный» роман, где убийца известен с самого начала. «Зора» — странный любовный роман, самая страшная история любви, которую я встречал в армянской литературе. Которая не читается как история любви. Роман — это плач, плач Адама, но также плач о прошлом и будущем, пресеченных войной, плач Арцаха и плач мира в ожидании глобального потепления и ядерной зимы. Смерть, учит нас Зора, — это Божье обещание. Звезда смерти на вершине нашей жизни. «Это неописуемый роман», — говорит о книге редактор Артур Мирзоян.
Книга издана при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения в рамках грантовой программы «Поддержка творцов, исследователей и переводчиков», координируемой отделом популяризации литературы Национального Библиотека Армении. Современная армянская писательница, фотограф и переводчица Анна Давтян — автор романа «Ханна» (2020), сборника «Букет» (2023), пьесы «Корабль гвоздик для Гранта Динка», перевела произведения Аллена Гинзберга, Элис Манро, Кэролин Форше, произведения Ричарда Бротигана в ее переводе получили различные литературные награды.