մրտ 22, 2025 Նորութիւններ
Օրերս լոյս տեսաւ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» գիտամեթոտական հանդէսի 2024 թուականի երկրորդ թողարկումը.
Տեղեկացնենք, որ «Բանբերը» գրանցուած է «EBSCO» միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող գիտական հրատարակութիւններու հարթակին վրայ եւ այստեղ տպագրուած նիւթերը հասանելի են «EBSCO»-ի բաժանորդներուն։ «EBSCO»-ի շտեմարանները հասանելի են աշխարհի աւելի քան 30 երկրներու 3500 համալսարաններու եւ գրադարաններու համար, ինչ որ էականօրէն կը բարձրացնէ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» հանդէսի վարկանիշը եւ միջազգային հասանելիութիւնը։
Ներկայացուած յօդուածները կ՚արտացոլեն ժամանակակից գրադարանագիտութեան առաւել արդիական միտումները՝ թուային արհեստագիտութիւններէն մինչեւ մշակութային ժառանգութեան պահպանման նորարարական մեթոտներ։ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» հանդէսի ներկայ համարին մէջ ամփոփուած են Հայաստանի ազգային գրադարանի պետական կարգավիճակ ստանալու 105-ամեակին նուիրուած «Ժառանգութեան պահպանութիւն՝ յանուն կայուն ապագայի» խորագրով միջազգային գիտաժողովի (2024 թուականի հոկտեմբեր 3-4) մասնակիցներուն յօդուածները եւ հաղորդումները։
Հանդէսին մէջ ամփոփուած են 24 յօդուած եւ հաղորդում, որոնք ներկայացուած են հետեւեալ բնաբանային ուղղութիւններով՝ ազգային ժառանգութեան պահպանութիւն, ընթերցանութեան խթանում, թուային բովանդակութեան կառավարում, կառավարում եւ մասնագիտական զարգացում, հայկական ժառանգութեան պահպանութիւն եւ հանրահռչակում, սփիւռքի ժառանգութեան պահպանութիւն եւ հանրահռչակում։

мар 22, 2025 Новости
Недавно вышел в свет 2 номер научно-методического журнала «Вестник библиотек Армении» за 2024 год. .
Базы данных EBSCO доступны 3500 университетам и библиотекам более чем в тридцати странах мира, что значительно повышает рейтинг журнала в Армении. Представленные статьи отражают наиболее актуальные тенденции в современном библиотековедении: от цифровых технологий до инновационных методов сохранения культурного наследия.
В текущем номере журнала обобщены статьи и доклады участников международной конференции «Сохранение наследия для устойчивого будущего» (3-4 октября 2024 г.), посвященной 105-летию получения Национальной библиотекой Армении статуса государственной.
Журнал содержит 24 статьи и доклада, которые представлены в следующих тематических областях: сохранение национального наследия, популяризация чтения, управление цифровым контентом, управление и профессиональное развитие, сохранение и популяризация армянского наследия, сохранение и популяризация наследия диаспоры.