մրտ 22, 2025 Նորութիւններ
Օրերս լոյս տեսաւ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» գիտամեթոտական հանդէսի 2024 թուականի երկրորդ թողարկումը.
Տեղեկացնենք, որ «Բանբերը» գրանցուած է «EBSCO» միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող գիտական հրատարակութիւններու հարթակին վրայ եւ այստեղ տպագրուած նիւթերը հասանելի են «EBSCO»-ի բաժանորդներուն։ «EBSCO»-ի շտեմարանները հասանելի են աշխարհի աւելի քան 30 երկրներու 3500 համալսարաններու եւ գրադարաններու համար, ինչ որ էականօրէն կը բարձրացնէ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» հանդէսի վարկանիշը եւ միջազգային հասանելիութիւնը։
Ներկայացուած յօդուածները կ՚արտացոլեն ժամանակակից գրադարանագիտութեան առաւել արդիական միտումները՝ թուային արհեստագիտութիւններէն մինչեւ մշակութային ժառանգութեան պահպանման նորարարական մեթոտներ։ «Բանբեր Հայաստանի գրադարաններու» հանդէսի ներկայ համարին մէջ ամփոփուած են Հայաստանի ազգային գրադարանի պետական կարգավիճակ ստանալու 105-ամեակին նուիրուած «Ժառանգութեան պահպանութիւն՝ յանուն կայուն ապագայի» խորագրով միջազգային գիտաժողովի (2024 թուականի հոկտեմբեր 3-4) մասնակիցներուն յօդուածները եւ հաղորդումները։
Հանդէսին մէջ ամփոփուած են 24 յօդուած եւ հաղորդում, որոնք ներկայացուած են հետեւեալ բնաբանային ուղղութիւններով՝ ազգային ժառանգութեան պահպանութիւն, ընթերցանութեան խթանում, թուային բովանդակութեան կառավարում, կառավարում եւ մասնագիտական զարգացում, հայկական ժառանգութեան պահպանութիւն եւ հանրահռչակում, սփիւռքի ժառանգութեան պահպանութիւն եւ հանրահռչակում։

The second issue of 2024 of the scientific and methodological journal "Bulletin of Armenian Libraries" has recently been published.
We inform that the journal is registered on the international platform of authoritative scientific publications EBSCO, and the materials published here are available to all EBSCO subscribers. EBSCO databases are available to 3,500 universities and libraries in more than 30 countries, which significantly increases the rating and international coverage of the journal in Armenia.
The presented articles reflect the most relevant trends in modern library science: from digital technologies to innovative methods of preserving cultural heritage. The current issue of the journal summarizes the articles and reports of the participants of the international conference "Heritage Preservation for a Sustainable Future" (October 3-4, 2024), dedicated to the 105th anniversary of the National Library of Armenia receiving the status of a state library.
The journal contains 24 articles and reports, which are presented in the following thematic areas: preservation of national heritage, popularization of reading, digital content management, management and professional development, preservation and popularization of Armenian heritage, preservation and popularization of the heritage of the Diaspora.