մրտ 11, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
Ճանաչողական այցելութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կը գտնուէին Խաչատուր Աբովեանի անուան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Պատմութեան եւ հասարակագիտութեան բաժանմունքի երկրորդ տարուան ուսանողները՝ դասախօսներ Մարիամ Եղեանի եւ Սերկէյ Պարխուտարեանի ուղեկցութեամբ։
Անոնք այցելեցին գրադարանին գրատպութեան թանգարանը, գտնուեցան թամանեանական մեծ եւ փոքր դահլիճներուն մէջ, ծանօթացան հանրային կապերու, թուայնացման եւ գրանցման բաժիններու աշխատանքներուն։ Ուսանողները հետաքրքրութեամբ դիտեցին Պարոյր Սեւակի 100-ամեակին եւ «Սասնայ ծռեր» դիւցազնավէպի առաջին հրատարակութեան 150-ամեակին նուիրուած գրքային ցուցահանդէսները։
Հանրային կապերու բաժինի աշխատակիցները ուսանողներուն համար բացայայտեցին առաւել ուշագրաւ գիրքերը եւ հրատարակութիւնները, որոնց շուրջ բուռն քննարկումներ ծաւալուեցան։ Որպէս պատմաբաններ՝ անոնք շատ տպաւորուած էին ցուցադրութիւններով եւ անգամ իրենց համար որոշ բացայայտումներ ըրին։
Ընթերցասէր ուսանողները կանգ առին նաեւ «Փետրուարը գրականութեան մէջ» ցուցափեղկին առջեւ, ուր ծանօթ-անծանօթ նոր հեղինակներ ու գիրքեր տեսնելով՝ յանպատրաստից քննարկում ըրին ընթերցած-ընթերցելիք գիրքերուն հարցով։ Ազգային գրադարանի փոխտնօրէնուհի Հայկանոյշ Ղազարեանը պատմեց գրադարանին անցած ճանապարհին, այս տարի գրադարանին կողմէ նշուող յոբելենական տարեթիւերուն, թամանեանական շէնքին կառուցման եւ գրադարանի հարուստ պահուստներուն վերաբերեալ։ Ուսանողներէն մի քանին անդամագրուեցան գրադարանին եւ խոստացան վերադառնալ՝ այս անգամ նաեւ որպէս գրադարանի ընթերցողներ։

мар 11, 2024 Мероприятия Выставки
Студенты второго курса факультета истории и социальных наук Армянского государственного педагогического университета имени Хачатура Абовяна в сопровождении профессоров Мариам Егян и Сергея Бархударяна посетили с ознакомительным визитом Национальную библиотеку Армении. Они посетили музей печати, большой и малый залы имени Александра Таманяна, познакомились с работой отделов по связям с общественностью, оцифровки и регистрации.
Студенты с интересом рассмотрели книжные выставки, посвященные 100-летию Паруйра Севака и 150-летию первого издания эпоса «Сасна црер». Сотрудники отдела по связям с общественностью определили наиболее интересные для студентов книги и публикации, что вызвало бурные дискуссии. Будучи историками, они были впечатлены экспонатами и даже сделали для себя некоторые открытия.
Читающие студенты остановились перед витриной «Февраль в литературе», где, увидев знакомых и незнакомых авторов, провели импровизированное обсуждение на тему книг, которые прочитали или собираются прочитать.
Заместитель директора Национальной библиотеки Айкануш Казарян рассказала об истории библиотеки, юбилейных датах, отмечаемых библиотекой в этом году, строительстве здания Таманяна и богатых фондах библиотеки. Некоторые студенты присоединились к библиотеке и пообещали вернуться, на этот раз уже в качестве читателей библиотеки.