մրտ 11, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
Ճանաչողական այցելութեամբ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կը գտնուէին Խաչատուր Աբովեանի անուան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Պատմութեան եւ հասարակագիտութեան բաժանմունքի երկրորդ տարուան ուսանողները՝ դասախօսներ Մարիամ Եղեանի եւ Սերկէյ Պարխուտարեանի ուղեկցութեամբ։
Անոնք այցելեցին գրադարանին գրատպութեան թանգարանը, գտնուեցան թամանեանական մեծ եւ փոքր դահլիճներուն մէջ, ծանօթացան հանրային կապերու, թուայնացման եւ գրանցման բաժիններու աշխատանքներուն։ Ուսանողները հետաքրքրութեամբ դիտեցին Պարոյր Սեւակի 100-ամեակին եւ «Սասնայ ծռեր» դիւցազնավէպի առաջին հրատարակութեան 150-ամեակին նուիրուած գրքային ցուցահանդէսները։
Հանրային կապերու բաժինի աշխատակիցները ուսանողներուն համար բացայայտեցին առաւել ուշագրաւ գիրքերը եւ հրատարակութիւնները, որոնց շուրջ բուռն քննարկումներ ծաւալուեցան։ Որպէս պատմաբաններ՝ անոնք շատ տպաւորուած էին ցուցադրութիւններով եւ անգամ իրենց համար որոշ բացայայտումներ ըրին։
Ընթերցասէր ուսանողները կանգ առին նաեւ «Փետրուարը գրականութեան մէջ» ցուցափեղկին առջեւ, ուր ծանօթ-անծանօթ նոր հեղինակներ ու գիրքեր տեսնելով՝ յանպատրաստից քննարկում ըրին ընթերցած-ընթերցելիք գիրքերուն հարցով։ Ազգային գրադարանի փոխտնօրէնուհի Հայկանոյշ Ղազարեանը պատմեց գրադարանին անցած ճանապարհին, այս տարի գրադարանին կողմէ նշուող յոբելենական տարեթիւերուն, թամանեանական շէնքին կառուցման եւ գրադարանի հարուստ պահուստներուն վերաբերեալ։ Ուսանողներէն մի քանին անդամագրուեցան գրադարանին եւ խոստացան վերադառնալ՝ այս անգամ նաեւ որպէս գրադարանի ընթերցողներ։

Mar 11, 2024 Events Exhibitions
Second-year students of the Faculty of History and Social Sciences of the Armenian State Pedagogical University named after Khachatur Abovyan, accompanied by professors Mariam Yeghyan and Sergey Barkhudaryan, visited the National Library of Armenia on an introductory visit.
They visited the Printing Museum, the large and small halls named after Alexander Tamanyan, and got acquainted with the work of the public relations, digitization and registration departments. Students looked with interest at book exhibitions dedicated to the 100th anniversary of Paruyr Sevak and the 150th anniversary of the first edition of the epic Sasna Tsrer.
Public Relations staff identified the most interesting books and publications for students, which sparked heated discussions. Being historians, they were impressed by the exhibits and even made some discoveries for themselves. Students stopped in front of the February in Literature book display, where, seeing familiar and unfamiliar authors, they had an impromptu discussion on the books they had read or were planning to read.
Deputy Director of the National Library Haykanush Ghazaryan spoke about the history of the library, the anniversaries celebrated by the library this year, the construction of the Tamanyan building, and the rich collections of the library. Some students joined the library and promised to return, this time as library readers.