նմբ 18, 2024 Նորութիւններ
Նոյեմբեր 15-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի նախաձեռնութեամբ սեմինար-խորհրդակցութիւն մը տեղի ունեցաւ հայկական ամէնէն մեծ ելեկտրոնային ցանկի՝ Հայաստանի գրադարաններու համահաւաք ցանկի կազմութեան մասնակից գրադարաններու աշխատողներուն համար։ Միեւնոյն ատեն առերես եւ առցանց կազմակերպուած սեմինարին մասնակցեցան Մատենադարանի, Խնկո Ապոր անուան ազգային մանկական, Հայաստանի ԳԱԱ հիմնարար, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական համալսարանի, բոլոր մարզային գրադարաններու աշխատողները։
Խորհրդակցութիւնը վարեց Ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը։ Ներկայիս Համահաւաք ցանկին վրայ կայ աւելի քան 1.5 միլիոն մատենագիտական գրառում, որմէ շուրջ 1 միլիոնը մուտքագրուած է Ազգային գրադարանի աշխատակիցներուն կողմէ։ Ելեկտրոնային ցանկը կը գործէ աւելի քան երկու տասնամեակէ ի վեր, որուն կազմութեան կը մասնակցին մեր երկրի երկու տասնեակ հանրային, գիտական, համալսարանական եւ մարզային գրադարաններ։ Բնականաբար, նման ծաւալի աշխատանքի մէջ կրնան ըլլալ բացթողումներ եւ սխալներ։
Ներկայ սեմինար-խորհրդակցութեան հրաւիրման նպատակը աշխատանքներու համակարգման յստակացումն էր, մատենագիտական գրառումներու միասնականացումը, սխալները արագ ուղղելու գործիքակազմերու ստեղծումը եւ այլն։
Հայաստանի ԿԳՄՄ նախարարութեան տրամադրած դրամամիջոցներով 2024 յունուարին նոր հարթակ մը գործարկուած է, եւ համահաւաք ցանկը փոխադրուած է շատ աւելի արագագործ տիրոյթ։ 2024 թուականին Շիրակի մարզային գրադարանը սկսած է ընթերցողներու ելեկտրոնային սպասարկումը։ 2025 թուականին ընթերցողներու ելեկտրոնային գրանցում եւ սպասարկում պիտի ներդրուի նաեւ Արմավիրի մարզային գրադարանին մէջ։ Յառաջիկային կը նախատեսուի ԿՈՀԱ գրադարանային գործընթացներու կառավարման համակարգը ներդնել ԿԳՄՄ նախարարութեան ենթակայ բոլոր 12 գրադարաններուն մէջ։
Խորհրդակցութիւնը արդիւնաւէտ անցաւ։ Այսուհետեւ նման խորհրդակցութիւնները պարբերաբար պիտի կազմակերպուին։ Հայաստանեան գրադարաններու համատեղ աշխատանքի պտուղը՝ https://armunicat.nla.am/ Հայաստանի գրադարաններու կողմէ 21-րդ դարուն ստեղծուած ամէնէն արժէքաւոր եւ օգտակար տեղեկատուական շտեմարաններէն մէկն է։

On November 15, at the initiative of the National Library of Armenia, a consultation seminar was held for library staff involved in compiling the largest electronic directory of Armenian libraries. The seminar was held in a hybrid format (in person and online).
The consultation was conducted by Anna Chulyan, Director of the National Library. Currently, the collective directory contains more than 1.5 million bibliographic records, of which about 1 million were entered by the employees of the National Library. The electronic directory has existed for more than two decades, and two dozen state, scientific, university and regional libraries of our country are involved in its compilation. Naturally, in such a volume of work, omissions and errors may occur. The purpose of this consultation seminar was to coordinate the work, unify bibliographic records, create mechanisms for quickly correcting errors, etc.
In January 2024, with the financial support of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia, a new server was launched, and the collective catalog was transferred to a faster domain. In 2024, the Shirak Regional Library began electronic services to readers. In 2025, electronic registration and reader service will also be implemented in the Armavir Regional Library. Shortly, it is planned to implement the library process management system in all 12 libraries of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
The consultation seminar was a success. From now on, such consultations will be held regularly. The fruit of the joint work of Armenian libraries: https://armunicat.nla.am/ is one of the most valuable and useful information resources created by Armenian libraries in the 21st century.