նմբ 18, 2024 Նորութիւններ
Նոյեմբեր 15-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի նախաձեռնութեամբ սեմինար-խորհրդակցութիւն մը տեղի ունեցաւ հայկական ամէնէն մեծ ելեկտրոնային ցանկի՝ Հայաստանի գրադարաններու համահաւաք ցանկի կազմութեան մասնակից գրադարաններու աշխատողներուն համար։ Միեւնոյն ատեն առերես եւ առցանց կազմակերպուած սեմինարին մասնակցեցան Մատենադարանի, Խնկո Ապոր անուան ազգային մանկական, Հայաստանի ԳԱԱ հիմնարար, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական համալսարանի, բոլոր մարզային գրադարաններու աշխատողները։
Խորհրդակցութիւնը վարեց Ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը։ Ներկայիս Համահաւաք ցանկին վրայ կայ աւելի քան 1.5 միլիոն մատենագիտական գրառում, որմէ շուրջ 1 միլիոնը մուտքագրուած է Ազգային գրադարանի աշխատակիցներուն կողմէ։ Ելեկտրոնային ցանկը կը գործէ աւելի քան երկու տասնամեակէ ի վեր, որուն կազմութեան կը մասնակցին մեր երկրի երկու տասնեակ հանրային, գիտական, համալսարանական եւ մարզային գրադարաններ։ Բնականաբար, նման ծաւալի աշխատանքի մէջ կրնան ըլլալ բացթողումներ եւ սխալներ։
Ներկայ սեմինար-խորհրդակցութեան հրաւիրման նպատակը աշխատանքներու համակարգման յստակացումն էր, մատենագիտական գրառումներու միասնականացումը, սխալները արագ ուղղելու գործիքակազմերու ստեղծումը եւ այլն։
Հայաստանի ԿԳՄՄ նախարարութեան տրամադրած դրամամիջոցներով 2024 յունուարին նոր հարթակ մը գործարկուած է, եւ համահաւաք ցանկը փոխադրուած է շատ աւելի արագագործ տիրոյթ։ 2024 թուականին Շիրակի մարզային գրադարանը սկսած է ընթերցողներու ելեկտրոնային սպասարկումը։ 2025 թուականին ընթերցողներու ելեկտրոնային գրանցում եւ սպասարկում պիտի ներդրուի նաեւ Արմավիրի մարզային գրադարանին մէջ։ Յառաջիկային կը նախատեսուի ԿՈՀԱ գրադարանային գործընթացներու կառավարման համակարգը ներդնել ԿԳՄՄ նախարարութեան ենթակայ բոլոր 12 գրադարաններուն մէջ։
Խորհրդակցութիւնը արդիւնաւէտ անցաւ։ Այսուհետեւ նման խորհրդակցութիւնները պարբերաբար պիտի կազմակերպուին։ Հայաստանեան գրադարաններու համատեղ աշխատանքի պտուղը՝ https://armunicat.nla.am/ Հայաստանի գրադարաններու կողմէ 21-րդ դարուն ստեղծուած ամէնէն արժէքաւոր եւ օգտակար տեղեկատուական շտեմարաններէն մէկն է։

ноя 18, 2024 Новости
15 ноября по инициативе Национальной библиотеки Армении состоялся консультационный семинар для сотрудников библиотек, участвующих в составлении объединенного электронного справочника библиотек Армении. Семинар прошел в «гибридном» формате (очно и онлайн).
Консультацию провела директор Национальной библиотеки Анна Чулян. В настоящее время, в объединенном справочнике насчитывается более полутора миллиона библиографических записей, из них около миллиона внесены в систему сотрудниками Национальной библиотеки. Электронный справочник существует уже более двух десятилетий, в его создании участвуют два десятка государственных, научных, университетских и региональных библиотек из всех регионов страны. Естественно, при таком большом объеме информации в работе неминуемы упущения и ошибки. Целью настоящего семинара было координация работы, идентификация библиографических записей, создание алгоритмов быстрого исправления ошибок и т.д.
В январе 2024-го года, при финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения был запущен в работу новый сервер, а каталог был перенесен на более быстрый домен. В 2024 году Ширакская областная библиотека начала электронное обслуживание читателей. В 2025 году электронная регистрация и обслуживание читателей также будут реализованы в Армавирской областной библиотеке. В ближайшее время планируется внедрить систему управления библиотечными процессами во всех двенадцати библиотеках министерства.
Семинар-консультация прошел успешно. Впредь подобные консультации будут проводиться регулярно. Результатом совместной работы библиотек Армении: https://armunicat.nla.am/ – стала огромная база данных- один из самых ценных и полезных информационных ресурсов, созданных библиотеками Армении в XXI веке.