հլս 03, 2026 Միջոցառումներ
Այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի ունեցավ հանդիպում հետազոտող, հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, Ռոդ Այլենդի Բրաունի համալսարանի պրոֆեսոր Վիտալի Յանկոյի հետ։ Վիտալի Յանկոյի կարևորագույն գիտական աշխատություններից է «Armenica»-ն։ Այն եզակի մատենագիտական ուսումնասիրություն է, որը մեկտեղում է Հայաստանին և հայությանն առնչվող օտարալեզու գրականության լայն շրջանակ՝ ներառելով ինչպես նորահայտ, այնպես էլ նախկինում հայտնի, սակայն տարբեր մատենագիտական ցանկերում չընդգրկված աղբյուրներ։
Գիրքը պարունակում է 1935 արևմտյան, եվրոպական, ասիական և այլ ոչ հայկական աղբյուրների վերաբերյալ տեղեկություններ՝ ընդգրկելով 16-րդ դարից մինչև 2015 թվականը հրատարակված նյութեր։ «Armenica»-ն առանձնանում է նաև նրանով, որ առաջին անգամ մեկ աշխատության մեջ համակարգված ներկայացված են հայությանը վերաբերող օտարալեզու գրքերի լատինատառ ցանկերը՝ մեծ մասի դեպքում ուղեկցված հեղինակային ծանոթագրություններով։ «Armenica»-ն հրատարակվել է ընդամենը 50 օրինակով և նախատեսված է եղել միայն հայագիտական խոշոր կենտրոնների և գրադարանների համար։
Ներկայացվեցին հեղինակի մի շարք այլ հայագիտական աշխատություններ, որոնք ունեն ինչպես գիտական, այնպես էլ վավերագրական ու գրական արժեք։ Հանդիպման ավարտին Վիտալի Յանկոն իր հեղինակած գրքերը ընծայագրերով նվիրեց Ազգային գրադարանին։ Նվիրաբերված գրքերը կհամալրեն գրադարանի հավաքածուն և շուտով հասանելի կլինեն ընթերցողներին և հետազոտողներին՝ որպես հայագիտական և պատմական կարևոր աղբյուրներ։

июл 03, 2026 Мероприятия
Сегодня в Национальной библиотеке Армении состоялась встреча с исследователем, кандидатом психологических наук, профессором Брауновского университета (штат Род-Айленд, США) Виталием Янко. Одним из наиболее значимых научных трудов Виталия Янко является «Armenica». Это уникальное библиографическое исследование, объединяющее широкий круг иноязычной литературы, посвящённой Армении и армянскому народу. В него вошли как недавно выявленные, так и ранее известные источники, не включённые в различные библиографические указатели.
Издание содержит сведения о 1935 западных, европейских, азиатских и других неармянских источниках, охватывающих публикации с XVI века по 2015 год. Особую ценность «Armenica» представляет тем, что впервые в одном труде систематизированы латинизированные библиографические списки иноязычных книг, посвящённых армянской тематике. Большинство записей сопровождается авторскими комментариями. Книга была издана тиражом всего 50 экземпляров и предназначалась исключительно для крупнейших центров арменоведения и библиотек. В ходе встречи были также представлены другие труды Виталия Янко по арменоведению, представляющие научную, документальную и литературную ценность.
В завершение встречи Виталий Янко передал в дар Национальной библиотеке Армении книги с авторскими дарственными надписями. Подаренные издания пополнят фонды библиотеки и в ближайшее время станут доступны читателям и исследователям как важные источники по арменоведению и истории.