Տպագրուած յօդուած դոկտ. Զաւէն Մսարլեանի վէրէջքին
Հայաստանի Ազգային Գրադարանը հետեւողականօրէն հարստացուցած է իր պարբերաթերթերու հաւաքածոն՝ նպաստելով ոչ միայն գրաւոր ժառանգութեան պահպանման ու հանրայնացման, այլեւ տեքստային ժառանգութեան պահպանման եւ տարածման։ Գրադարանի բարեկամը՝ պատմաբան եւ դաստիարակ դոկտ. Զաւէն Մսերլեան, վերջերս գրադարանին ուղարկեց անգնահատելի գիրքեր եւ պարբերաթերթերու հատորներ, որոնք բացակայ էին գրադարանի հաւաքածուին մէջ։
Զաւէն Մսերլեան իր պատմութեան մագիստրոսի աստիճանը ստացած է Պէյրութի Ամերիկեան Համալսարանէն։ Բացի ուսուցիչ ըլլալէն, տարիներ շարունակ եղած է նոյն քոլեճի տնօրէնը։ 2003-ին ան արժանացած է Հայաստանի Հանրապետութեան Գիտութիւններու Ազգային Ակադեմիոյ պատուոյ դոկտորի կոչման։ Նաեւ պարգեւատրուած է Մովսէս Խորենացի շքանշանով, ինչպէս նաեւ «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով՝ շնորհուած Կիլիկիոյ Մեծ Տան Հայոց Կաթողիկոսութեան կողմէ։
Թուայնացուած եւ մեկնաբանուած օրինակները շուտով հասանելի պիտի ըլլան «Հայ Մամուլ» շտեմարանին մէջ։ Դոկտ. Զաւէն Մսերլեանի նուիրուածութիւնը եւ անդուլ աշխատանքը՝ ազգային յիշողութեան պահպանման ուղղութեամբ, խորապէս գնահատուած են Հայաստանի Ազգային Գրադարանի կողմէ։

The National Library of Armenia consistently enriches its periodicals collection, which helps to preserve and promote textual heritage in addition to the preservation and popularization of written heritage. Dr. Zaven Mserlian, a friend of the library and a historian and educator, recently sent the library priceless books and individual magazine issues that were missing from its holdings.
Zaven Mserlian earned a master's degree in history from the American University of Beirut. In addition to being a teacher, he was the director of the same college for many years. In 2003, he was awarded the title of Honorary Doctor of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. He also was awarded the Movses Khorenatsi Medal and the “Mesrop Mashtots” Order by the Armenian Catholicosate of the Great House of Cilicia.
Digitized and annotated copies of the donated materials will soon be available in the “Armenian Press” database. Dr. Zaven Mserlian's dedication and unwavering efforts to preserve national memory are greatly appreciated by the National Library of Armenia.