նմբ 25, 2024 Միջոցառումներ
Նոյեմբեր 21-ի իրիկունը գրադարանը իր յարկին տակ հաւաքած էր հայ գիրքի եւ երաժշտութեան նուիրեալները, Ազգային գրադարանի բարեկամները եւ աջակիցները։ Ազգային գրադարանի տնօրէնը գրադարանի հիմնադրութեան 105-ամեակին նուիրուած անուանական կուրծքի նշաններով պարգեւատրեց երգահաններ Տիգրան Մանսուրեանը, Արզաս Ոսկանեանը եւ Երուանդ Երկանեանը՝ հայ բանաստեղծութիւնը երաժշտութեան «լեզուով» ժողովրդականացնելու համար, ինչպէս նաեւ խումբ մը մտաւորականներ՝ հանրային դասախօսութիւններ տալու եւ գրադարանի ծրագիրներուն աջակցելու համար։
Պարգեւատրուողներուն մէջ էին աշխարհագրագէտ, քարտէսագէտ Ռուբէն Գալչեանը, բանաստեղծ, գրականագէտ Հենրիկ Էտոյեանը, գրականագէտ, թարգմանիչ Աշոտ Ալեքսանեանը եւ ուրիշներ։
Գրադարանի հիւրերը «Արար» երգչախումբին (գեղարուեստական ղեկավար՝ Գոռ Մելքումեան) կատարումով ունկնդրեցին Կոմիտասի, Տիգրան Մանսուրեանի, Արզաս Ոսկանեանի եւ Երուանդ Երկանեանի ստեղծագործութիւնները եւ Ազգային գրադարանի պատմութեան նորաբաց ցուցասրահին մէջ ծանօթացան 1919 թուականին գրադարանի հիմնադիր փաստաթուղթերուն եւ արխիւային այլ նիւթերու։

ноя 25, 2024 Мероприятия
Вечером 21-го ноября библиотека собрала под своей крышей любителей армянской литературы и музыки, друзей и благотворителей Национальной библиотеки Армении. Директор Национальной библиотеки, Анна Чулян наградила памятными значками (изготовленными к 105-летию создания библиотеки) композиторов: Тиграна Мансуряна, Арзаас Восканяна и Ерванда Ерканяана… «за популяризацию армянской поэзии на языке музыки».
Также, директор отметила их большой вклад в общее дело… пожертвования, публичные лекции и профессиональную поддержку библиотечных программ. Среди награжденных - картограф Рубен Галчян, поэт Генрик Эдоян, переводчик Ашот Алексанян и многие другие.
Гости библиотеки прослушали произведения Комитаса, Тиграна Мансуряна, Арзаса Восканяна и Ерванда Ерканяна в исполнении хора «Арар» (художественный руководитель — Гор Мелкумян), ознакомились с уникальными экспонатами в не так давно открывшейся экспозиции в зале истории Национальной библиотеки.