Մխիթար Սեբաստացիին եւ Մխիթարեան միաբանութեան նուիրուած միջոցառում Ազգային գրադարանէն ներս
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ «ՄԽԻԹԱՐ ԱԲԲԱՀԱՅՐԸ ԵՒ ՄԽԻԹԱՐԵԱՆ ՄԻԱԲԱՆՈՒԹԻՒՆԸ» խորագրով միջոցառումը, որ կազմակերպուած էր Երեւանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի, «Տիգրան Հայրապետեան» գրադարանի եւ Մխիթարեան Ճեմարանի (Mekhitarian Centre of Armenia) հետ համատեղ: Միջոցառումը նուիրուած էր Մխիթար Սեբաստացիի ծննդեան 350 եւ Վենետիկի Մխիթարեան միաբանութեան հիմնադրման 325-ամեակներուն։ Ներկաները ողջունեց Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրատպութեան թանգարանի (The Museum of Printing) վարիչ Բալասան Յարութիւնեանը։ Ան անդրադարձաւ Մխիթար Սեբաստացիի գործունէութեան եւ ընդգծեց Մխիթարեան միաբանութեան կարեւոր դերը հայ մշակոյթի, կրթութեան եւ գրատպութեան զարգացման գործին մէջ։ Ելոյթ ունեցաւ նաեւ «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի հիմնադիր տնօրէն Աշոտ Բլէեանը, ով խօսեցաւ կրթահամալիրին կողմէ Մխիթար Սեբաստացիի անունը կրելու կարեւորութեան մասին՝ ընդգծելով այն մեծ առաքելութիւնը, որ իր վրայ վերցուցած է կրթահամալիրը։ Ան անդրադարձաւ նաեւ այն աշխատանքներուն, որոնք կ'իրականացուին Սեբաստացիի ժառանգութիւնը հանրայնացնելու նպատակաւ, ինչպէս նաեւ ներկայացուց յոբելեանական տարուան ընթացքին նախատեսուող ծրագիրները։
Միջոցառման ընթացքին ելոյթ ունեցաւ նաեւ Երեւանի Մխիթարեան ճեմարանի տեսուչ Հայր Գէորգ Սարգիսեանը՝ խօսելով Մխիթար Սեբաստացիի հոգեւոր եւ մշակութային ժառանգութեան, ինչպէս նաեւ Մխիթարեան միաբանութեան նշանակալի գործունէութեան մասին։ Կրթահամալիրի սաները ներկայացուցին «Մխիթար Աբբահօր ոտնահետքերով» զեկոյցը (պատասխանատու՝ Հասարակագիտական ստուգատեսի համակարգող Վարդան Կարապետեան)։ Կրթահամալիրի աշակերտ Գագիկ Մեսրոպեանը ներկայացուց Մխիթարեան միաբանութեան Հայր Ղեւոնդ Ալիշանի «Սիսական» աշխատութեան նուիրուած զեկոյցը (խորհրդատու ուսուցիչ՝ Աշոտ Տիգրանեան)։ Գեղարուեստական հատուածին մէջ ելոյթ ունեցաւ «Սեբաստացիներ» պատանիներու երգչախումբը (պատասխանատու՝ Սիւզի Մարգարեան)՝ կատարելով «Աղաչեմ զքեզ» եւ «Գովեալ դասուց» հոգեւոր ստեղծագործութիւնները։
Միջոցառման շրջանակէն ներս, Հայաստանի ազգային գրադարանի թամանեանական փոքր ցուցասրահին մէջ կազմակերպուած էր նաեւ նիւթին վերաբերող ցուցադրութիւն։ Հինգ առանձին ցուցափեղկերու մէջ ներկայացուած էին Մխիթարեան միաբանութեան յոբելեաններուն նուիրուած հրատարակութիւններ, միաբանութեան կողմէ լոյս տեսած գիրքեր, Մխիթար Սեբաստացիի գործերը եւ անոր մասին ուսումնասիրութիւններ՝ գիրքեր, թերթեր ու ամսագիրներ։ Միջոցառումը եւս մէկ հնարաւորութիւն էր արժեւորելու Մխիթար Սեբաստացիի եւ Մխիթարեան միաբանութեան բացառիկ դերը հայ մշակոյթի, կրթութեան եւ գրատպութեան զարգացման պատմութեան մէջ։

An Event Dedicated to Mekhitar Sebastatsi and the Mekhitarist Order at the National Library
An event titled “Mkhitar the Abbot and the Mkhitarian Congregation” was held at the National Library of Armenia. It was organized jointly by the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex, the Tigran Hayrapetyan Library, and the Mkhitarian Centre of Armenia. The event commemorated the 350th anniversary of Mkhitar Sebastatsi’s birth and the 325th anniversary of the founding of the Venetian Mkhitarian Congregation. The attendees were welcomed by Balasan Harutyunyan, Head of the Museum of Printing at the National Library of Armenia, who spoke about Mkhitar Sebastatsi’s contributions and emphasized the important role of the Mkhitarian Congregation in the development of Armenian culture, education, and printing. A speech was also delivered by Ashot Bleyan, Founder and Director of the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex, who discussed the significance of the educational complex bearing Mkhitar Sebastatsi’s name and highlighted the major mission undertaken by the institution. He also addressed the work carried out to promote Sebastatsi’s legacy and presented the programs planned for the anniversary year.
During the event, Hayr Gevorg Sargsyan, Inspector of the Mkhitarian Seminary of Yerevan, also delivered a speech, discussing the spiritual and cultural legacy of Mkhitar Sebastatsi and the significant activities of the Mkhitarian Congregation. Students of the educational complex presented the report “In the Footsteps of Mkhitar Abbah” (coordinator: Vardan Karapetyan, Social Sciences Supervisor). Student Gagik Mesropyan delivered a report dedicated to Father Gevond Alishan’s work “Sisakan” and its connection to the Mkhitarian Congregation (advisor: Ashot Tigranyan). In the artistic segment, the “Sebastatsian” Youth Choir (supervisor: Suzy Margaryan) performed the spiritual pieces “Aghachem ezkez” and “Goveal dasuts”.
Within the framework of the event, a thematic exhibition was also organized in the Tamanyan Small Exhibition Hall of the National Library of Armenia. Five separate display cases featured publications dedicated to the anniversaries of the Mkhitarian Congregation, books published by the congregation, the works of Mkhitar Sebastatsi, and studies about him, including books, newspapers, and journals. The event provided another opportunity to highlight the exceptional role of Mkhitar Sebastatsi and the Mkhitarian Congregation in the history of Armenian culture, education, and printing.