մյս 11, 2026 Միջոցառումներ
Հայաստանի Ազգային գրադարանէն ներս նշուեցաւ անուանի հայ բանաստեղծուհի, գրող, թարգմանիչ եւ հասարակական գործիչ, Հայաստանի գրողներու միութեան անդամ Մետաքսէի ծննդեան 100-ամեակը։ Հայաստանի ազգային գրադարանի փոքր ցուցասրահին մէջ բացուած էր Մետաքսէի գրականութեան, լուսանկարներու եւ անձնական իրերու ցուցադրութիւնը, որ հնարաւորութիւն տուաւ ներկաներուն վերարժեւորելու բանաստեղծուհիին ստեղծագործական ուղին եւ անոր թողած հարուստ մշակութային ժառանգութիւնը։ Ցուցադրութիւնը կազմակերպուած էր Հայաստանի Ազգային գրադարանի Սպասարկման բաժնի Գիտական եւ ընթացիկ մամուլի ընթերցասրահի աշխատակիցներու նախաձեռնութեամբ։ Միջոցառման ընթացքին ներկաները ողջունեց եւ ցուցադրութիւնը ներկայացուց Գիտական եւ ընթացիկ մամուլի ընթերցասրահի վարիչ Արեւիկ Զախարեանը՝ անդրադառնալով Մետաքսէի գրական ժառանգութեան կարեւորութեան եւ անոր առանձնայատուկ տեղին հայ գրականութեան մէջ։
Բանաստեղծուհիին դուստրը՝ բանաստեղծուհի Լիլիթ Աղակուլեանը, ջերմ յուշերով խօսեցաւ մայրիկին մասին՝ ներկայացնելով ինչպէս անոր մարդկային կերպարը, այնպէս ալ ստեղծագործական աշխարհը։ Ան անդրադարձաւ նաեւ յոբելեանական տարուան ընթացքին սպասուող նոր նախաձեռնութիւններուն եւ նախատեսուող մեծ հանդիսութեան։ Գրականագէտ Կարո Վարդանեանը իր խօսքին մէջ պատմեց Մետաքսէի հետ ունեցած բարեկամութեան մասին՝ յիշելով անոր մտերմութիւնը Յովհաննէս Շիրազի, Պարոյր Սեւակի, Գէորգ Էմինի եւ Վահագն Դաւթեանի հետ։ Անոր յուշերը բացայայտեցին ժամանակաշրջան մը, ուր գրականութիւնը ոչ միայն ստեղծագործութիւն էր, այլեւ մարդկային խոր յարաբերութիւններու ու մտաւոր ընկերակցութեան տարածք։
Մետաքսէի կեանքի եւ ստեղծագործութեան մասին խօսեցաւ նաեւ Մետաքսէի կենսամատենագիտութեան կազմող, Խ․ Աբովեանի անուան ՀՊՄՀ Մշակոյթի բաժանմունքի Թանգարանագիտութեան, գրադարանագիտութեան եւ մատենագիտութեան ամբիոնի դասախօս, բ․գ․թ. Արմինէ Յակոբեանը՝ ներկայացնելով անոր գրական ժառանգութեան ուսումնասիրման եւ պահպանման կարեւորութիւնը։ Մետաքսէի ստեղծագործութիւններէն ընթերցեց Հայաստանի վաստակաւոր արուեստագէտ Մայրանոյշ Գրիգորեանը։ Ելոյթ ունեցաւ նաեւ արձակագիր, արուեստաբան Սէյրանուհի Գեղամեանը եւ այլ մտաւորականներ։ Ցուցադրութեան ներկայացուած էին Մետաքսէի ստեղծագործութիւնները, անոր մասին մամուլի յօդուածներ, գրախօսութիւններ, լուսանկարներ, ինչպէս նաեւ շարք մը անձնական իրեր՝ ակնոցը, պայուսակը, հովահարը, ամուսնոյն ժամացոյցը, որ անոր մահէն ետք կրած էր Մետաքսէն, եւ այլ հետաքրքրական նմուշներ, որոնք առանձնակի հետաքրքրութեամբ դիտեցին այցելուները։

В Национальной библиотеке Армении отметили 100-летие со дня рождения Метаксе
В Национальной библиотеке Армении состоялось мероприятие, посвящённое 100-летию со дня рождения известной армянской поэтессы, писательницы, переводчицы, общественного деятеля и члена Союза писателей Армении — Метаксе. В малом выставочном зале библиотеки открылась выставка, на которой были представлены издания произведений Метаксе, фотографии, публикации прессы и её личные вещи. Экспозиция дала посетителям возможность по-новому осмыслить творческий путь поэтессы и её богатое культурное наследие. Выставка была организована по инициативе сотрудников читального зала отдела обслуживания Национальной библиотеки Армении.
С приветственным словом выступила заведующая читальным залом научной и текущей периодики Аревик Захарян, которая представила выставку и подчеркнула значимость литературного наследия Метаксе, а также её особое место в армянской литературе. После этого слово было предоставлено дочери поэтессы — Лилит Агагулян. Лилит Агагулян, также являющаяся поэтессой, с теплотой вспоминала свою мать, рассказывая как о её человеческом облике, так и о творческом мире. Она также представила новые инициативы, запланированные в рамках юбилейного года, и рассказала о предстоящем масштабном торжественном мероприятии.
Литературный критик Каро Варданян поделился воспоминаниями о дружбе с писательницей, упомянув её тесные отношения с выдающимися современниками — Ованнесом Ширазом, Паруйром Севаком, Геворгом Эминым и Ваагном Давтяном. Его воспоминания раскрыли эпоху, когда литература была не только искусством, но и пространством глубокого человеческого общения и интеллектуального диалога. Составитель биографии Метаксе, кандидат наук, преподаватель кафедры музеологии, библиотечного дела и библиографии факультета культуры Армянского государственного педагогического университета имени Х. Абовяна Армине Акобян также рассказала о жизни и творчестве поэтессы, подчеркнув актуальность мероприятия и важную роль библиотеки в изучении и сохранении литературного наследия
Заслуженная артистка Республики Армения Майрануш Григорян прочитала отрывки из произведений Метаксе. На мероприятии также выступили прозаик и искусствовед Сейрануи Гегамян и другие почитатели таланта поэтессы. Особый интерес посетителей вызвали личные вещи Метаксе, представленные на выставке: очки, сумка, веер, часы её супруга, которые поэтесса носила после его смерти, а также другие памятные предметы, позволившие ближе прикоснуться к её жизни и эпохе.