մյս 11, 2026 Միջոցառումներ
Հայաստանի Ազգային գրադարանէն ներս նշուեցաւ անուանի հայ բանաստեղծուհի, գրող, թարգմանիչ եւ հասարակական գործիչ, Հայաստանի գրողներու միութեան անդամ Մետաքսէի ծննդեան 100-ամեակը։ Հայաստանի ազգային գրադարանի փոքր ցուցասրահին մէջ բացուած էր Մետաքսէի գրականութեան, լուսանկարներու եւ անձնական իրերու ցուցադրութիւնը, որ հնարաւորութիւն տուաւ ներկաներուն վերարժեւորելու բանաստեղծուհիին ստեղծագործական ուղին եւ անոր թողած հարուստ մշակութային ժառանգութիւնը։ Ցուցադրութիւնը կազմակերպուած էր Հայաստանի Ազգային գրադարանի Սպասարկման բաժնի Գիտական եւ ընթացիկ մամուլի ընթերցասրահի աշխատակիցներու նախաձեռնութեամբ։ Միջոցառման ընթացքին ներկաները ողջունեց եւ ցուցադրութիւնը ներկայացուց Գիտական եւ ընթացիկ մամուլի ընթերցասրահի վարիչ Արեւիկ Զախարեանը՝ անդրադառնալով Մետաքսէի գրական ժառանգութեան կարեւորութեան եւ անոր առանձնայատուկ տեղին հայ գրականութեան մէջ։
Բանաստեղծուհիին դուստրը՝ բանաստեղծուհի Լիլիթ Աղակուլեանը, ջերմ յուշերով խօսեցաւ մայրիկին մասին՝ ներկայացնելով ինչպէս անոր մարդկային կերպարը, այնպէս ալ ստեղծագործական աշխարհը։ Ան անդրադարձաւ նաեւ յոբելեանական տարուան ընթացքին սպասուող նոր նախաձեռնութիւններուն եւ նախատեսուող մեծ հանդիսութեան։ Գրականագէտ Կարո Վարդանեանը իր խօսքին մէջ պատմեց Մետաքսէի հետ ունեցած բարեկամութեան մասին՝ յիշելով անոր մտերմութիւնը Յովհաննէս Շիրազի, Պարոյր Սեւակի, Գէորգ Էմինի եւ Վահագն Դաւթեանի հետ։ Անոր յուշերը բացայայտեցին ժամանակաշրջան մը, ուր գրականութիւնը ոչ միայն ստեղծագործութիւն էր, այլեւ մարդկային խոր յարաբերութիւններու ու մտաւոր ընկերակցութեան տարածք։
Մետաքսէի կեանքի եւ ստեղծագործութեան մասին խօսեցաւ նաեւ Մետաքսէի կենսամատենագիտութեան կազմող, Խ․ Աբովեանի անուան ՀՊՄՀ Մշակոյթի բաժանմունքի Թանգարանագիտութեան, գրադարանագիտութեան եւ մատենագիտութեան ամբիոնի դասախօս, բ․գ․թ. Արմինէ Յակոբեանը՝ ներկայացնելով անոր գրական ժառանգութեան ուսումնասիրման եւ պահպանման կարեւորութիւնը։ Մետաքսէի ստեղծագործութիւններէն ընթերցեց Հայաստանի վաստակաւոր արուեստագէտ Մայրանոյշ Գրիգորեանը։ Ելոյթ ունեցաւ նաեւ արձակագիր, արուեստաբան Սէյրանուհի Գեղամեանը եւ այլ մտաւորականներ։ Ցուցադրութեան ներկայացուած էին Մետաքսէի ստեղծագործութիւնները, անոր մասին մամուլի յօդուածներ, գրախօսութիւններ, լուսանկարներ, ինչպէս նաեւ շարք մը անձնական իրեր՝ ակնոցը, պայուսակը, հովահարը, ամուսնոյն ժամացոյցը, որ անոր մահէն ետք կրած էր Մետաքսէն, եւ այլ հետաքրքրական նմուշներ, որոնք առանձնակի հետաքրքրութեամբ դիտեցին այցելուները։

The National Library of Armenia (NLA) celebrated the 100th anniversary of the birth of the famous Armenian poetess, writer, translator and public figure, member of the Writers' Union of Armenia Metakse. An exhibition of Metaxe's literature, photographs, and personal belongings was displayed in the small exhibition hall of the NLA, which gave the attendees the opportunity to re-evaluate the poetess' creative path and the rich cultural heritage she left behind. The NLA Circulation Department's Scientific and Current Press Reading Room staff took the initiative to organize the exhibition. Arevik Zakharyan, Head of the Scientific and Current Press Reading Room, welcomed guests and gave a presentation on the exhibition, highlighting the significance of Metakse's literary legacy and her unique position in Armenian literature.
The poetess' daughter, poetess Lilit Aghagulyan, spoke about her mother with warm memories, presenting both her human character and her creative world. She also touched upon the new initiatives expected during the jubilee year and the planned grand celebration. Literary critic Karo Vardanyan spoke about her friendship with Metakse, recalling her closeness with Hovhannes Shiraz, Paruyr Sevak, Gevorg Emin, and Vahagn Davtyan. Her memories revealed a period when literature was not only a work of art, but also a space of deep human relationships and intellectual fellowship.
Metakse's life and work were also discussed by the compiler of Metakse's biography, lecturer of the Chair of Museology, Library and Bibliography of the Faculty of Culture of the Kh. Abovyan ASPU, Ph.D. Armine Hakobyan, presenting the importance of studying and preserving his literary heritage. Honored Artist of the Republic of Armenia Mayranush Grigoryan read from Metakse's works. Prose writer, art critic Seyranuhi Geghamyan and other intellectuals also spoke. A variety of personal belongings, including glasses, a bag, a fan, her husband's watch, which Metakse wore after his death, and other intriguing specimens, were on display in addition to Metakse's artwork, press articles, reviews, and photographs.