«Մարտիրոս Սարեան․ վարպետի յիշատակին»՝ մշակութային ժառանգութեան արժեւորման երեկոյ ՀԱԳ-էն ներս
Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս, Մարտիրոս Սարեանի տուն-թանգարանին հետ համագործակցութեամբ, կայացաւ «Մարտիրոս Սարեան․ վարպետի յիշատակին» խորագրով միջոցառումը՝ նուիրուած հայ մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարեանի յիշատակին։ Միջոցառման ծիրէն ներս Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ ցուցասրահին մէջ ներկայացուեցան գրադարանի հաւաքածոներուն մէջ պահպանուող Մարտիրոս Սարեանին նուիրուած գիրքեր, նկարատետրեր, բացիկներ, վարպետին նկարազարդումներով հայերէն եւ օտար լեզուներով հրատարակութիւններ, ինչպէս նաեւ Մարտիրոս Սարեանի տուն-թանգարանի շարք մը հրատարակութիւնները։ Միջոցառման ծիրէն ներս Մարտիրոս Սարեանի տուն-թանգարանը Հայաստանի ազգային գրադարանին նուիրեց վարպետին ստեղծագործութիւններու տարբեր տարիներու ցուցահանդէսներու ազդագիրներու հարուստ հաւաքածոյ, ինչպէս նաեւ տուն-թանգարանի շարք մը նոր հրատարակութիւններ։
ՀԱԳ տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը իր խօսքին մէջ ընդգծեց, որ ազդագիրները առանձնայատուկ մշակութային արժէք ունին՝ ոչ միայն որպէս տեղեկատուական նիւթեր, այլ որպէս տարբեր ժամանակաշրջաններու գեղարուեստական մտածողութեան, հաղորդակցութեան եւ մշակութային կեանքի զարգացման կարեւոր վկայութիւններ։ Ատոնք միաժամանակ արժէքաւոր աղբիւր են հետազօտողներուն համար՝ արուեստի պատմութեան, ցուցադրական մշակոյթի եւ մշակութային յիշողութեան ուսումնասիրութեան տեսանկիւնէն։ Հաշուի առնելով այս պարագան՝ Հայաստանի ազգային գրադարանը ձեռնամուխ եղած է ինչպէս սեփական հաւաքածոներուն մէջ պահպանուող, այնպէս ալ նուիրաբերուած ազդագիրներու ամբողջական թուայնացման եւ հանրահռչակման գործընթացին։ Այս նախաձեռնութեան ծիրէն ներս շուտով Հայաստանի ազգային գրադարանի պաշտօնական կայքին վրայ պիտի գործարկուի «Մարտիրոս Սարեան» թուային հաւաքածոն, ուր մէկ միասնական հարթակի վրայ հասանելի պիտի ըլլան ՀԱԳ հաւաքածոներուն մէջ պահպանուող ոչ գրքային հրատարակութիւնները՝ նուիրուած Մարտիրոս Սարեանի ժառանգութեան։
Ողջոյնի խօսքով հանդէս եկան նաեւ Մարտիրոս Սարեանի տուն-թանգարանի տնօրէնուհի Պելլա Իսահակեանը, տուն-թանգարանի գլխաւոր պահեստապետ Սոֆիա Սարեանը եւ տուն-թանգարանի Ցուցադրութիւններու կազմակերպման եւ հանրահռչակման բաժնի վարիչ Ռուզան Սարեանը՝ ընդգծելով մշակութային հաստատութիւններու համագործակցութեան կարեւորութիւնը ազգային մշակութային ժառանգութեան պահպանման, ուսումնասիրման եւ հանրայնացման գործին մէջ։ Միջոցառումը միտուած էր Մարտիրոս Սարեանի ստեղծագործական ժառանգութեան արժեւորման եւ հանրայնացման՝ վերահաստատելով Հայաստանի ազգային գրադարանի եւ Մարտիրոս Սարեանի տուն-թանգարանի արդիւնաւէտ համագործակցութիւնը։

The National Library of Armenia, together with the Martiros Sarian House-Museum, hosted an event titled “Martiros Sarian: In Memory of the Master,” dedicated to the memory of the great Armenian painter Martiros Sarian. Books, albums, postcards honoring Martiros Sarian, publications in Armenian and other languages with illustrations by the Master, and several publications from the Martiros Sarian House-Museum stored in the library's collections were displayed in the National Library of Armenia's large exhibition hall as part of the event. During the event, the Martiros Sarian House-Museum donated numerous new publications from the house-museum, as well as an extensive collection of posters for exhibitions of the Master's works from various years, to the National Library of Armenia.
In her speech, the Director of the National Library of Armenia, Anna Chulyan, emphasized that the posters have a special cultural value, not only as information materials, but also as important evidence of the development of artistic thinking, communication and cultural life of different periods. At the same time, they are a valuable source for researchers to study art history, exhibition culture, and cultural memory. In light of this, the National Library of Armenia has started fully digitizing and popularizing both donated and its own collections of posters. The National Library of Armenia's official website will soon launch the "Martiros Saryan" digital collection as part of this initiative, which will provide non-book publications from the NLA collections honoring Martiros Saryan's legacy on a single platform.
The Director of the Martiros Saryan House-Museum Bella Isahakyan, the Collection's Head of the House-Museum Sofia Saryan, and the Head of the Exhibition Organization and Publicity Department of the House-Museum Ruzan Saryan, also gave welcome addresses in which they emphasized the value of collaboration among cultural organizations in the conservation, research, and promotion of the country's cultural legacy. The purpose of the event was to honor and promote Martiros Saryan's artistic legacy while reiterating the successful collaboration between the Martiros Saryan House-Museum and the National Library of Armenia.