հկտ 16, 2024 Միջոցառումներ
Սիրելի՛ գրադարանավարներ, սրտանց շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի՝ Գրադարանավարի օրվա առթիվ: Սա տոն է բոլոր նրանց համար, ովքեր սիրում են գիրքը, տոն է գիրք ստեղծողների, պահպանողների և ընթերցողների համար:
Գրադարանը մարդկությանը հայտնի ամենահին մշակութային հաստատություններից մեկն է: Այստեղ ամբարվում է այն ամենը, ինչ մարդկությունը հայտնաբերել ու կուտակել է հազարամյակներով, այն է՝ համամարդկային գիտելիքներ, գիտական հայտնագործություններ, աշխարհընկալումների ու ճշմարտությանը հասնելու փնտրտուքների վկայություններ: Հետևաբար գրադարանը քաղաքակրթական զարգացումների վերաբերյալ փաստագրական հիշողությունների պահապանն է:
Մարդկության պատմության երկար ժամանակահատվածում գրադարանների սոցիալական գործառույթները զգալի փոփոխություններ են կրել: Այսօր գրադարանները նպաստում են մարդու կրթության իրավունքի իրացմանը, օգնում վայելել մշակույթի ձեռքբերումները, հանգստանալ, ժամանակ անցկացնել և տեղեկատվություն ստանալ: Դրանք նպաստում են գիտության զարգացմանը, հասարակության և անհատի առաջընթացին: Տեխնոլոգիաների զարգացման և գլոբալ փոփոխությունների տեմպերը գրադարաններին կանգնեցրել են նոր մարտահրավերների առջև, որոնց դիմագրավելու համար ոլորտի պետական քաղաքականության մեջ իրականացնում ենք համալիր միջոցառումներ:
Ընդամենը օրեր առաջ ՀՀ Ազգային ժողովը հաստատեց «Գրադարանների և գրադարանային գործի մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունները, որոնցով գրադարանների օգտագործման նպատակներում ամրագրվեցին տնտեսական և ձեռնարկատիրական, գրադարանային աշխատողների ատեստավորման մասին դրույթները, սահմանվեց «էլեկտրոնային գրադարան» հասկացությունը: Իրավական կարգավորումները նպաստելու են գրադարանների գործառույթների բարելավմանը` գրադարանային հավաքածունեերի համալրման, պահպանության, ուսումնասիրման, հանրահռչակման, ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մշակութային ժառանգության թվանշանացման առումով, ինչպես նաև տեղեկատվական շտեմարանների և միացյալ ավտոմատացված համակարգերի շարունակական զարգացմանը:
Սիրելի՛ գրադարանավարներ, ձեր ջանքերով գրադարանները մարդկանց համար շարունակում են ճանապարհ բացել դեպի գիտության և իմաստության աշխարհ: Մասնագիտական տոնի նախօրեին շնորհակալություն եմ հայտնում գրադարանների աշխատակիցներին՝ ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքի, ազգային և համաշխարհային ժառանգությունը պահպանելու, տեղեկատվություն տրամադրելու և ընթերցողներին մշտապես որակյալ ծառայություններ մատուցելու համար։ Հատուկ երախտիքի խոսք եմ հղում գրադարանային գործի և գրադարանագիտության վետերաններին: Վստահ եմ, որ ձեր աշխատանքը միշտ արժանի արձագանք է գտնում երախտապարտ ընթերցողների սրտերում: Մաղթում ենք ձեզ քաջառողջություն, բարեկեցություն և ստեղծագործական նորանոր հաջողություններ: Ավելին՝ այստեղ։

окт 16, 2024 Мероприятия
Дорогие библиотекари, сердечно поздравляю вас с Днем Библиотекаря. Это праздник всех, кто любит книги, праздник создателей книг, их хранителей и читателей. Библиотека — одно из старейших культурных учреждений, известных человечеству. Здесь хранится все то, что человечество открыло и накопило за тысячелетия, то есть общечеловеческие знания, научные открытия, доказательства мировоззрения и поиска истины. Таким образом, библиотека — хранителище документальных воспоминаний о цивилизации.
За длительный период человеческой истории социальные функции библиотек претерпели существенные изменения. Сегодня библиотеки способствуют реализации права человека на образование, помогают насладиться достижениями культуры, отдохнуть, приятно провести время и получить информацию. Они способствуют развитию науки, прогрессу общества и личности. Темпы развития технологий и глобальные изменения поставили новые задачи перед библиотеками, для решения которых мы реализуем комплекс мер государственной политики отрасли.
Всего несколько дней назад Национальное Собрание Республики Армения одобрило поправки к Закону «О библиотеках и библиотечной работе», которыми закреплены положения об экономических и предпринимательских целях использования библиотек, сертификации библиотечных работников, а также концепция «электронной библиотеки». Правовое регулирование будет способствовать совершенствованию функций библиотек в части пополнения, сохранения, исследования, популяризации библиотечных фондов, оцифровки культурного наследия с использованием современных информационных технологий, а также постоянного развития информационных баз и совместных автоматизированных систем.
Дорогие библиотекари, вашими усилиями библиотеки продолжают открывать людям путь в мир науки и мудрости. В преддверии профессионального праздника хочу поблагодарить сотрудников библиотек за ежедневный кропотливый труд, сохранение национального и мирового наследия, предоставление информации и качественное обслуживание читателей. Особую благодарность хотелось бы выразить ветеранам библиотечного дела. Уверена, что ваше творчество найдет достойный отклик в сердцах благодарных читателей. Желаем Вам крепкого здоровья, благополучия и новых творческих успехов. Подробнее: https://escs.am/am/news/24807