Հայաստանի գրքային քարտէս | օգոստոս
Հայաստանի հանրային եւ համայնքային գրադարաններուն գեղարուեստական ընթերցանութեան օգոստոսեան քարտէսին մէջ ընդգրկուած են հայ եւ արտասահմանեան գրողները՝ 130 անուն գիրք կազմելով։ Ընդհանրապէս պահպանուած են նախորդ ամիսներուն նկատուած ընթերցանութեան թեմաները եւ ընթերցողներուն նախասիրութիւնները։ Թէեւ ուսումնական հանգիստ եղաւ եւ արձակուրդներն էին, nonetheless դպրոցականները շարունակեցան կարդալ ուսումնական ծրագրով յանձնարարուած գրքերը։ Րաֆֆի «Սամվել», Մուրացանի «Գեւորգ Մարզպետունի», Վահան Թոթովենցի «Կեանքը հին հռոմէական ճանապարհի վրայ», Գուրգէն Մահարու «Մանկութիւն եւ պատանեկութիւն» վեպերը, Ակսել Բակունցի «Ալպիական մանուշակը», Նար‑Դոսի «Մեր թաղը» եւ «Սպանուած աղաւնին» եւ հայ դասական գրողներու շատ այլ ստեղծագործութիւններ բարձր պահանջարկ ունին գրադարաններուն մէջ։
Իսկ այնուամենայնիվ արձակուրդային տրամադրութիւնները զգացուած են գրքերի ընտրութեան մէջ, քանի որ ցուցակներուն մէջ գերակշռում են այսպես կոչուած «հաճոյքի համար» ընթերցուած գրքերու անունները։ Նախորդ ամիսներուն համեմատ գրադարաններուն թոփ տասնեակներուն մէջ աւելի շատ հեղինակներ եւ գրքեր կան։ Ժամանակակից հայ հեղինակներէն բարձր պահանջարկ ունին Ռուբէն Եսայանը, Գոհար Նաւասարդյանը, Աշոտ Աղաբաբեանը, Գրիգոր Քեշիշեանը, Ռաֆայել Մարգարէեանը վէպերը։ Արտասահմանեան գրողներէն Ագաթա Քրիստին ներկայացուած է 7, Ռեմարքը՝ 5, Էլիֆ Շաֆաքը, Մարկ Լևին եւ Խալեդ Հոսեյնին՝ 3-ական գրքով։ Օգոստոսին գրադարաններուն մէջ ամենաշատ կարդացված գիրքը հունական ծագումով բրիտանացի գրող Ալեքս Մայքլիդիսի «Լռակյաց հիւանդը» թրիլընն է եւ աֆղանա‑ամերիկացի գրող Խալեդ Հոսեյնիի «Հազար չքնաղ արևներ» վէպը։
Արձակուրդներով պայմանաւորուած հիմնականապէս Ռուսիայէն շատ միգրանտ ընտանիքներու երեխաներ կը վերադառնան Հայաստան։ Հիմնականապէս իրենց շնորհիւ է, որ գրադարաններուն ցուցակներուն մէջ նաեւ շատ սպասարկուած ռուսերէն գրքեր կը յայտնուէին։ Իսկ դուք ի՞նչ գիրք ընթերցեցիք ամառային արձակուրդներուն։

окт 07, 2025 Новости Книжная карта Армении
Августовская «карта читательских предпочтений» в публичных и общинных библиотеках Армении включает 130 книг армянских и зарубежных писателей. В целом, читательские предпочтения, наблюдавшиеся в предыдущие месяцы, сохранились. Несмотря на школьные каникулы и праздники, школьники продолжали читать книги, предусмотренные учебной программой. «Самвел» Раффи, «Геворг Марзпетуни» Мурацана, «Жизнь на старой римской дороге» Ваана Тотовенца, «Детство и юность» Гургена Маари, «Альпийская фиалка» Акселя Бакунца, «Наш район» и «Убитый голубь» Нар-Доса и многие другие произведения армянских классиков пользуются большим спросом в библиотеках.
И всё же, предпраздничное настроение чувствуется в выборе книг: в списках преобладают названия книг, читаемых «для души». По сравнению с предыдущими месяцами, в первой десятке во многих районных библиотеках списки требуемых авторов стали длиннеее.. Романы Рубена Есаяна, Гоар Навасардян, Ашота Агабабяна, Григора Кешишяна и Рафаэля Маргаряна пользуются большим спросом у современных армянских авторов. Среди зарубежных писателей Агата Кристи представлена 7 книгами, Ремарк – 5, Элиф Шафак, Марк Левин и Халед Хоссейни – по 3 книги. Самой читаемой книгой в библиотеках в августе стал триллер «Безмолвный пациент» британского писателя греческого происхождения Алекса Михаэлидиса и роман «Тысяча сияющих солнц» афгано-американского писателя Халеда Хоссейни. В связи с праздниками в Армению возвращается много детей из семей мигрантов, в основном из России. Во многом благодаря им в библиотечных списках появляется много востребованных русских книг.