հկտ 21, 2024 Նորութիւններ
Հոկտեմբեր 16-ին Հայաստանի ազգային գրադարանը համագործակցութեան յուշագիր մը ստորագրեց Հայաստանի արդարադատութեան նախարարութեան Քրէակատարողական ծառայութեան հետ։ Յուշագիրը ստորագրեցին Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը եւ Քրէակատարողական ծառայութեան պետ Ամբակում Գրիգորեանը։
Գրադարանը Քրէակատարողական ծառայութեան պիտի օժանդակէ ՔԿՀ-ի գրադարաններու համար ելեկտրոնային գրադարաններու ստեղծման, միջգրադարանային բաժումի ծառայութեան միջոցաւ գիրքերու տրամադրման, ՔԿՀ գրադարաններու աշխատակիցներու որակաւորման բարձրացման ու փորձի փոխանակման դասընթացներու կազմակերպման եւ գրադարանային-մատենագիտական ու տեղեկատուական այլ միջոցներով։
Գրադարանի վեհաշուք նախագահական դահլիճէն ներս Քրէակատարողական ծառայութիւնը ուշագրաւ գիտաժողով մը կազմակերպած էր «Քրէակատարողական համակարգին մէջ ընկերային-հոգեբանական աշխատանքներուն մարտահրաւէրները» խորագրով, ուր ելոյթ ունեցան ոլորտի շարք մը յառաջատար մասնագէտներ։ Զեկուցողներէն մէկը իր ելոյթին մէջ նշեց, որ առնուազն վերջին 10 տարուան մէջ նման բովանդակալից եւ կարեւոր հարցադրումներով գիտաժողով չի յիշեր։

16 октября был подписан меморандум о сотрудничестве между Национальной библиотекой Армении и Пенитенциарной службой Министерства юстиции Республики Армения. Меморандум подписали директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян и руководитель пенитенциарной службы Амбакум Григорян.
Библиотека будет оказывать содействие пенитенциарной службе путем создания электронных библиотек для Пенитенциарных учреждений, обеспечения книгами через систему межбиблиотечного обмена, организации курсов по повышению квалификации сотрудников пенитенциарных библиотек и обмена опытом, а также предоставления других библиотечно-библиографических и информационных услуг.
В величественном президентском зале библиотеки пенитенциарная служба организовала конференцию «Проблемы социально-психологической работы в пенитенциарной системе», в которой приняли участие ведущие специалисты отрасли. Один из докладчиков в своем выступлении отметил, что не помнит научной конференции с такими содержательными и важными вопросами как минимум за последние 10 лет.