հկտ 21, 2024 Նորութիւններ
Հոկտեմբեր 16-ին Հայաստանի ազգային գրադարանը համագործակցութեան յուշագիր մը ստորագրեց Հայաստանի արդարադատութեան նախարարութեան Քրէակատարողական ծառայութեան հետ։ Յուշագիրը ստորագրեցին Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը եւ Քրէակատարողական ծառայութեան պետ Ամբակում Գրիգորեանը։
Գրադարանը Քրէակատարողական ծառայութեան պիտի օժանդակէ ՔԿՀ-ի գրադարաններու համար ելեկտրոնային գրադարաններու ստեղծման, միջգրադարանային բաժումի ծառայութեան միջոցաւ գիրքերու տրամադրման, ՔԿՀ գրադարաններու աշխատակիցներու որակաւորման բարձրացման ու փորձի փոխանակման դասընթացներու կազմակերպման եւ գրադարանային-մատենագիտական ու տեղեկատուական այլ միջոցներով։
Գրադարանի վեհաշուք նախագահական դահլիճէն ներս Քրէակատարողական ծառայութիւնը ուշագրաւ գիտաժողով մը կազմակերպած էր «Քրէակատարողական համակարգին մէջ ընկերային-հոգեբանական աշխատանքներուն մարտահրաւէրները» խորագրով, ուր ելոյթ ունեցան ոլորտի շարք մը յառաջատար մասնագէտներ։ Զեկուցողներէն մէկը իր ելոյթին մէջ նշեց, որ առնուազն վերջին 10 տարուան մէջ նման բովանդակալից եւ կարեւոր հարցադրումներով գիտաժողով չի յիշեր։

On October 16, a memorandum of cooperation was signed between the National Library of Armenia and the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia. The memorandum was signed by the Director of the National Library of Armenia Anna Chulyan and the Head of the Penitentiary Service Ambakum Grigoryan.
The library will support the penitentiary service by creating electronic libraries for penitentiary institutions, providing books through the interlibrary loan system, organizing advanced training courses for penitentiary library staff, exchanging experiences, and providing other library-bibliographic and information services.
In the majestic presidential hall of the library, the penitentiary service organized a conference on "Problems of Social and Psychological Work in the Penitentiary System", attended by leading experts in the field. One of the speakers noted that he does not remember a scientific conference with such meaningful and important issues for at least the last 10 years.