Ազգային գրադարանէն ներս սկիզբ առին Ազգային գրադարանային շաբթուան միջոցառումները։ «Եղիշէ Չարենցը եւ հայ գրքարուեստը» խորագիրով հանրային դասախօսութիւն մը կազմակերպած էր Հայաստանի Գիտութեանց ազգային ակադեմիոյ Արուեստի հիմնարկի աւագ գիտաշխատող, արուեստագիտութեան թեկնածու Արթուր Աւագեանը։
Բանախօսը ներկայացուց 1928-1935 թուականներուն Չարենցի բեղուն գործունէութիւնը՝ որպէս Հայաստանի պետական հրատարակչութեան գեղարուեստական բաժինի վարիչ։ Աւագեանը յատուկ անդրադարձ մը կատարեց Չարենցի համագործակցութեան ժամանակի աւագ սերունդի նկարիչներու՝ Մարտիրոս Սարեանի եւ Յակոբ Կոջոյեանի, ինչպէս նաեւ իր հասակակիցներու՝ Տաճատ Խաչվանքեանի եւ Միքայէլ Արուտչեանի հետ, անոնց թողած հարուստ հրատարակչական ժառանգութիւնը, որ կ’առանձնանայ գիրքի ինքնատիպ ձեւաւորումներով, հրատարակչական նորարար լուծումներով։
Գրադարանը յառաջիկային կը ծրագրէ կազմակերպել հայ գրքարուեստին եւ գրահրատարակչական գործին նուիրուած մի քանի դասախօսութիւն եւս։

The National Libraries Week has started at the National Library of Armenia. Artur Avagyan, Senior Research Fellow at the Institute of Arts of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, gave a public lecture on the topic “Yeghishe Charents and Art of Armenian Book”.
The lecturer presented the creative period from 1928 to 1935, which included the most fruitful activity of Charents as the head of the art department of the Armenian State Publishing House. Avagyan noted Charents' collaboration with the older generation of artists of that time — Martiros Saryan and Hakob Kojoyan, as well as with his peers Tachat Khachvankyan and Mikael Arutchan. He also spoke on the rich publishing heritage of Charents which is distinguished by original book design and innovative publishing solutions.
In the near future, the library is planning to organize more lectures on Armenian book art and publishing.