Ազգային գրադարանէն ներս սկիզբ առին Ազգային գրադարանային շաբթուան միջոցառումները։ «Եղիշէ Չարենցը եւ հայ գրքարուեստը» խորագիրով հանրային դասախօսութիւն մը կազմակերպած էր Հայաստանի Գիտութեանց ազգային ակադեմիոյ Արուեստի հիմնարկի աւագ գիտաշխատող, արուեստագիտութեան թեկնածու Արթուր Աւագեանը։
Բանախօսը ներկայացուց 1928-1935 թուականներուն Չարենցի բեղուն գործունէութիւնը՝ որպէս Հայաստանի պետական հրատարակչութեան գեղարուեստական բաժինի վարիչ։ Աւագեանը յատուկ անդրադարձ մը կատարեց Չարենցի համագործակցութեան ժամանակի աւագ սերունդի նկարիչներու՝ Մարտիրոս Սարեանի եւ Յակոբ Կոջոյեանի, ինչպէս նաեւ իր հասակակիցներու՝ Տաճատ Խաչվանքեանի եւ Միքայէլ Արուտչեանի հետ, անոնց թողած հարուստ հրատարակչական ժառանգութիւնը, որ կ’առանձնանայ գիրքի ինքնատիպ ձեւաւորումներով, հրատարակչական նորարար լուծումներով։
Գրադարանը յառաջիկային կը ծրագրէ կազմակերպել հայ գրքարուեստին եւ գրահրատարակչական գործին նուիրուած մի քանի դասախօսութիւն եւս։

В Национальной библиотеке Армении стартовала Неделя национальных библиотек. Старший научный сотрудник Института искусств Национальной академии наук Республики Армения Артур Авагян выступил с публичной лекцией на тему «Егише Чаренц и искусство армянской книги».
Лектор представил творческий период с 1928-го по 1935-й год, к которому относится наиболее плодотворная деятельность Чаренца на посту заведующего художественным отделом Армянского государственного издательства. Авагян отметил сотрудничество Чаренца со старшим поколением художников того времени – Мартиросом Сарьяном и Акопом Коджояном, а также с его сверстниками Тачатом Хачванкяном и Микаэлом Арутчаном. Также он рассказал о богатом издательском наследии Чаренца, отличающемся оригинальным оформлением книг и инновационными издательскими решениями.
В ближайшее время библиотека планирует организовать еще несколько лекций, посвященных армянскому книжному искусству и книгоизданию.