մյս 24, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանում իր երկամսյա մասնագիտական պրակտիկան անցկացրեց ֆրանսիացի արխիվագետ-հնագրագետ, Փարիզի արխիվային գործի համալսարանի ասպիրանտ Վադիմ Բոեմը։ Փետրվարից ապրիլի վերջ նա իր ուսումնասիրություններն անցկացրեց հիմնականում գրադարանի արվեստի, անձեռնմխելի գրականության, հանրային կապերի, օտարալեզու մշակման բաժիններում ու գրադարանի Գրատպության թանգարանում։ Մշակման բաժնում նա սովորեց օգտվել էլեկտրոնային ԿՈՀԱ համակարգից։
Վադիմը նշում է, որ երկու շաբաթ արվեստի բաժնում անցկացնելով և ծանոթանալով Ազգային գրադարանի ֆրանսիական հարուստ հավաքածուի բացառիկ նմուշներին՝ ցանկանում էր դասախոսություն-ցուցադրություն կազմակերպել՝ նվիրված ֆրանսիական ռոմանտիզմին՝ մասնավորապես նկարիչներ Անն-Լուի Ժիրոդե-Տրիոզոնի, Ժերիկոյի, բանաստեղծ Շենյեի և պատմաբան Միշլեի հիշատակին։ Սակայն բաժնի հավաքածուն ուսումնասիրելով՝ նա որոշել է կենտրոնանալ ռոմանտիզմի ժամանակաշրջանի տպագիր արտադրանքի՝ փայտե փորագրություններով և լաթակազմ գրքերի ներկայացման վրա, որոնց բազմազանությունն ու բազմաոճությունը գրավել է նրան։
Արվեստի և անձեռնմխելի գրականության բաժիններում ուսումնասիրելով համապատասխան գրքերը, Նիկողայոս Արղության- Երկայնաբազուկի հավաքածուն, Վադիմը դասախոսություն պատրաստեց 19-րդ դարի առաջին կեսի գրքի փոփոխությունների վրա՝ կենտրոնանալով գրքային ձևավորումների և գրքային արտադրանքի զանգվածայնացման վրա։ Արդյունքում Ազգային գրադարանի ֆրանսիացի փորձնակի՝ Վադիմի՝ Ֆրանկոֆանիայի երկամսյակի առիթով կազմակերպված հանրային դասախոսությունը «Տպագրությունը Ֆրանսիայում 19-րդ դարի առաջին կեսին. տպագրության, հրատարակչական գործի և հրատարակիչների պատմությունը՝ Ֆիրմին Դիդոյից մինչև Ժյուլ Էցել (1800–1860)» խորագրով էր։ Ապրիլի 16-ի դասախոսության ընթացքում նա ներկայացրեց ու ցուցադրեց ավելի քան 30 հազվագյուտ գիրք։
Ազգային գրադարանում անցկացված պրակտիկայի ընթացքում Վադիմ Բոեմը մասնակցեց նաև Պոեզիայի միջազգային օրվան՝ ընթերցելով ֆրանսիական պոեզիա, ֆրանսիացի հանրահայտ գրող Սիլվեն Տեսոնի և հայտնի լրագրող, «Ֆիգարո» ամսագրի տնօրենի տեղակալ Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնի հետ հանդիպմանը, այլ միջոցառումների, մեծ հաճույքով ներկա եղավ կինոցուցադրումներին՝ դիտելով գրադարանի Սինե-ակումբի ֆրանսիական ֆիլմերի ընտրանին։
Վադիմը Հայաստանի ազգային գրադարանին նվիրեց պրովանսցի բանաստեղծ, գրականության Նոբելյան մրցանակակիր Ֆրեդերիկ Միստրալի բանաստեղծությունների արժեքավոր ժողովածուն։ Նա ինքն էլ Հայաստանի ազգային գրադարանից հայ նկարիչներին ու Հայաստանի պատմությանը նիրված արժեքավոր գրքեր նվեր ստանացավ։ Հայաստանում նա հասցրեց ընթերցել Գրիգոր Զոհրապի, Սիամանթոյի, Համաստեղի և այլ հայ գրողների ֆրանսերեն թարգմանված գրքերը և նշեց, որ անչափ գերված է հայ գրականությամբ, հատկապես շատ է հավանել Գրիգոր Զոհրապի արձակը։ Վադիմը Ֆրանսիա մեկնեց շատ տպավորված՝ խորին շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի ազգային գրադարանին՝ «իր նման բարդ փորձնակին ցույց տված ջերմ ընդունելության համար»։

май 24, 2024 Новости
Вадим Бём, французский архивист-археолог, аспирант Парижского университета архивов, прошёл двухмесячную профессиональную стажировку в Национальной библиотеке Армении. С февраля по конец апреля он обучался в отделах искусства, редкой книги, связей с общественностью, иностранных языков и в Музее печати. В отделе разработки он научился пользоваться электронной системой KOHA.
Вадим утверждает, что, проведя две недели в отделе искусств и ознакомившись с редкими изданиями из французской коллекции Национальной библиотеки, он захотел организовать лекцию-выставку, посвященную французскому романтизму, в частности, памяти живописцев Анн-Луи Жироде-Триозон, Теодору Жерико, поэту Андре Шенье. Однако, изучив коллекцию отдела, он решил сосредоточиться на представлении печатной продукции периода романтизма, гравюр на дереве и разнообразных по стилю книг. Изучая книги в отделах искусства и нетронутой литературы, коллекцию Никогайос Аргутян-Еркайнабазук (Долгорукий), Вадим подготовил лекцию о книжных тенденциях первой половины XIX века, уделив особое внимание книжному дизайну и книгораспространению. Состоялась публичная лекция «Печатное дело во Франции в первой половине XIX века. «История печати, издательского дела и издателей от Фирмина Дидо до Жюля Этцеля (1800-1860)», организованная в рамках программы Франкофании. В ходе лекции 16 апреля Вадим представил более 30 редких книг.
Во время стажировки в Национальной библиотеке Вадим Бём также принял участие в Международном дне поэзии с чтением французской поэзии, встертился с известным французским писателем Сильвеном Тессоном и журналистом, заместителем директора журнала «Фигаро» Жаном-Кристофом Бюиссоном. На других мероприятиях он с большим удовольствием посещал кинопоказы французских фильмов. Вадим передал в дар Национальной библиотеке Армении ценный сборник стихов провансальского поэта, лауреата Нобелевской премии по литературе Фредерика Мистраля. Сам он получил в дар от Национальной библиотеки Армении ценные книги, посвященные армянским художникам и истории Армении.
В Армении он успел прочитать переведенные на французский язык книги Григора Зохраба, Сиаманто, Хамастеха и других армянских писателей и отметил, что чрезвычайно увлечен армянской литературой, особенно понравилась проза Григора Зохраба. Вадим уехал во Францию под большим впечатлением, выразив глубокую благодарность Национальной библиотеке Армении «за теплый прием, оказанный столь сложному экспериментатору».