մյս 24, 2024 Նորութիւններ
Հայաստանի ազգային գրադարանում իր երկամսյա մասնագիտական պրակտիկան անցկացրեց ֆրանսիացի արխիվագետ-հնագրագետ, Փարիզի արխիվային գործի համալսարանի ասպիրանտ Վադիմ Բոեմը։ Փետրվարից ապրիլի վերջ նա իր ուսումնասիրություններն անցկացրեց հիմնականում գրադարանի արվեստի, անձեռնմխելի գրականության, հանրային կապերի, օտարալեզու մշակման բաժիններում ու գրադարանի Գրատպության թանգարանում։ Մշակման բաժնում նա սովորեց օգտվել էլեկտրոնային ԿՈՀԱ համակարգից։
Վադիմը նշում է, որ երկու շաբաթ արվեստի բաժնում անցկացնելով և ծանոթանալով Ազգային գրադարանի ֆրանսիական հարուստ հավաքածուի բացառիկ նմուշներին՝ ցանկանում էր դասախոսություն-ցուցադրություն կազմակերպել՝ նվիրված ֆրանսիական ռոմանտիզմին՝ մասնավորապես նկարիչներ Անն-Լուի Ժիրոդե-Տրիոզոնի, Ժերիկոյի, բանաստեղծ Շենյեի և պատմաբան Միշլեի հիշատակին։ Սակայն բաժնի հավաքածուն ուսումնասիրելով՝ նա որոշել է կենտրոնանալ ռոմանտիզմի ժամանակաշրջանի տպագիր արտադրանքի՝ փայտե փորագրություններով և լաթակազմ գրքերի ներկայացման վրա, որոնց բազմազանությունն ու բազմաոճությունը գրավել է նրան։
Արվեստի և անձեռնմխելի գրականության բաժիններում ուսումնասիրելով համապատասխան գրքերը, Նիկողայոս Արղության- Երկայնաբազուկի հավաքածուն, Վադիմը դասախոսություն պատրաստեց 19-րդ դարի առաջին կեսի գրքի փոփոխությունների վրա՝ կենտրոնանալով գրքային ձևավորումների և գրքային արտադրանքի զանգվածայնացման վրա։ Արդյունքում Ազգային գրադարանի ֆրանսիացի փորձնակի՝ Վադիմի՝ Ֆրանկոֆանիայի երկամսյակի առիթով կազմակերպված հանրային դասախոսությունը «Տպագրությունը Ֆրանսիայում 19-րդ դարի առաջին կեսին. տպագրության, հրատարակչական գործի և հրատարակիչների պատմությունը՝ Ֆիրմին Դիդոյից մինչև Ժյուլ Էցել (1800–1860)» խորագրով էր։ Ապրիլի 16-ի դասախոսության ընթացքում նա ներկայացրեց ու ցուցադրեց ավելի քան 30 հազվագյուտ գիրք։
Ազգային գրադարանում անցկացված պրակտիկայի ընթացքում Վադիմ Բոեմը մասնակցեց նաև Պոեզիայի միջազգային օրվան՝ ընթերցելով ֆրանսիական պոեզիա, ֆրանսիացի հանրահայտ գրող Սիլվեն Տեսոնի և հայտնի լրագրող, «Ֆիգարո» ամսագրի տնօրենի տեղակալ Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնի հետ հանդիպմանը, այլ միջոցառումների, մեծ հաճույքով ներկա եղավ կինոցուցադրումներին՝ դիտելով գրադարանի Սինե-ակումբի ֆրանսիական ֆիլմերի ընտրանին։
Վադիմը Հայաստանի ազգային գրադարանին նվիրեց պրովանսցի բանաստեղծ, գրականության Նոբելյան մրցանակակիր Ֆրեդերիկ Միստրալի բանաստեղծությունների արժեքավոր ժողովածուն։ Նա ինքն էլ Հայաստանի ազգային գրադարանից հայ նկարիչներին ու Հայաստանի պատմությանը նիրված արժեքավոր գրքեր նվեր ստանացավ։ Հայաստանում նա հասցրեց ընթերցել Գրիգոր Զոհրապի, Սիամանթոյի, Համաստեղի և այլ հայ գրողների ֆրանսերեն թարգմանված գրքերը և նշեց, որ անչափ գերված է հայ գրականությամբ, հատկապես շատ է հավանել Գրիգոր Զոհրապի արձակը։ Վադիմը Ֆրանսիա մեկնեց շատ տպավորված՝ խորին շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի ազգային գրադարանին՝ «իր նման բարդ փորձնակին ցույց տված ջերմ ընդունելության համար»։

Vadim Boehm, a French archivist-archaeologist, and graduate student at the Paris University of Archives, completed a two-month professional internship at the National Library of Armenia. From February to the end of April, he studied in the departments of art, rare books, public relations, foreign languages and the Printing Museum. In the Library Materials Processing Department, he learned using the KONA electronic system. Vadim claims that after spending two weeks at the Art department and getting acquainted with rare editions from the French collection of the National Library, he wanted to deliver a lecture dedicated to French romanticism, in particular, in memory of the painters Anne-Louis Girodet- Trioson, Theodore Gericault, and poet Andre Chenier. However, after studying the department's collection, he decided to focus on presenting printed materials from the Romantic period, woodcuts, and books of varied styles.
While studying the Nikoghayos Barseghyan Argoutinsky-Dolgoroukoff personal collections at the Old and Rare Books Department, Vadim prepared a lecture on book trends in the first half of the 19th century, with a particular focus on book design and distribution. A public lecture “Printing in France in the first half of the 19th century. History of printing, publishing and publishers from Firmin Didot to Jules Hetzel (1800-1860)” was organized as part of the Francofanie program. During the lecture on April 16, Vadim presented more than 30 rare books.
During his internship at the National Library, Vadim Boehm also took part participated in International Poetry Day and read French poetry. He met with the famous French writer Sylvain Tesson and journalist, and deputy director of Figaro magazine Jean-Christophe Buisson. Vadim donated a valuable collection of poems by the Provençal poet and Nobel Prize winner in literature Frederic Mistral to the National Library of Armenia. He received valuable books dedicated to Armenian artists and the history of Armenia as a gift from the National Library of Armenia.
In Armenia, he managed to read books by Grigor Zohrab, Siamanto, Hamastegh and other Armenian writers translated into French and noted that he was extremely passionate about Armenian literature, especially liking the prose of Grigor Zohrab. Vadim left for France greatly impressed, expressing deep gratitude to the National Library of Armenia “for the warm welcome given to such a complex experimenter”.