Գիրք նուիրելու օրը՝ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս
#Գիրք_նուիրելու_օր Փետրուար 19-ին Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս կայացաւ «Գիրք նուիրելու օրը՝ Ազգայինէն ներս» միջոցառումը։ Արդէն չորրորդ տարին ըլլալով Հայաստանի ազգային գրադարանը, ինչպէս նաեւ շարք մը մարզային եւ համայնքային գրադարաններ, Գիրք նուիրելու օրուան առթիւ Հայաստանի Նախագահին անունով կը ստանան գրքային նուիրատուութիւններ։
Նախաձեռնութեան ծիրէն ներս, այս տարի Հայաստանի ազգային գրադարանը, 16 համայնքային եւ 3 դպրոցական գրադարաններ օժտուեցան նոր հրատարակուած եւ պահանջ վայելող գրականութեամբ՝ նպաստելով գրադարանային հաւաքածոներու հարստացման ու ընթերցողական հետաքրքրութեան խթանման։ Միջոցառման բացման եւ ողջոյնի խօսքով հանդէս եկաւ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը՝ ընդգծելով գիրքին ու ընթերցանութեան դերն ու գրադարաններու շարունակական զարգացման կարեւորութիւնը։ Շնորհաւորական խօսքով ներկայացաւ Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ռազմավարական նախաձեռնութիւններու եւ վերլուծութիւններու բաժնի պետ Լիպարիտ Մելքոնեանը՝ ընդգծելով, որ ընթերցանութեան խթանումը կրթուած ու մրցունակ հասարակութիւն ձեւաւորելու կարեւոր պայմաններէն է։ Ան կարեւորեց յատկապէս երիտասարդ սերունդի շրջանէն ներս գիրքի հանդէպ հետաքրքրութեան ամրապնդումը։Միջոցառման ընթացքին «Ինեքո» դրամատան Գործատուի վաճառանիշի կառավարման բաժնի ղեկավար Էլինա Ստեփանեանը եւս խօսեցաւ գրադարանին հետ համագործակցութեան կարեւորութեան եւ յետագայ ծրագիրներուն մասին։ «Ինեքո» դրամատունը գիրքեր նուիրեց Հայաստանի ազգային գրադարանին եւ հինգ դպրոցական գրադարաններու՝ աջակցելով կրթական գործընթացին եւ դպրոցականներու շրջանէն ներս ընթերցանութեան տարածման։ Գրադարաններուն գիրքեր նուիրելու նախաձեռնութեան կարեւորութեան մասին խօսեցաւ նաեւ ՀԱԳ աշխատակից Ներսէս Հայրապետեանը՝ ընդգծելով, որ նման ծրագիրներ կը նպաստեն գրադարանային պահուստներու հարստացման եւ ընթերցանութեան մշակոյթի ամրապնդման համայնքներուն մէջ։
Միջոցառման աւարտին մարզային եւ համայնքային գրադարաններու ներկայացուցիչները եւս հանդէս եկան շնորհակալական խօսքերով՝ կարեւորելով նախաձեռնութեան շարունակականութիւնն ու համագործակցութեան ընդարձակումը։ Գիրք նուիրելու օրը գրքառատ էր նաեւ Հայաստանի ազգային գրադարանի ընթերցողներուն համար. ամբողջ օրուան ընթացքին նոր ընթերցողները անակնկալ նուէրներ ստացան, իսկ Թամանեանական մասնաշէնքի նախամուտքին մէջ ընթերցողները հնարաւորութիւն ունեցան ընտրելու եւ իրենց հետ տանելու նուէր գիրքեր։

День дарения книги в Национальной библиотеке Армении
19 февраля в Национальной библиотеке Армении прошли мероприятия, посвящённые Дню дарения книги. Уже четвёртый год подряд Национальная библиотека, а также ряд региональных и общинных библиотек получают книжные дары от имени Президента Республики Армения. В рамках инициативы в этом году фонды Национальной библиотеки, 16 общинных и 3 школьных библиотек пополнились новыми и востребованными изданиями, что способствует обновлению библиотечных коллекций и стимулирует интерес к чтению. С приветственным словом выступила директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, подчеркнув значение книги и чтения, а также важность устойчивого развития библиотек.
От имени Администрации Президента выступил начальник отдела стратегических инициатив и аналитики Липарит Мелконян. Он отметил, что развитие культуры чтения является важным условием формирования образованного и конкурентоспособного общества, особо подчеркнув необходимость укрепления интереса к книге среди молодёжи. О значении сотрудничества с библиотекой и дальнейших программах рассказала также руководитель отдела управления брендом работодателя ЗАО «Инекобанк» Элина Степанян. Банк передал книги Национальной библиотеке и пяти школьным библиотекам, поддержав образовательный процесс и распространение чтения среди школьников. Сотрудник библиотеки Нерсес Айрапетян отметил важность подобных инициатив для пополнения фондов и укрепления культуры чтения в регионах.
В завершение представители региональных и общинных библиотек выразили благодарность, подчеркнув значимость продолжения программы и расширения сотрудничества. В этот день читатели библиотеки также не остались без внимания: новые посетители получали подарки, а в вестибюле таманяновского корпуса каждый мог выбрать и взять с собой книгу.