մրտ 11, 2026 Սինէ-ակումբ
Հայաստանի ազգային գրադարանի մեծ դահլիճէն ներս կայացաւ ֆրանսական համր ֆիլմարուեստին նուիրուած ցուցադրութիւնը։ Երեկոյի առանցքն էր Ժորժ Մելիեսի առասպելական «Ճամբորդութիւն դէպի լուսին» (1902) ֆիլմը։ Լիւմիեր եղբայրներու արձակած կայծէն ետք նորաստեղծ ֆիլմը գրաւեց բազմաթիւ ստեղծագործողներու ուշադրութիւնը։ Ցուցադրութեան ընթացքին հանդիսատեսը բացայայտեց ֆրանսական ֆիլմարուեստի առաջին քայլերը՝ դիտելով 20-րդ դարու սկզբի քանի մը կարճ ֆիլմեր՝ Ժորժ Մելիեսի կախարդական «Ճամբորդութիւն դէպի լուսին»-էն մինչեւ Ալիս Կի Պլաշէի, Ֆերտինանտ Զեքայի եւ Ալֆրետ Մաշանի հետաքրքրական ֆիլմարուեստի գործերը։
Ցուցադրութիւնը կազմակերպուած էր Սինէ-ակումբի «Ֆիլմը կը փոխէ աշխարհը․ Ֆրանսա 1895–2026» ծրագրի շրջանակէն ներա, ուր կ’երկխօսին ֆրանսական համր ֆիլմի գլուխգործոցներն ու արդի ֆրանսացի բեմադրիչներու մեծագոյն ձեռքբերումները։ Նոյն նիւթերը, գեղագիտութիւնն ու քաղաքական շեշտադրումները, որոնք արտացոլուած են 20–21-րդ դարերու արուեստագէտներու աշխատանքներուն մէջ, ցոյց կու տան, թէ ինչպէս ֆիլմը կը ստեղծէ նոր իրականութիւններ եւ կ'ազդէ մեր ընկալումներուն վրայ։
Սինէ-ակումբը, որ այս տարի կը նշէ իր գործունէութեան հինգամեակը, Հայաստանի մէջ Ֆրանսական հիմնարկի Ֆրանսայի դեսպանութեան, «Ֆիլմադարան» հասարակական կազմակերպութեան եւ Հայաստանի ազգային գրադարանի համատեղ նախագիծն է։

Мастера французского немого кино в Большом зале Национальной библиотеки
В Большом зале Национальной библиотеки Армении состоялся показ фильмов, посвящённый французскому немому кино. Центральным событием вечера стал легендарный фильм Жоржа Мельеса «Путешествие на Луну» (1902). После искры, зажжённой братьями Люмьер, недавно изобретённая кинокамера привлекла внимание многих художников и изобретателей.
Во время показа зрители познакомились с первыми шагами французского кино, увидев несколько короткометражных фильмов начала XX века — от волшебного «Путешествия на Луну» Жоржа Мельеса до интересных кинолент Алис Ги-Блаше, Фердинанда Зекки и Альфреда Машена. Показ был организован в рамках программы киноклуба «Кино меняет мир: Франция 1895–2026», где вступают в диалог шедевры французского немого кино и выдающиеся работы современных французских режиссёров. Общие темы, эстетика и политические акценты, присутствующие в произведениях художников XX–XXI веков, показывают, как кино создаёт новые реальности и влияет на наше восприятие мира.
Киноклуб, который в этом году отмечает своё пятилетие, является совместным проектом Французского института в Армении / Посольства Франции, общественной организации «Фильмадаран» и Национальной библиотеки Армении.