ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
«Գրականագետ Երվանդ Տեր-Խաչատրյանը բոլոր անշունչ առարկաների մեջ ամենաշնչավորի՝ գրքի մասին գրելու դժվար ու պատասխանատու առաքելությանն է նվիրել իր կյանքը»։ Ֆելիքս Բախչինյան Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում արվեստաբան, գրականագետ Երվանդ Տեր-Խաչատրյանի 75-ամյակի առթիվ Հայաստանի ազգային գրադարանի կազմակերպած միջոցառումը հենց այսօր էր՝ ապրիլի 15-ին, նրա ծննդյան օրը։
Երվանդ Տեր-Խաչատրյանի ստեղծագործական ուղին ներկայացրեց գրող, գրականագետ, թարգմանիչ Ֆելիքս Բախչինյանը։ «Որքան էլ ինձ քաջածանոթ են Ե. Տեր-Խաչատրյանի գրականագիտական ճկուն միտքը, նրա խորքային վերլուծության տաղանդը, լեզվաոճական իմացությունը, գեղագիտական հոտառությունը, միևնույն է, նա չի դադարում զարմացնել և հիացնել իր երբեք տեղում չկանգնող, երբեք չկրկնվող մտքերով ու ընդհանրացումներով»,- գրել է Ֆելիքս Խաչատրյանը իր նոր գրքում՝ «Երվանդ Տեր-Խաչատրյան» մենագրությունում:
Ֆ. Բախչինյանի այս մենագրությունը ներկայացրեց Տեր-Խաչատրյանի ուսանողական ընկերը՝ բանաստեղծ Արտավազդ Նազարյանը։ Նա նաև ավելի քան մեկ տասնյակ գիրք՝ իր ստեղծագործությունների ժողովածուները նվիրեց Ազգային գրադարանին։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն իր խոսքում նշեց, որ բախտավորություն է կենդանության օրոք գնահատված լինելը, և շատ գովելի է Ֆելիքս Բախչինյանի մենագրության լույս ընծայումն այս օրերին։
Գրադարանի թամանյանական ցուցասրահում բացվել է Տեր-Խաչատրյանի հեղինակած և աշխատասիրած գրքերի ցուցադրություն։ Ի թիվս այլ հրատարակությունների՝ ցուցադրությունը ներառում է արվեստաբանի կազմած, խմբագրած, ծանոթագրած ավելի քան ութ տասնյակ գրքեր և պատկերագրքեր. Կոստան Զարյան (20 գիրք), Սփյուռքի գրողներ (19 գիրք), Վիլհելմ Մաթևոսյան, Հակոբ Հակոբյան, Փանոս Փերլեմեզյան, Էմիլ Գազազ, աշխարհահռչակ այլ նկարիչներ և այլն։

апр 25, 2024 Мероприятия Выставки
«Литературовед Ерванд Тер-Хачатрян посвятил свою жизнь трудной и ответственной миссии — повествованию о самом захватывающем из всех неодушевленных предметов: о книге» Феликс Бахчинян. 15 апреля, в рамках Национальной библиотечной недели, состоялось мероприятие, приуроченное к 75-летию искусствоведа, литературоведа Ерванда Тер-Хачатряна. Писатель, литературовед и переводчик Феликс Бахчинян представил творческий путь Ерванда Тер-Хачатряна.
«Тер-Хачатряна обладает талантом к глубокому анализу, лингвистическими и стилистическими познаниями, эстетическим чутьем. Он никогда не перестает удивлять и завораживать своими идеями и умозаключениями, которые никогда не стоят на месте, никогда не повторяются», — писал Феликс Хачатрян в своей новой монографии «Ерванд Тер-Хачатрян». Эту монографию Бахчиняна представил студенческий друг Тер-Хачатряна поэт Артавазд Назарян. Он также передал в дар Национальной библиотеке более десятка книг и сборников своих произведений.
Директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян в своем выступлении отметила, что быть оцененным при жизни — большая удача, а монография Феликса Бахчиняна заслуживает высокой оценки.
В выставочном зале библиотеки имени Таманяна открылась выставка книг Тер-Хачатряна. В экспозицию вошли более восьмидесяти книг, в том числе с иллюстрациями, составленных, отредактированных и аннотированных искусствоведом. В экспозиции были представлены 20 книг Костана Заряна, 19 книг писателей Диаспоры, а также произведения Вильгельма Матевосяна, Акопа Акопяна, Паноса Терлемезяна, Эмиля Газаза и других всемирно известных художников.