ապր 25, 2024 Միջոցառումներ Ցուցահանդէսներ
«Գրականագետ Երվանդ Տեր-Խաչատրյանը բոլոր անշունչ առարկաների մեջ ամենաշնչավորի՝ գրքի մասին գրելու դժվար ու պատասխանատու առաքելությանն է նվիրել իր կյանքը»։ Ֆելիքս Բախչինյան Ազգային գրադարանային շաբաթի շրջանակում արվեստաբան, գրականագետ Երվանդ Տեր-Խաչատրյանի 75-ամյակի առթիվ Հայաստանի ազգային գրադարանի կազմակերպած միջոցառումը հենց այսօր էր՝ ապրիլի 15-ին, նրա ծննդյան օրը։
Երվանդ Տեր-Խաչատրյանի ստեղծագործական ուղին ներկայացրեց գրող, գրականագետ, թարգմանիչ Ֆելիքս Բախչինյանը։ «Որքան էլ ինձ քաջածանոթ են Ե. Տեր-Խաչատրյանի գրականագիտական ճկուն միտքը, նրա խորքային վերլուծության տաղանդը, լեզվաոճական իմացությունը, գեղագիտական հոտառությունը, միևնույն է, նա չի դադարում զարմացնել և հիացնել իր երբեք տեղում չկանգնող, երբեք չկրկնվող մտքերով ու ընդհանրացումներով»,- գրել է Ֆելիքս Խաչատրյանը իր նոր գրքում՝ «Երվանդ Տեր-Խաչատրյան» մենագրությունում:
Ֆ. Բախչինյանի այս մենագրությունը ներկայացրեց Տեր-Խաչատրյանի ուսանողական ընկերը՝ բանաստեղծ Արտավազդ Նազարյանը։ Նա նաև ավելի քան մեկ տասնյակ գիրք՝ իր ստեղծագործությունների ժողովածուները նվիրեց Ազգային գրադարանին։ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն իր խոսքում նշեց, որ բախտավորություն է կենդանության օրոք գնահատված լինելը, և շատ գովելի է Ֆելիքս Բախչինյանի մենագրության լույս ընծայումն այս օրերին։
Գրադարանի թամանյանական ցուցասրահում բացվել է Տեր-Խաչատրյանի հեղինակած և աշխատասիրած գրքերի ցուցադրություն։ Ի թիվս այլ հրատարակությունների՝ ցուցադրությունը ներառում է արվեստաբանի կազմած, խմբագրած, ծանոթագրած ավելի քան ութ տասնյակ գրքեր և պատկերագրքեր. Կոստան Զարյան (20 գիրք), Սփյուռքի գրողներ (19 գիրք), Վիլհելմ Մաթևոսյան, Հակոբ Հակոբյան, Փանոս Փերլեմեզյան, Էմիլ Գազազ, աշխարհահռչակ այլ նկարիչներ և այլն։

Apr 25, 2024 Events Exhibitions
“Literary scholar Yervand Ter-Khachatryan devoted his life to a difficult and responsible mission — narration of the most fascinating of all inanimate objects: the book” Felix Bakhchinyan. On April 15, as part of the National Library Week, an event was held dedicated to the 75th anniversary of art and literary critic Yervand Ter-Khachatryan.
Writer, literary critic, and translator Felix Bakhchinyan presented the creative path of Yervand Ter-Khachatryan. “Ter-Khachatryan has a talent for deep analysis, linguistic and stylistic knowledge, and an aesthetic sense. He never ceases to amaze and fascinate with his ideas and conclusions, which never stand still, never repeat themselves,” wrote Felix Khachatryan in his new monograph “Yervand Ter-Khachatryan”.
This monograph by Bakhchinyan was presented by Ter-Khachatryan’s student friend, poet Artavazd Nazaryan. He also donated more than a dozen books and collections of his works to the National Library. Director of the National Library of Armenia Anna Chulyan noted in her speech that being appreciated during one’s lifetime is a great success, and Felix Bakhchinyan’s monograph deserves high praise.
An exhibition of Ter-Khachatryan’s books opened in the exhibition hall of the Tamanyan Library. The exhibition includes more than eighty books, including those with illustrations, compiled, edited, and annotated by an art historian. The exhibition featured 20 books by Kostan Zaryan, 19 books by Diaspora writers, as well as works by Wilhelm Matevosyan, Hakob Hakobyan, Panos Terlemezyan, Emil Gazaz and other world-famous artists.