Եղիշէ Չարենցի ծննդեան օրուան առթիւ Հայաստանի ազգային գրադարանէն ներս մեկնարկեց նոր մշակութային նախագիծ մը՝ «Ձայնադարանը», որ կ'իրականացուի «ԱՐԱՐ» երգչախումբին հետ համատեղ։ Նախագիծը մեկնարկեց չարենցեան խօսքերու հիման վրայ ստեղծուած խմբերգերու ներկայացմամբ։ Ողջունելով ներկաները՝ ՀԱԳ տնօրէնուհի Աննա Չուլեանը անդրադարձաւ նաեւ նախաձեռնութեան կարեւորութեան։ Անոր խօսքով՝ Հայաստանի ազգային գրադարանը սիրով արձագանգած է «ԱՐԱՐ» երգչախումբի ղեկավար եւ խմբավար Գոռ Մելքումեանի առաջարկին՝ նախագիծը կեանքի կոչելու Ազգային գրադարանէն ներս։ Այսօր Երեւանի ընթերցասէր երիտասարդութիւնը իր օրուան զգալի մասը կ'անցընէ նոյնինքն Ազգայինի մէջ, եւ նման նախաձեռնութիւնները հնարաւորութիւն կու տան գրադարանի մշակութային միջավայրը հարստացնել նոր ձեւաչափերով։
Նախագծի գաղափարի, երգչախումբի ոգեւորութեան եւ յետագայ ծրագիրներու մասին խօսեցաւ նաեւ Գոռ Մելքումեանը՝ ընդգծելով, որ «Ձայնադարանը» շարունակական նախաձեռնութիւն է եւ յետագային կը համալրուի նոր ստեղծագործութիւններով՝ ընթերցողներուն հնարաւորութիւն տալով գրականութիւնը բացայայտել նաեւ երաժշտութեան միջոցաւ։ Այսուհետեւ ընթերցողները հնարաւորութիւն ունին գրադարանի մեծ ցուցասրահին մէջ ազատօրէն օգտուելու «Ձայնադարանէն» եւ ունկնդրելու Եղիշէ Չարենցի բանաստեղծութեան հիման վրայ ստեղծուած խմբերգերը՝ «ԱՐԱՐ» երգչախումբի կատարմամբ։ Ձայնադարանին մէջ արդէն ներառուած են հայ ժամանակակից երգահաններու ստեղծագործութիւններ՝ Տիգրան Մանսուրեանի «Աշնանային», «Ես իմ անոյշ Հայաստանի» եւ Արեգ Լուսինեանի «Բոլորը քեզ» խմբերգերը։
Միջոցառման աւարտին երգչախումբը Ազգային գրադարանի մեծ ցուցասրահին մէջ ներկայացուց նաեւ քանի մը կատարում իր երգացանկէն՝ հանդիսատեսին պարգեւելով երաժշտութեամբ լեցուն հաճելի եւ յիշարժան պահեր։ Գրադարանի մեծ ցուցասրահին մէջ ներկայացուած էր նաեւ Եղիշէ Չարենցի հարուստ ֆիլմագրական ժառանգութեան ցուցադրութիւնը։

Yeghishe Charents' Birthday Was Celebrated with The Launch of the "Audio Library" Project
The new cultural initiative «Audio Library» was launched at the National Library of Armenia, in cooperation with the «ARAR» choir on the birthday of Yeghishe Charents. The project began with a concert of choral compositions based on Charents' poems. In her welcome, Anna Chulyan, director of the National Library of Armenia, highlighted the importance of this initiative. The National Library of Armenia was happy to collaborate with Gor Melkumyan, head and conductor of the “ARAR” choir, to implement the project in the library space, she noted.
Gor Melkumyan spoke about the concept of the project, choir enthusiasm, and plans. He notes that the “Audio Library” is an ongoing effort that will gradually be filled with new works, so readers can experience literature in musical form as well. Readers can now freely utilize the "Audio Library" in the library's large exhibition hall to hear choruses composed based on Yeghishe Charents' poetry, and sung by the "ARAR" choir. There are already pieces by modern Armenian composers in the sound library.
The choir also performed several pieces from its repertoire in the National Library's exhibition hall as a conclusion of the event, providing the audience with enjoyable and unforgettable musical moments.