մրտ 25, 2026 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի Ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ ֆրանսահայ նշանաւոր արձակագիր, արտառոց թատրոնի հիմնադիրներէն Արթուր Ադամովի «Մարդը եւ երեխան» վէպի հայերէն թարգմանութեան շնորհանդէսը։ Գիրքը լոյս ընծայած է «Ալեֆ» հրատարակչութիւնը։ Միջոցառումը մեկնարկեց ՀԱԳ տնօրէնի գիտական գծով տեղակալ Հայկանոյշ Ղազարեանի ողջոյնի խօսքով՝ կարեւորելով Ադամովի գրական ժառանգութեան ներկայացումը հայ ընթերցողին։ Ան շեշտեց նաեւ նման նախաձեռնութիւններու կարեւորութիւնը՝ սփիւռքահայ գրականութեան արժեւորման եւ մշակութային կապերու ամրապնդման ծիրէն ներս։
Հայաստանի Սփիւռքի գլխաւոր յանձնակատարի գրասենեակի ղեկավար Զարեհ Սինանեանի ողջոյնի խօսքը փոխանցեց Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի սփիւռքի գործերու գլխաւոր յանձնակատարի գրասենեակի սփիւռքի ներուժի քարտէսագրման եւ ներգրաւման վարչութեան պետ Կարէն Աւանէսեանը։ Հանդիպման ընթացքին համագործակցութեան եւ Երեւանի մէջ «Ադամովեան օրերու» նախաձեռնութեան կարեւորութեան մասին խօսեցաւ նաեւ Հայաստանի ֆրանսական հիմնարկի տնօրէն Զաւիէ Ռիշարը։ Գիրքի թարգմանիչ Սաթէ Խաչատրեանը իր խօսքին մէջ անդրադարձաւ յատկապէս «Մարդը եւ երեխան» վէպի խորքային հոգեբանական եւ ինքնաճանաչողական բնոյթին՝ ընդգծելով, որ անիկա ոչ միայն ինքնակենսագրական պատմութիւն է, այլեւ մարդու ներաշխարհի բարդ շերտերու բացայայտման փորձ։
Արթուր Ադամովի «Մարդը եւ երեխան / L’homme et l’enfant» ինքնակենսագրական վէպը գրուած է հեղինակի կեանքի ծանր՝ երկարատեւ եւ տանջալի հիւանդութեան շրջանին։ Անիկա իւրօրինակ կերպով կը միաւորէ յիշողութեան մշուշոտ, յաճախ ցաւագին պատկերները այն դաժան եւ ճնշող իրականութեան հետ, որուն մէջ կ'ապրէր ու կը ստեղծագործէր հեղինակը։
Վէպին մէջ ճանաչելի եւ երբեմն անճանաչելի կերպարներով կը ներկայանան Ադամովի մտերիմ ու ազդեցիկ ժամանակակիցները, որոնք հանդէս կու գան ոչ միայն որպէս կենսագրական դէմքեր, այլեւ որպէս ամբողջ մտաւորական եւ հոգեւոր միջավայրի խորհրդանիշներ։ Ստեղծագործութեան առանցքը հեղինակի ներաշխարհն է․ Ադամովը մանրամասնօրէն կը քննէ իր տառապանքը՝ զայն դիտարկելով ոչ միայն որպէս ֆիզիքական կամ հոգեկան ցաւ, այլեւ որպէս ինքնաճանաչման միջոց։ Ան անխնայ կը վերլուծէ իր անձը, վախերը, մեղքի զգացումը, օտարումն ու ներքին երկփեղկուածութիւնը՝ վերածելով վէպը ինքնախոստովանութեան եւ հոգեբանական իւրօրինակ հարցաքննութեան, ուր ինքն է միաժամանակ մեղադրեալը, դատաւորը եւ վկան։Ելոյթներուն հետեւեցաւ գիրքի քննարկումը. Սաթէ Խաչատրեանը, գիրքի խմբագիր Արմէն Սարգսեանը, ինչպէս նաեւ արձակագիրներ Արամ Աւետիսը եւ Երուանդ Վարդանեանը հանդիսատեսին ներկայացուցին ստեղծագործութեան գրական, լեզուական եւ գաղափարական առանձնայատկութիւնները։
Միջոցառումը իրականացուեցաւ «Ադամովեան օրերը Հայաստանի մէջ» նախագծի շրջանակէն ներս՝ միաւորելով գրականագէտները, ընթերցասէրները եւ Ադամովի ստեղծագործութեան գնահատողները։ Միջոցառման զուգահեռ, Հայաստանի ազգային գրադարանի փոքր ցուցասրահին մէջ բացուած էր նաեւ գրականութեան ցուցադրութիւն, ուր ներկայացուած էին ՀԱԳ հաւաքածոներուն մէջ պահուող գիրքեր, ամսագիրներ եւ յօդուածներ՝ նուիրուած Արթուր Ադամովին եւ անոր ստեղծագործական ժառանգութեան։

Armenian translation of the novel "Man and Child"
The presentation of the Armenian translation of the novel “Man and Child” by the prominent French-Armenian prose writer and one of the founders of the Theater of the Absurd, Arthur Adamov took place at the National Library of Armenia. The book was published by “Alef” Publishing House. The event kicked off with a welcoming speech by Haykanush Ghazaryan, Deputy Director of the National Library of Armenia, emphasizing the importance of presenting Adamov’s literary heritage to the Armenian reader. She also underlined how crucial these programs are for fostering cultural relations and appreciating Armenian literature from the Diaspora.
The welcoming speech of the Head of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA Prime Minister’s Office, Zareh Sinanyan, was delivered by Karen Avanesyan, Head of the Department for Mapping and Engaging the Diaspora Potential. During the meeting, Xavier Richard, Counsellor for Cooperation and Cultural Affairs of the French Institute of Armenia, spoke about the importance of cooperation and the Adamov Days initiative in Yerevan. In her speech, the translator of the book, Sate Khachatryan, particularly touched upon the deep psychological and self-cognitive nature of the novel “Man and Child,” emphasizing that it is not only an autobiographical story but also an attempt to reveal the complex layers of a person’s inner world.
Arthur Adamov's autobiographical novel "Man and Child" ("L'homme et l'enfant") was written during the author's severe, long-term, and excruciating illness. It uniquely combines the hazy, often painful images of memory with the harsh and oppressive reality in which the author lived and created.
The speeches were followed by a discussion of the book. Sate Khachatryan, the book’s editor Armen Sargsyan, as well as prose writers Aram Avetis and Yervand Vardanyan presented the literary, linguistic, and ideological features of the work to the audience.
The event was held within the framework of the “Adamov Days in Armenia” project, uniting literary critics, readers, and appreciators of Adamov’s work. In parallel with the event, a literary exhibition was also opened in the small exhibition hall of the library, where books, magazines, and articles dedicated to Arthur Adamov and his creative heritage from the NLA collections were presented.