մրտ 25, 2026 Միջոցառումներ Գրական հանդիպումներ
Հայաստանի Ազգային գրադարանէն ներս տեղի ունեցաւ ֆրանսահայ նշանաւոր արձակագիր, արտառոց թատրոնի հիմնադիրներէն Արթուր Ադամովի «Մարդը եւ երեխան» վէպի հայերէն թարգմանութեան շնորհանդէսը։ Գիրքը լոյս ընծայած է «Ալեֆ» հրատարակչութիւնը։ Միջոցառումը մեկնարկեց ՀԱԳ տնօրէնի գիտական գծով տեղակալ Հայկանոյշ Ղազարեանի ողջոյնի խօսքով՝ կարեւորելով Ադամովի գրական ժառանգութեան ներկայացումը հայ ընթերցողին։ Ան շեշտեց նաեւ նման նախաձեռնութիւններու կարեւորութիւնը՝ սփիւռքահայ գրականութեան արժեւորման եւ մշակութային կապերու ամրապնդման ծիրէն ներս։
Հայաստանի Սփիւռքի գլխաւոր յանձնակատարի գրասենեակի ղեկավար Զարեհ Սինանեանի ողջոյնի խօսքը փոխանցեց Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի սփիւռքի գործերու գլխաւոր յանձնակատարի գրասենեակի սփիւռքի ներուժի քարտէսագրման եւ ներգրաւման վարչութեան պետ Կարէն Աւանէսեանը։ Հանդիպման ընթացքին համագործակցութեան եւ Երեւանի մէջ «Ադամովեան օրերու» նախաձեռնութեան կարեւորութեան մասին խօսեցաւ նաեւ Հայաստանի ֆրանսական հիմնարկի տնօրէն Զաւիէ Ռիշարը։ Գիրքի թարգմանիչ Սաթէ Խաչատրեանը իր խօսքին մէջ անդրադարձաւ յատկապէս «Մարդը եւ երեխան» վէպի խորքային հոգեբանական եւ ինքնաճանաչողական բնոյթին՝ ընդգծելով, որ անիկա ոչ միայն ինքնակենսագրական պատմութիւն է, այլեւ մարդու ներաշխարհի բարդ շերտերու բացայայտման փորձ։
Արթուր Ադամովի «Մարդը եւ երեխան / L’homme et l’enfant» ինքնակենսագրական վէպը գրուած է հեղինակի կեանքի ծանր՝ երկարատեւ եւ տանջալի հիւանդութեան շրջանին։ Անիկա իւրօրինակ կերպով կը միաւորէ յիշողութեան մշուշոտ, յաճախ ցաւագին պատկերները այն դաժան եւ ճնշող իրականութեան հետ, որուն մէջ կ'ապրէր ու կը ստեղծագործէր հեղինակը։
Վէպին մէջ ճանաչելի եւ երբեմն անճանաչելի կերպարներով կը ներկայանան Ադամովի մտերիմ ու ազդեցիկ ժամանակակիցները, որոնք հանդէս կու գան ոչ միայն որպէս կենսագրական դէմքեր, այլեւ որպէս ամբողջ մտաւորական եւ հոգեւոր միջավայրի խորհրդանիշներ։ Ստեղծագործութեան առանցքը հեղինակի ներաշխարհն է․ Ադամովը մանրամասնօրէն կը քննէ իր տառապանքը՝ զայն դիտարկելով ոչ միայն որպէս ֆիզիքական կամ հոգեկան ցաւ, այլեւ որպէս ինքնաճանաչման միջոց։ Ան անխնայ կը վերլուծէ իր անձը, վախերը, մեղքի զգացումը, օտարումն ու ներքին երկփեղկուածութիւնը՝ վերածելով վէպը ինքնախոստովանութեան եւ հոգեբանական իւրօրինակ հարցաքննութեան, ուր ինքն է միաժամանակ մեղադրեալը, դատաւորը եւ վկան։Ելոյթներուն հետեւեցաւ գիրքի քննարկումը. Սաթէ Խաչատրեանը, գիրքի խմբագիր Արմէն Սարգսեանը, ինչպէս նաեւ արձակագիրներ Արամ Աւետիսը եւ Երուանդ Վարդանեանը հանդիսատեսին ներկայացուցին ստեղծագործութեան գրական, լեզուական եւ գաղափարական առանձնայատկութիւնները։
Միջոցառումը իրականացուեցաւ «Ադամովեան օրերը Հայաստանի մէջ» նախագծի շրջանակէն ներս՝ միաւորելով գրականագէտները, ընթերցասէրները եւ Ադամովի ստեղծագործութեան գնահատողները։ Միջոցառման զուգահեռ, Հայաստանի ազգային գրադարանի փոքր ցուցասրահին մէջ բացուած էր նաեւ գրականութեան ցուցադրութիւն, ուր ներկայացուած էին ՀԱԳ հաւաքածոներուն մէջ պահուող գիրքեր, ամսագիրներ եւ յօդուածներ՝ նուիրուած Արթուր Ադամովին եւ անոր ստեղծագործական ժառանգութեան։

Презентация армянского перевода романа «Человек и ребёнок»
В Национальной библиотеке Армении состоялась презентация армянского перевода романа «Человек и ребёнок» французско-армянского писателя, одного из основателей театра абсурда Артура Адамова. Книга издана издательством «Алеф». С приветственным словом выступила заместитель директора библиотеки по научной работе Айкануш Казарян, отметив важность представления литературного наследия Адамова армянскому читателю, а также значение подобных инициатив для осмысления диаспоральной литературы и укрепления культурных связей.
Приветственное слово главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна передал руководитель соответствующего подразделения аппарата премьер-министра Карен Аванесян. О значении сотрудничества и инициативе проведения «Дней Адамова» в Ереване говорил также директор Французского института в Армении Ксавье Ришар. Переводчик книги Сатэ Хачатрян подчеркнула глубокий психологический и самопознавательный характер романа, отметив, что это не только автобиографический текст, но и попытка исследования внутреннего мира человека
Автобиографический роман «Человек и ребёнок» (L’homme et l’enfant) был написан в тяжёлый период жизни автора, во время продолжительной болезни. В нём переплетаются смутные, часто болезненные воспоминания и жёсткая реальность, в которой жил и работал Адамов. В тексте появляются его современники — узнаваемые и скрытые под масками, выступающие не только как реальные личности, но и как символы целой интеллектуальной и духовной среды. В центре произведения — внутренний мир автора. Адамов анализирует собственные страдания, страхи, чувство вины, отчуждение и внутреннюю раздвоенность. Роман становится формой исповеди и своеобразного психологического допроса, где автор одновременно выступает обвиняемым, судьёй и свидетелем.
После выступлений состоялось обсуждение книги. В нём приняли участие переводчик Сатэ Хачатрян, редактор Армен Саркисян, а также писатели Арам Аветис и Ерванд Варданян. Мероприятие прошло в рамках проекта «Дни Адамова в Армении» и объединило литературоведов, читателей и исследователей его творчества. Параллельно в малом выставочном зале библиотеки была открыта экспозиция, где представлены книги, журналы и статьи из фондов, посвящённые Артуру Адамову.