մրտ 04, 2026 Սինէ-ակումբ
Կինոյի մեծ ճամբորդութիւնը սկսած է... Հայաստանի ազգային գրադարան-ին մէջ այսօր կայացած ֆիլմի ցուցադրութեամբ տրուեցաւ «Կինոն կը փոխէ աշխարհը․ Ֆրանսա 1895–2026» ծրագրին մեկնարկը։ Բացման խօսքով հանդէս եկաւ Աննա Չուլյան՝ անդրադառնալով արդէն հինգ տարիէ գործող «Սինէ-ակումբ»-ին արդիւնաւէտ գործունէութեան։ Իր խօսքին մէջ ան ներկայացուց նաեւ հրատարակուած «Ֆրանսական կինօ․ Սինէ-ակումբ» կատալոգը, որ կը փաստագրէ ակումբին աշխատանքը եւ հանդիսատեսին կը տրամադրէ անհրաժեշտ տեղեկութիւն արդէն ցուցադրուած ֆիլմերուն մասին։
Ծրագրին յաջողութեան մասին խօսեցաւ նաեւ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն-ի եւ Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտ-ի ներկայացուցիչ Ֆատմա Կեբե՝ կարեւորելով կինոյին շուրջ ձեւաւորուած մշակութային համագործակցութիւնը։
2026 թուականին «Սինէ-ակումբ»-ը կը ներկայացնէ «Կինոն կը փոխէ աշխարհը․ Ֆրանսա 1895–2026» ծրագիրը, որուն շրջանակին մէջ երկխօսութեան մէջ կը մտնեն ֆրանսական համր կինոյի գլուխգործոցները եւ արդի ֆրանսացի բեմադրիչներու կարեւոր ձեռքբերումները։ Միեւնոյն թեմաները, գեղագիտութիւնն ու քաղաքականութիւնը՝ 20–21-րդ դարերու արուեստագէտներու դիտանկիւնէն, ակներեւ կը դարձնեն, թէ ինչպէս կինոն կը ստեղծէ իրականութիւններ եւ կ՛ազդէ անոնց ընկալման վրայ։ «Սինէ-ակումբ»-ը, որ այս տարի կը նշէ իր հնգամեակը, Institut français d'Arménie-ի / ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն-ի, Filmadaran | Ֆիլմադարան ՀԿ-ի եւ Հայաստանի ազգային գրադարան-ի համատեղ նախագիծ մըն է։

В Национальной библиотеке Армении стартовала программа «Кино меняет мир».
Великий путь кино уже начался… Сегодня в Национальной библиотеке Армении состоялся показ фильма, открывший программу «Кино меняет мир: Франция 1895–2026». С приветственным словом выступила директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, отметившая эффективную деятельность действующего уже пять лет «Кино-клуба». В своем выступлении она также представила изданный каталог «Французское кино: Кино-клуб», который документирует работу клуба и предоставляет зрителям необходимую информацию о уже показанных фильмах.
О успехе программы также рассказала Фатма Кебен, представитель Посольства Франции в Республике Армения и Французского института в Армении, подчеркнувшая важность культурного сотрудничества, сформировавшегося вокруг кино.
В 2026 году Кино-клуб представляет программу «Кино меняет мир: Франция 1895–2026», в рамках которой во диалог вступают шедевры французского немого кино и значимые достижения современных французских режиссеров. Общие темы, эстетика и политика, рассматриваемые глазами художников XX–XXI веков, наглядно демонстрируют, как кино создает реальности и влияет на их восприятие. Кино-клуб, который в этом году отмечает свой пятилетний юбилей, реализуется в Армении как совместный проект Institut français d'Arménie, Filmadaran и National Library of Armenia.