մրտ 04, 2026 Սինէ-ակումբ
Կինոյի մեծ ճամբորդութիւնը սկսած է... Հայաստանի ազգային գրադարան-ին մէջ այսօր կայացած ֆիլմի ցուցադրութեամբ տրուեցաւ «Կինոն կը փոխէ աշխարհը․ Ֆրանսա 1895–2026» ծրագրին մեկնարկը։ Բացման խօսքով հանդէս եկաւ Աննա Չուլյան՝ անդրադառնալով արդէն հինգ տարիէ գործող «Սինէ-ակումբ»-ին արդիւնաւէտ գործունէութեան։ Իր խօսքին մէջ ան ներկայացուց նաեւ հրատարակուած «Ֆրանսական կինօ․ Սինէ-ակումբ» կատալոգը, որ կը փաստագրէ ակումբին աշխատանքը եւ հանդիսատեսին կը տրամադրէ անհրաժեշտ տեղեկութիւն արդէն ցուցադրուած ֆիլմերուն մասին։
Ծրագրին յաջողութեան մասին խօսեցաւ նաեւ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն-ի եւ Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտ-ի ներկայացուցիչ Ֆատմա Կեբե՝ կարեւորելով կինոյին շուրջ ձեւաւորուած մշակութային համագործակցութիւնը։
2026 թուականին «Սինէ-ակումբ»-ը կը ներկայացնէ «Կինոն կը փոխէ աշխարհը․ Ֆրանսա 1895–2026» ծրագիրը, որուն շրջանակին մէջ երկխօսութեան մէջ կը մտնեն ֆրանսական համր կինոյի գլուխգործոցները եւ արդի ֆրանսացի բեմադրիչներու կարեւոր ձեռքբերումները։ Միեւնոյն թեմաները, գեղագիտութիւնն ու քաղաքականութիւնը՝ 20–21-րդ դարերու արուեստագէտներու դիտանկիւնէն, ակներեւ կը դարձնեն, թէ ինչպէս կինոն կը ստեղծէ իրականութիւններ եւ կ՛ազդէ անոնց ընկալման վրայ։ «Սինէ-ակումբ»-ը, որ այս տարի կը նշէ իր հնգամեակը, Institut français d'Arménie-ի / ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն-ի, Filmadaran | Ֆիլմադարան ՀԿ-ի եւ Հայաստանի ազգային գրադարան-ի համատեղ նախագիծ մըն է։

Mar 04, 2026 Cineclub
The cinema's amazing voyage has begun. The "Cinema Changes the World: France 1895-2026" program began today with a film screening at the National Library of Armenia. The introductory remarks were given by Anna Chulyan, Director of the National Library of Armenia, who discussed the successful activities of the "Cinema Club," which has been in operation for five years. The published "French Cinema: Cinema Club" catalog, which details the club's activities and gives the audience the essential details about the films that have already been played, was also presented by her during her lecture.
Fatma Kebe, representative of the French Embassy in Armenia and the French Institute in Armenia, also spoke about the success of the project, emphasizing the importance of the cultural cooperation formed around cinema.
In 2026, the Cine-Club presents the program “Cinema Changes the World: France 1895-2026”, within the framework of which the masterpieces of French silent cinema and the important achievements of modern French directors enter into dialogue. From the viewpoint of artists from the 20th and 21st centuries, the same themes—politics and aesthetics—make it evident how cinema shapes reality and shapes their perception. This year marks the fifth anniversary of the Cine-Club, a collaborative effort of the National Library of Armenia, Filmadaran NGO, and the Institut Française d'Arménie, the French Embassy in Armenia.