Ազգային գրադարանի մասնագէտները ներկայացուցին միջազգային վերապատրաստման ձեռքբերումները
«Գրադարաններու կրթական համագործակցութիւն» միջազգային նախագծի «Նոր սերունդ» ծրագրի շրջանակէն ներս մայիս 16-էն 21 կազմակերպուած են շարք մը մասնագիտական միջոցառումներ, որոնց մասնակցած են Անկախ պետութեանց համագործակցութեան երկրներու գրադարանային ոլորտի հարիւրաւոր մասնագէտներ, ղեկավարներ եւ փորձագէտներ։ Համաժողովի ընթացքին տեղի ունեցած է շուրջ 80 միջոցառում՝ մասնագիտական դասընթացներ, աշխատարաններ, կլոր սեղաններ, ուղղուածային քննարկումներ, շնորհանդէսներ եւ փորձի փոխանակման հանդիպումներ։ Քննարկուած են գրադարանային ոլորտի զարգացման արդի միտումները, թուային վերափոխման գործընթացները, ընթերցողներու ներգրաւման նոր գործիքակազմերը եւ ժամանակակից գրադարաններու գործունէութեան կազմակերպման արդիւնաւէտ փորձը։
Այսօր Հայաստանի ազգային գրադարանի աշխատակիցներ Արմենուհի Վարդանեանը, Քաթիա Անտոնեանը եւ Իտա Մարգարովան գործընկերներուն հետ բաժնեկցեցան համաժողովի ընթացքին ձեռք բերած փորձով եւ գիտելիքներով։ Անոնք ներկայացուցին ծրագրի երկու փուլերուն արդիւնքները՝ նախ անդրադառնալով «Յուցական այրում եւ մասնագիտական տագնապի յաղթահարման ռազմավարութիւններ» խորագրով միշաբաթեայ առցանց վերապատրաստման դասընթացին, ապա՝ Եքաթերինպուրկի մէջ կայացած «Գրադարանային պլոկէրներու դպրոց» մասնագիտական ծրագրին։ Դասընթացի շրջանակէն ներս ուսումնասիրուած են գրադարաններու թուային հաղորդակցութեան, ընկերային ցանցերու արդիւնաւէտ կառավարման, բովանդակութեան ստեղծման եւ հանրային ներգրաւուածութեան բարձրացման ժամանակակից գործիքներն ու մեթոտները։
Հանդիպման ընթացքին տեղի ունեցաւ մասնագիտական փորձի աշխուժ փոխանակում, քննարկուեցան համագործակցութեան նոր հնարաւորութիւններն ու գրադարանային գործունէութեան արդիւնաւէտութեան բարձրացման ուղղուած գործնական լուծումները։

июн 16, 2026 Мероприятия
В рамках программы «Новое поколение» международного проекта «Образовательное сотрудничество библиотек» с 16 по 21 мая был организован ряд профессиональных мероприятий, в которых приняли участие сотни специалистов, руководителей и экспертов библиотечной сферы стран СНГ. В ходе форума состоялось около 80 мероприятий: профессиональные курсы, мастерские, круглые столы, тематические обсуждения, презентации и встречи по обмену опытом. Участники обсудили современные тенденции развития библиотечной отрасли, процессы цифровой трансформации, новые механизмы вовлечения читателей и эффективные практики организации деятельности современных библиотек.
Сегодня сотрудники Национальной библиотеки Армении Арменуи Варданян, Катя Антонян и Ида Маргарова поделились с коллегами приобретёнными знаниями и опытом. Они представили результаты двух этапов программы: сначала рассказали об онлайн-курсе «Эмоциональное выгорание и стратегии преодоления профессионального стресса», затем — о профессиональной программе «Школа библиотечного блогера», прошедшей в Екатеринбурге. В рамках обучения изучались современные инструменты и методы цифровой коммуникации библиотек, эффективного управления социальными сетями, создания контента и повышения общественной вовлечённости.
Во время встречи состоялся активный обмен профессиональным опытом, были обсуждены новые возможности сотрудничества и практические решения, направленные на повышение эффективности библиотечной деятельности.